niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Kraj > Rząd przesłał instytucjom UE uzupełnienie „białej księgi”

Rząd przesłał instytucjom UE uzupełnienie „białej księgi”

Rząd przesłał instytucjom UE uzupełnienie „białej księgi”
Data publikacji: 2018-03-22 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-26 09:58
Wywietleń: 1030 319647

Rząd przesłał państwom członkowskim UE i instytucjom europejskim dodatkowy dokument, stanowiący uzupełnienie "białej księgi". Zawiera on szersze wyjaśnienie użytych porównań między różnymi systemami prawnymi - poinformowała w komunikacie kancelaria premiera.

W komunikacie podkreślono, że pierwszą wersję "białej księgi" ws. reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce rząd przesłał 8 marca.

- Porównania użyte w tekście "białej księgi" zostały przedstawione przekrojowo, jako dowód na to, że w ramach europejskich standardów praworządności jest wiele dopuszczalnych modeli - a polski model od tych standardów nie odbiega. Polska nigdy nie twierdziła też, że którykolwiek z krajów Unii w jakikolwiek sposób te standardy narusza. Wręcz przeciwnie: w ocenie rządu przepisy funkcjonujące w tych krajach w pełni zabezpieczają praworządność, podobnie jak to ma miejsce w Polsce - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

KPRM poinformowała, że aby "szerzej wyjaśnić tę kwestię" rząd przesłał państwom członkowskim i instytucjom europejskim dodatkowy dokument, stanowiący szersze wyjaśnienie "użytych porównań, z uwzględnieniem różnic między poszczególnymi systemami prawnymi i kontekstu prawno-historycznego".

- Zdaniem Polski różnice te pokazują, że Unia Europejska dopuszcza w ramach wspólnych wartości bardzo różnorodne modele prawne. Dopóki zachowane zostają gwarancje niezawisłości sędziów - a w Polsce gwarancje te należą do najsilniejszych w UE (m.in. immunitet, dożywotni status sędziego, nieprzenoszalność, nieodwołalność, wysokie uposażenie - także po przejściu w stan spoczynku), praworządność nie jest bowiem zagrożona - podała kancelaria premiera.

Jak zaznaczono uzupełnienie powstało, by uniknąć "jakichkolwiek nieścisłości w zakresie użytych przez" rząd porównań. W dalszej części rząd przekonuje, że nie ma w UE dwóch identycznych systemów prawnych, a różnice między nimi wynikają z różnych doświadczeń historycznych poszczególnych państw i ze sposobu, w jaki te doświadczenia ukształtowany "konstytucyjne tożsamości".

Polskie władze w "białej księdze" powoływały się na przykłady z innych krajów, by pokazać, że rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości wprowadzone przez większość sejmową nie różnią się od tych, które funkcjonują w innych państwach. Do "białej księgi" odniósł się we wtorek po posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich wiceszef KE Frans Timmermans, który wskazywał, że jest ona krytykowana przez środowiska sędziowskie w Polsce. Już po posiedzeniu unijnych ministrów zaznaczył, że kraje członkowskie, co do których jest odniesienie w "białej księdze", w większości twierdzą, że widzą sprawę inaczej niż przedstawia to Polska.

(pap)

Fot. KPRM

Komentarze

Jarun
U2-patrz na siebie i martw się o siebie dzieciaczku.
2018-03-26 09:35:09
U2
@jarun - ty jesteś klasyczny dewocyjny Amisz. Rodzina musi mieć z tobą przeklęte życie. Taki nawiedzony gość powinien w kruchcie siedzieć zamiast klepać w diabelską klawiaturkę, he, he
2018-03-25 23:16:33
Jarun
Mowa wasza niech będzie taka: tak-tak, Nie-nie a wszystko co ponadto (powiedziane) pochodzi od Złego!
2018-03-25 19:04:12
07
@dkugo-PiS - nie rób sobie obciachu. Ty już teraz możesz się exitować z Polski, na co czekasz? I pamiętaj lepsza liberalna UE niż nacjonalistyczny i socjalistyczny rząd pisowski.
2018-03-24 22:33:35
trohan
A kto wprowadził Polskę do Unii Europejskiej? Ano śp. prezydent Lech Kaczyński. Teraz pretensje pisiorków i stękanie, że Unia jest zła? Ale kasa z Unii nie brzydzi ? Podpisaliście umowę i unijne prawa to je teraz przestrzegajcie, a nie zawłaszczajcie państwa !
2018-03-24 20:13:19
Tylko przywrócenie prawożądności w Polsce
a nie jakieś bzdurne białe księgi
2018-03-23 07:13:57
Dlugo- PiS
W znacznej wiekszosci Socjalistyczno-Lewacka Unia, jeszcze dlugo bedzie rzucala Polsce "Klody PO-d Nogi" ! Ale nie przejmujmy sie tym za bardzo, robmy Swoje i postepujmy Zgodnie z obecnym Polskim Prawem i oobecna Polska Sprawiedliwoscia ! A w ostatecznosci - mozemy zawsze skorzystac i z Polexit !!
2018-03-23 00:32:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy