Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Rekordowa inflacja w marcu. Ceny o 11 proc. wyższe niż przed rokiem

Data publikacji: 2022-04-15 19:17
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-18 00:17
Rekordowa inflacja w marcu. Ceny o 11 proc. wyższe niż przed rokiem
Fot. archiwum  

GUS zaprezentował dane o inflacji w marcu 2022. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 3,3% w stosunku do lutego i były jednocześnie o 11,0% wyższe niż przed rokiem (w lutym dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 8,5%).

Według wcześniejszego, szybkiego szacunku, inflacja w marcu wyniosła 3,2% w ujęciu miesięcznym i 10,9% w stosunku rocznym. W pierwszym kwartale 2022 roku ceny wzrosły w ujęciu rocznym o 9,7%. W marcu 2022 roku towary były przeciętnie o 4,1% droższe niż przed miesiącem i jednocześnie o 11,6% droższe niż przed rokiem. W przypadku usług, podwyżka w skali miesiąca wyniosła przeciętnie 0,8%, a usługi były droższe niż przed rokiem o 9,1%.

Wzrost cen większy od oczekiwań

Wskaźnik inflacji okazał się wyższy od mediany oczekiwań rynkowych i prognoz Krajowej Izby Gospodarczej.

Ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły w marcu w niemal wszystkich kategoriach produktów i usług. Wyjątkiem była rekreacja i kultura, gdzie zanotowano spadek o 0,4%. W pozostałych kategoriach ceny kształtowały się następująco: transport (wzrost o 17,5%); odzież i obuwie (wzrost o 3,9%); użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (wzrost o 3,2%); żywność i napoje bezalkoholowe (wzrost o 2,2%); zdrowie (wzrost o 1,3%); restauracje i hotele (wzrost o 1,2%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (wzrost o 1,0%); inne towary i usługi (wzrost o 0,7%); wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (wzrost o 0,5%); edukacja (wzrost o 0,4%); łączność (wzrost o 0,3%).

W stosunku do marca ubiegłego roku ceny wzrosty we wszystkich grupach towarów i usług.

Największy wzrost osiągnęły ceny w transporcie – o 24,1% rok do roku. O ponad 10% wzrosły ceny w kategoriach: użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 17,7%) oraz restauracje i hotele (o 12,7%).

W stosunku do marca ub. r. wzrosły również ceny w kategoriach: żywność i napoje bezalkoholowe (o 9,2%); wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (o 7,8%); rekreacja i kultura (o 7,4%); inne towary i usługi (o 6,2%); edukacja (o 6,0%); zdrowie (o 6,0%); napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 5,3%); odzież i obuwie (o 3,3%); łączność (o 3,0%).

Skąd tak wysoka inflacja?

KIG ocenia, że szczegółowe dane dotyczące cen w poszczególnych grupach towarów i usług pokazują m.in. wysokie wzrosty cen nośników energii i paliw. Dla przykładu: ceny opału wzrosły w stosunku do marca ub. roku o 61,3%, gazu o 49,2% a oleju napędowego o 41,4%.

Znacznie zdrożały w ujęciu rocznym również niektóre artykuły spożywcze, w tym m.in. mięso drobiowe o 32,0%, tłuszcze roślinne o 30,3% cukier o 24,2%.

"Głównym czynnikiem ryzyka w kolejnych miesiącach pozostaje przede wszystkim rozwój sytuacji na Ukrainie i ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji – już teraz widoczne m.in. w cenach surowców i produktów żywnościowych oraz odbijające się na wycenie złotego. Czynnikiem ryzyka wciąż pozostaje pandemia – szczególnie w świetle doniesień o lockdownach w najważniejszych ośrodkach gospodarczych Chin" - w swoim opracowaniu ocenia KIG.

Oprac (k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Janka
2022-04-18 09:25:42
Paweł Graś: Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT...Maciej Witucki: Produkcja faktur jest lepsza...Paweł Graś: To jest problem, bo to się wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz z obszaru na obszar...Tomasz Misiak: Tworzysz sieć stu spółek...Paweł Graś: Jakich stu??? Nie musisz stu tworzyć, no co ty! Problem jest tylko znalezienie... dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, ku**a każdy towar, absolutnie wszystko mo
@prawda o UE
2022-04-17 23:36:32
ty masz kłopot z liczeniem, masz kłopot z myśleniem, jeśli państwa złamią traktat to UOKiK rozpocznie procedurę która zakończy się opodatkowaniem produktów i usług podmiotów naruszających zasadę równości podmiotów. Skończą się setki miliardów wyprowadzane z Polski. Nie ma wyroków instytucji UE - są nielegalne (wydane z naruszeniem traktatu o UE) decyzje zabezpieczające które wyrokami nie są. Sędziowie nie mogą być bezkarni - koniec z najwyższą kastą gersdorfów i topyłów.
Janek
2022-04-17 22:19:18
Specjalistów od ekonomii się namnożyło jak praworządności w najwyższej kaście podczas wypadku z motocyklistą. Tylko nic nie mądrzyli się jak 450 mlď zł do budżetu za PO nie wpłynęło bo mafie vat trzeba było nakarmić
FIGO
2022-04-17 21:25:12
Nie będzie kasy z Unii ? Nie będzie Unii. Niech Tusk i jemu podobni nie myślą , że Polska się ugnie pod naporem Komuchów z UE i zrobi co im czerwone świnki każą. Tym sposobem ,to Putin taką Europę wciąga nosem ! Polska jest jak Ukraina , nie podda się łatwo , a walce o prawdę zwycięży. Śmieć zdrajcom i sprzedawczykom Ojczyzny. Po co nam Rządy głupiego Tuska i pieniądze z UE jak ten debil poprzez swoją indolencję odda z powrotem na Zachód. Dość mamy już niewolniczych stawek 5,-/ godz.. Pamiętamy
prawda o UE
2022-04-16 11:52:23
Ciekawe ,że pozostałe 27 państw tak twierdzi i nie da kasy w ręce PIS !Tylko nasz Kaczelnik z Krzywoustym i Ziobrą inaczej ..Godne rozważenia prawda ?? 1. Likwidacji izby dyscyplinarnej sędziów 2.Rozwiązania nielegalnie powołanego TK Julci Przyłębskiej ( kucharki Kaczora) 3. Przestrzegania praworządności , nie upartyjniania instytucji państwowych... i wiele innych , bo na to się PISaliśmy ! 4. Wykonywania wyroków zasądzonych przez instytucje UE 5. Jak nie pasuje Putin czeka z otwartymi rękoma !
@do @prawda się obro
2022-04-16 10:57:26
Nie jestem wyborcą PiS, nigdy nie głosowałem na nikogo z PiS. Za to ty zachowujesz się jakbyś głosował ale nie dostał obiecywanego stołka więc teraz biegasz z syndromem porzuconej kochanki... PiS robił to co robiła cała UE, drukował puste pieniądze tylko naiwnie zgodził się na to by UE nie dała kasy Polsce i teraz ma kłopot bo to bezjajeczna formacja nieudaczników którzy dali się zrobić na szaro bandzie cwaniaków z starej UE.
FIGO cd.
2022-04-16 10:14:31
Niemiecki pracownik fizyczny, to przeważnie niepraktycznie wyszkolony zawodowo z klapkami na oczach typowy " psuj " . Dzisiaj robi , a za dwa tygodnie Polacy lub Czesi po nich poprawiają. Z kosztami się nie liczą ( to droga do zguby ) , czytaj gotowi zamontować krowie złote, a raczej wolframowe siodło. Tam gdzie to całkiem zbędne ,przewymiarowane konstrukcje. Co innego ich małe prywatne Firmy : To wzór do naśladowania ! Szybko, sprytnie, fachowo i ekonomicznie bardzo celnie. Od nich się uczymy !
FIGO
2022-04-16 10:06:26
W stronę Grecji to zmierza "Niemiecka Rzesza " . Na co dzień widzę ich " wyższą rasę " nad niewolnikami z całej Europy. Widzę też ich nadciągający upadek , tej białej rasy. W niemieckich Kościołach ( budynkach), a jest tego tak dużo z pięknymi ołtarzami nie ma już duchownych do przeprowadzania mszy. Uczestnikami na mszy są leciwi staruszkowie oraz polskie i mieszane rodziny z okresów imigracji stanu wojennego. Młodzi inżynierowie , to przeważnie z pokolenia Turcji i Jugosławi , dawna imigracja
FIGO cd.
2022-04-16 09:51:14
i nie wiadomo jeszcze jakie ruskie trolle, to jednak sobie radzą nad wyraz doskonale. Potrafią " ogarniać kuwetę" mimo nie zawinionych przez nich zdarzeń : COVID-19, wojna na Ukrainie, czy wreszcie jawne " zagładzanie przez KOMUCHÓW z UE "inspirowane przez polską targowicę . Grzesiu Schetyna zasilił ten "europejski kołchoz" jeszcze komuchami z POLSKI. Kim jest Biedroń ? Co ten na ryżo wymalowany łeb reprezentuje?. Wielkie mi dokonanie chwalić się , że " miesza się kakao " z panem Śmiszkiem ! Brr
FIGO
2022-04-16 09:41:41
To polskie piekiełko mam na szczęście " lekko z daleka " . Nie chciał MNIE, fachowca z branży stoczniowej niejaki PIS-owiec pan Strzemboński , to mu się za jakiś czas " pięknie zesr...ło " reaktywowanie Stoczni. Nie mówię, że ja uratowałbym Stocznię , ale zła karma wraca. Śmierdziałem PIS-owi komuną , a może nawet Ubectwem , to niech sami " popychają ten wózek do przodu ". Uczciwie jednak oddaję, że mimo , iż w tryby piach im sypie każdy głupi Leming i zawodowa gwardia Judaszy z PO,PSL ,SLD i
AntyPISior
2022-04-16 09:36:32
Szkoda tylko ,że galopująca inflacja zaczęła się w 2019, gdzie o Putinie nie było mowy, później w czasie pandemii Glapiński dodrukował około 150Mld. wykupując obligacje nierządu PIS. efekt: inflacja 2 cyfrowa, obecnie nawet przy rentowności 7% inwestorzy zagraniczni nie chcą kupować naszych obligacji, bo wiedzą jak PIS zadłużył Polskę i jaki mają stan finansów publicznych i nie pomoże zaklinanie rzeczywistości przez PIS, idziemy w stronę Grecji, a że nie mamy waluty Euro to UE nam ręki nie poda
FIGO
2022-04-16 09:32:03
Nikt nie jest doskonały , bo doskonały jest tylko BÓG ! Wspominam czasy jak premierem był TUSK . Był olbrzymi ruch w interesie i oczywiście ogólna parada oszustów. W Sądach nie można było uczciwie wygrać z bogatym złodziejem gospodarczym ( do Sądu się nie szło, kto miał rozum ) .Państwo w stanie postępującego rozkładu. Nawet politykom trafiały się pechowe, głupie wpadki obrazujące co tu mówić " buractwo ": a to Ewcia u Makreli poszła po dywanie czerwonym jak krowa w szkodę, a to BUL wlazł z noga
Putinflacja
2022-04-16 08:46:47
W PO iza Leszczyna kandydat na Ministra Finansow ogłosiła że to sądy zlikwidują inflację. Dlatego ja się pytam na co czekają jeszcze Wolne Sądy i KOD? Niech Tusk każe im zlikwidować inflację!
do o_PO_wiadaczy
2022-04-16 08:45:47
Cyt. "– Ci, którzy rozumieją elementarnie gospodarkę wiedzą, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane „niskie ceny żywności”, a na drugim „wysokie”, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał ten guzik „niskie ceny”, tylko takich guzików nie ma!"
obserwator
2022-04-16 07:33:10
Inflacja to stan umysłu. Inflacji nie ma. wystarczy kupowac na promocjach i produkty gdzie termin wazności się kończy. Ceny 50% niższe.Polecam LIdl i Selgros.Pomarańczowe etykiety zwiastują dobrą cene. Lub trzeba kupować mniej i nie marnować jedzenia. Ja nie wydaje kasy na jedzenie i ciuchy i kupiłem juz dwa mieszkania w Poznaniu pod wynajem. Ja szukam promocji ale u deweloperów najbardziej.Udanych świąt życzę i.
inflacja czy bezrobo
2022-04-16 07:32:05
był wybór albo pomoc firmom w pandemii i póżniej wieksza inflacja ,albo nic nie robienie i duze bezrobocie i ukryta bieda.Była dyskusja nad sankcjami na rosje. o gaz do aut w Polsce, PIS chciał dać kilka miesiecy karencji , opozycja chciała od razu zakaz sprowadzenia .W UE, politycy opozycji juz tacy madrzy nie sa , nie wplywaja na kolegow z niemiec , francji , holandii by nalozyly sankcje na gaz czy rope w calej UE.
FIGO
2022-04-16 03:56:47
Za hipotetycznie rządów Tuska obecnie , wszyscy bez wyjątku wyglądalibyśmy jak Pawiany ( małpy z gołym tyłkiem na wierzchu ) , czytaj "gołodupce" ! UE dałaby nam dużo kasy , a zabrałaby dwa razy tyle w postaci wałków na VAT-e i czort wie na czym jeszcze !. Lemingi tego nie kumają ,tylko chodzą i pier ....ą : inflacja, drożyzna ! Tusk obecnie dał podwyżkę strefie budżetowej o 20 % , to i inflacja podskoczyła. Ot i cała ekonomia !. Dobry , dobry pan ten Hyży RUJ !.
do @prawda się obron
2022-04-15 22:38:10
Udajesz , czy jesteś nieogarnięty , jak każdy wyborca PIS ??
@prawda się obroni
2022-04-15 22:14:35
odpowiada za co?
prawda się obroni
2022-04-15 21:16:02
Kto za to odpowiada ??? Od 7 lat rządzi Kaczelnik z Glapińskim szefem NBP , sami specjaliści :))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA