Premier Donald Tusk przedstawił w środę 23 lipca nowych ministrów w rządzie. Ze stanowiskami pożegnali się między innymi Adam Bodnar, Hanna Wróblewska czy Izabela Leszczyna. Ministrami nie są już też związani z województwem zachodniopomorskim Sławomir Nitras i Katarzyna Kotula.
Ministrem sprawiedliwości mianowany został Waldemar Żurek. Wcześniej funkcję tę pełnił Adam Bodnar. Marcin Kierwiński został ministrem spraw wewnętrznych i administracji za Tomasza Siemoniaka. Ten ostatni natomiast został mianowany koordynatorem służb specjalnych i członkiem Rady Ministrów. Stanowisko wicepremiera otrzymał Radosław Sikorski.
Premier Donald Tusk powołał także nowe ministerstwo energii, na czele którego stanie Miłosz Motyka. Ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun (za Jakuba Jaworowskiego), ministrem finansów i gospodarki - Andrzej Domański, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi - Stefan Krajewski (za Czesława Siekierskiego).
Zaskoczeniem jest zmiana w resorcie zdrowia. Stanowisko ministra obejmie Jolanta Sobierańska-Grenda (zamiast Izabeli Leszczyny). Z funkcją ministra kultury pożegnała się Hanna Wróblewska, zastąpi ją Marta Cienkowska.
Ministrem sportu i turystyki nie jest już Sławomir Nitras. Stanowisko to obejmie Jakub Rutnicki.
- W tym tygodniu kończy się moja służba w rządzie RP. Chciałem podziękować swoim współpracownikom w ministerstwie i rządzie, wszystkim, którzy odwiedzali mnie ze swoimi pomysłami i tym wszystkim, których ja odwiedzałem na arenach i w klubach sportowych, w trakcie treningów. To było dla mnie bardzo inspirujące, a jednocześnie ogromne wyróżnienie. W sposób szczególny chciałbym podziękować wszystkim sportowcom za nasze spotkanie, mam nadzieję, że w tym okresie udało mi się trochę ulżyć waszemu wysiłkowi w kwestiach finansowych - powiedział Sławomir Nitras w opublikowanym w mediach społecznościowych filmie.
Jednocześnie odchodzący minister sportu pogratulował swojemu następcy.
Ze stanowiskiem ministry ds. równości pożegnała się Katarzyna Kotula - również polityk z Pomorza Zachodniego.
- Pozostanę rzeczniczką równości - Waszą rzeczniczką. Rzeczniczką równych praw kobiet i mężczyzn, dziewcząt i chłopców. Rzeczniczką równych praw osób hetero i nieheteronormatywnych. Rzeczniczką równego, sprawiedliwego i wolnego od dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, status społeczny, niepełnosprawność, wyznanie, orientację czy tożsamość płciową, pochodzenie czy stan majątkowy, traktowania - w życiu zawodowym, publicznym, politycznym i każdym innym. Niezmiennie będę pracować - w rządzie i w parlamencie - nad prawem, które tę równość krok po kroku wprowadzi w życie. To był zaszczyt być pierwszą polską ministrą ds. równości - napisała posłanka na Facebooku. ©℗
Agata Jankowska
***
Wcześniejsza informacja
Mam nadzieję, że zgodnie z ustaleniami z prezydentem w czwartek odbędzie się zaprzysiężenie nowych ministrów, a w piątek - pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie - powiedział premier Donald Tusk podczas ogłaszania rekonstrukcji Rady Ministrów.
Tusk przedstawiając informacje o rekonstrukcji rządu wyraził w środę nadzieję, że - zgodnie z ustaleniami z prezydentem Andrzejem Dudą - do zaprzysiężenia nowych ministrów dojdzie w czwartek. - W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie gabinetu w nowym składzie - zapowiedział Tusk. Zapewnił dziennikarzy że „będą mieli do dyspozycji” nowych członków Rady Ministrów od poniedziałku.
Jak mówił „są takie momenty w historii każdego kraju, że trzeba ogarnąć się, po zdarzeniach, które wstrząsają scenami politycznymi, stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i na nowo z impetem i wiarą we własne siły ruszyć do roboty”. - Temu często towarzyszą konieczne zmiany także personalne - wskazał szef rządu.
Premier Donald Tusk podkreślił, że w wyniku rekonstrukcji dojdzie do „odchudzenia” rządu i zamiast 26, będzie 21 ministrów konstytucyjnych, członków Rady Ministrów. Zapowiedział, że za tym pójdą także decyzje o „odchudzeniu” składu rządu na poziomie sekretarzy i podsekretarzy stanu.
Donald Tusk — premier
Krzysztof Gawkowski — wicepremier, minister cyfryzacji
Władysław Kosiniak-Kamysz — wicepremier, minister obrony narodowej
Radosław Sikorski — wicepremier, minister spraw zagranicznych
Waldemar Żurek — minister sprawiedliwości za Adama Bodnara
Andrzej Domański — minister finansów i gospodarki
Jakub Rutnicki — minister sportu za Sławomira Nitrasa
Tomasz Siemoniak — koordynator służb specjalnych
Wojciech Balczun — minister aktywów państwowych za Jakuba Jaworskiego
Maciej Berek — minister-członek Rady Ministrów
Marta Cienkowska — ministra kultury i dziedzictwa narodowego za Hannę Wróblewską
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk — ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
Jan Grabiec — minister-członek Rady Ministrów, szef KPRM
Paulina Hennig-Kloska — ministra klimatu i środowiska
Marcin Kierwiński — minister spraw wewnętrznych i administracji za Tomasz Siemoniaka
Dariusz Klimczak — minister infrastruktury
Stefan Krajewski — minister rolnictwa za Czesława Siekierskiego
Marcin Kulasek — minister nauki i szkolnictwa wyższego
Miłosz Motyka — minister energii — nowe ministerstwo
Barbara Nowacka — ministra edukacji
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz — ministra funduszy i polityki regionalnej
Jolanta Sobierańska-Grenda — ministra zdrowia za Izabelę Leszczynę
(ip,pap)