sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Rozpoczęła się konwencja PiS

Rozpoczęła się konwencja PiS (akt. 1)

Rozpoczęła się konwencja PiS
Data publikacji: 2018-12-15 11:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-16 10:37
Wywietleń: 642 366991

W styczniu - lutym przedstawimy program wyborczy; nasze punkty programowe to: Europa, wyższe płace i modernizacja Polski - podkreślił podczas sobotniej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki.

- Orzeł naszej gospodarki musi wzbić się jeszcze wyżej i dlatego te trzy filary, na których chcemy oprzeć rozwój Polski na najbliższe 5-10-15 lat, wokół których pokażemy już wkrótce bardzo konkretne punkty programowe: to Europa, wyższe płace, wyższe wynagrodzenia, i modernizacja Polski, unowocześnianie Polski - mówił szef polskiego rządu.

- To program dla Polaków ambitnych, którzy aspirują właśnie do tej europejskości rozumianej tak, jak my to definiujemy - wyższe wynagrodzenia, infrastruktura na podobnym poziomie, jak w zachodniej części UE i możliwości rozwojowe dla maksymalnie jak największej grupy Polaków, jak tam ta szeroko rozbudowana klasa średnia w Europie Zachodniej - to jest nasz program wyborczy, który przedstawimy w styczniu, lutym wszystkim Polakom" - zapowiedział premier.

Szef rządu przypomniał, że pierwszy raz od 30 lat mamy do czynienia w Polsce z nadwyżką budżetową. 

Wcześniejsza informacja

W sobotę po godz. 11 w Szeligach pod Warszawą rozpoczęła się konwencja PiS, na którą przybyli prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Konwencja ma służyć podsumowaniu trzech lat działalności ugrupowania oraz przedstawieniu planów na przyszłość.

Jest to pierwsza konwencja Prawa i Sprawiedliwości od jesiennych wyborów samorządowych. W wydarzeniu udział biorą także liderzy Zjednoczonej Prawicy wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, ministrowie oraz działacze ugrupowania. Konwencja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu.

- Ta konwencja została zaplanowana w związku z tym, że trzy lata rządów za nami. Jest czas podsumowań. Było podsumowanie rządowe, gdzie pan premier mówił, co w ciągu tych trzech lat wynika dobrego dla Polaków. Teraz czas na podsumowanie polityczne w łonie Zjednoczonej Prawicy. Temu ta konwencja będzie służyła - mówił w piątek szef KSRM Jacek Sasin w Polskim Radiu 24.

Jak zapowiedział, na konwencji przedstawione zostaną też plany na najbliższy rok.

- Chcemy przede wszystkim mówić o przyszłości. Chcemy mówić o tym, jakie jeszcze propozycje mamy na najbliższy czas dla Polaków, bo rok rządów przed nami. To nie jest rok bezczynności; będzie to rok intensywnych działań poprawiający byt Polaków - mówił minister. Sasin wskazał, że głównym celem, który stawia sobie Zjednoczona Prawica: "jest wyraźne podniesienie poziomu życia Polaków, żeby pogoń za innymi narodami Unii Europejskiej, za ich poziomem, była bardziej skuteczna i szybsza".

W środę premier Morawiecki zwrócił się do Sejmu o udzielenie wotum zaufania dla rządu. W swoim wystąpieniu wyliczał osiągnięcia rządu oraz krytykował poprzedników z koalicji PO-PSL. Zapowiedział, że w przyszłym roku nie dojdzie do podwyżki cen prądu, podkreślał związek Polski z UE, apelował też o współpracę do opozycji, którą zaprosił do współpracy we wdrażaniu "wspaniałej zmiany". Morawiecki wyraził też przekonanie, że rząd PiS realizuje dobre reformy, dobrze służy Polsce i chce dalej służyć. Dodał też, że rząd potrzebuje kolejnych miesięcy i lat, aby zmieniać Polskę wdrażając "wielkie reformy naprawy państwa". Sejm w głosowaniu udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania.

W piątek wieczorem podczas sejmowej debaty nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Morawieckiego, premier podkreślał, że celem rządu PiS jest podnoszenie standardu życia Polaków do poziomu europejskiego poprzez politykę społeczną, rozwojową i gospodarczą.

- Wyższe wynagrodzenia, wyższe płace - to jest program PiS i ten program zrealizujemy - zapewnił szef rządu. Podkreślał też, że PiS konsultuje swój program ze społeczeństwem. W głosowaniu wniosek Platformy o wotum nieufności dla rządu został odrzucony.

Sobotnia konwencja będzie kolejnym spotkaniem polityków PiS po tym, jak przed tygodniem zebrali się w Jachrance pod Warszawą na dwudniowym wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego. Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że 2019 r. zdecyduje na dłuższy czas o losach kraju i Polaków. Ocenił przy tym, że Polacy mają oczekiwanie osiągnięcia stanu właściwego dla krajów Europy Zachodniej, stanu - jak mówił - "dobrobytu, bezpieczeństwa, stabilizacji".

Ostatnia konwencja Prawa i Sprawiedliwości odbyła się na początku września, tuż przed startem samorządowej kampanii wyborczej. (PAP)

 Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 

Komentarze

obiecanki-PISanki
A może PiS wpierw rozliczyłby się ze wszystich swoich afer z ostanich 3 lat na przykład z afery GetBack, afery radomskiej, afery KNF, czy z ostaniej afery SKOK Wołomin
2018-12-15 14:41:06
gość
Dojna zmiana wie jak się bawić w dobrym hotelu za pieniądze podatnika.
2018-12-15 13:40:01
koniec z tym
pisowskim oszustom już nikt nie wierzy
2018-12-15 13:21:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie