Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura chce dożywocia dla Stefana W., zabójcy Pawła Adamowicza

Data publikacji: 13 marca 2023 r. 12:08
Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2023 r. 11:03
Prokuratura chce dożywocia dla Stefana W., zabójcy Pawła Adamowicza
Fot. Dariusz Gorajski  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku domaga się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla Stefana W. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwają mowy końcowe w procesie o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczęła się dwudziesta piąta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Strony nie złożyły dodatkowych wniosków dowodowych. Przewodnicząca składu sędziowskiego zamknęła przewód sądowy i pozwoliła stronom na wygłoszenie mów końcowych.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Agnieszka Nickel-Rogowska w swojej mowie końcowej przypomniała zdarzenie z 13 stycznia 2019 roku - ataku Stefana W. na Pawła Adamowicza podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku.

Przypomniała o także o trzech opiniach wydanych przez biegłych psychiatrów i psychologów. Według pierwszej opinii biegłych z Krakowa, która została sporządzona w 2019 r., Stefan W. w chwili ataku na Pawła Adamowicza był niepoczytalny. Dwie pozostałe opinie biegłych psychiatrów z Warszawy, Starogardu Gdańskiego oraz z Łodzi wydane w 2020 i 2021 roku wskazywały, że Stefan W. w chwili zabójstwa miał ograniczoną poczytalność.

Na zakończenie mowy końcowej podkreśliła, że prokuratura domaga się dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo Pawła Adamowicza oraz 2 lat pozbawienia wolności za zmuszanie innej osoby do określonego zachowania.

Prokuratura domaga się "wymierzenia kary łącznej dożywotniego pozbawienia wolności z ograniczeniem możliwości o staranie się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu 40 lat kary" - mówiła prokurator Nickel-Rogowska.

Podkreśliła, że kara ma być wykonywana w systemie terapeutycznym. Wskazała również, że wobec oskarżonego ma zostać orzeczony środek zapobiegawczy w postaci terapii po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności.

Prokurator zaznaczyła, że domaga się również zadośćuczynienia na rzecz członków rodziny Pawła Adamowicza: po 100 tys. zł na rzecz córek i żony oraz po 60 tys. zł na rzecz matki Pawła Adamowicza i jego brata - Piotr Adamowicza. Podała, że domaga się też zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł na rzecz konferansjera Andrzeja S.

"Działanie Stefana W. charakteryzowało się wyjątkową brutalnością, drastycznością oraz całokształtem okoliczności wskazującym, że ofierze zadano znacznie większe cierpienie niż było to konieczne do przełamania jej oporu i dokonania zabójstwo" - tłumaczyła prokurator Nickel-Rogowska.

Podkreśliła, że "czyn został popełniony przy zaistnieniu motywacji zasługującej na szczególne potępienie". Zaznaczyła, że "motywacja ta (...) wywołuje silne reakcje repulsywne w społeczeństwie takie jak oburzenie, potępienie i gniew".

Po mowie końcowej prokuratura głos zabiorą pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych oraz obrońca Stefana W.

Stefan W. jest oskarżony o dokonanie zabójstwa Pawła Adamowicza w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Do zabójstwa doszło 13 stycznia 2019 r. w trakcie trwającego w Gdańsku finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenę, nie powstrzymywany przez nikogo, wbiegł Stefan W. i zadał prezydentowi Adamowiczowi kilka ciosów nożem.

Oskarżonemu grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Itd
2023-03-14 12:08:18
Pawel nie kandyduj ,kompromitujesz platforme.Maja na ciebie dowody i wyprowadza ciebie w kajdankach.To slowa mlodego walesiaka,ktory kandydowal na prezydenta Gdanska nazywanego polska Sycylia/z wzgledu na korupcje w organachsamorzadu iw sadach.Adamowicz atakowany byl przez tvnowska szujnie i szmatlawiec szechtera.Tak spokojnie siedzialby w kryminale izyl.Niestety przez rokosz''nadzwyczajnej kasty'' zostal zabity przez szalenca i zostal ''swietym'' Obludnicy!
@@@@jak tu widzę
2023-03-14 10:59:00
Za wcześnie się cieszysz, wielu już płakało choć wcześniej tryumfowali. Na razie pomagacie PiSowi wygrać wybory co mnie specjalnie nie cieszy ale jak na was patrzę to i nie powoduje płaczu.
@@@jak tu widzę
2023-03-13 21:09:56
Wyszło szydło z worka. Wojtyła od bohatera do zwykłego zera.
@@Ja tu widzę
2023-03-13 18:31:49
Pod nazwiskiem i z wizją odpowiedzialności karnej tego nie napiszesz, odważny jesteś bo TVN wydał wyrok na Wojtyłę. I by było jasne, jestem niewierzący i nie płakałem w przeciwieństwie do wielu obłudników z TVN i takich jak ty po Wojtyle. Zresztą wy też chronicie pedofilów a nawet dajecie im pieniądze na aktywność. Obserwując dłuższy czas otaczającą nas rzeczywistość daleki jestem od bezkrytecznego przyjmowania tego co zasuflują ściekmedia typu TVN czy gazeta wyborcza. Bohaterzy-ścierwojady...
@Ja tu widzę
2023-03-13 17:30:45
Wojtyła chroniący księży pedofilów to też mała szkodliwość społeczna?
Czas
2023-03-13 17:12:09
To tylko pionek. Narzędzie. Ja się pytam kiedy zostaną osadzeni jego mocodawcy z partii PiS?
Ja tu widzę
2023-03-13 12:48:08
Małą do średniej szkodliwość społeczną czynu. W TVN nekrospektakl nekropolityki... Adamowiczowa robi nekrolansik na mężu... A nad tym unosi się szczujnia Tuska który wyhodował już Rysia Cybę a później Wilmonta...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA