Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Proces przeciwko twórcom filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Data publikacji: 18 lipca 2016 r. 21:48
Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2016 r. 14:22
Proces przeciwko twórcom filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Mec. Jerzy Pasieka, mec. Monika Brzozowska oraz kombatant, żołnierz AK Zbigniew Radłowski na sali rozpraw. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk  

Przed krakowskim Sądem Okręgowym ruszył w poniedziałek (18 lipca) proces cywilny przeciw twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" i telewizji ZDF za naruszenie dóbr osobistych żołnierzy AK. Pełnomocnicy pozwanych wnosili o odrzucenie pozwu. Do procesu przystąpiła prokuratura.

Proces wytoczył 92-letni żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK. Wystąpili oni przeciwko producentom trzyczęściowego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", tj. UFA Fiction oraz współproducenta -niemieckiej telewizji ZDF za naruszenie dóbr osobistych rozumianych jako prawo do tożsamości narodowej, dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści.

Winni Holocaustu

Według powodów, w serialu znalazły się sceny, które mają dowodzić, że AK rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej, Niemcy zaś są przedstawieni jako ofiary II wojny światowej. Pełnomocnicy powodów, mec. Monika Brzozowska-Pasieka i mec. Jerzy Pasieka, oznajmili, że ich klienci domagają się przeprosin we wszystkich telewizjach, w których film był emitowany, lub poprzedzenia pierwszej emisji w pozostałych telewizjach, do których go sprzedano, informacją historyczną ze stwierdzeniem, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy. Podobny komunikat miałby też się znaleźć na stronie internetowej twórców. Powodowie chcą także usunięcia z filmu znaku graficznego AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów (według powodów w AK nie było takiego zwyczaju) i zapłaty 25 tys. zł.

Oddalić pozew

Pełnomocnicy pozwanych producentów adwokaci Karolina Góralska i Piotr Niezgódka wnosili o odrzucenie pozwu bez jego merytorycznego rozpoznania, co uzasadniali tym, że sąd polski nie jest właściwy do rozpoznawania sporu de facto globalnego. Podnosili m.in., że "tematyka filmu jest oderwana od Polski, a spośród 270 minut akcji filmu tylko 20 minut dzieje się w Polsce". Na wypadek, gdyby sąd nie odrzucił pozwu pozwani wnieśli o jego oddalenie wskazując, że producenci korzystali z wolności do twórczości artystycznej produkując ten film.

- Niezależnie od tego producenci wyrazili ubolewanie, że ten film został w taki sposób odebrany w Polsce. Nigdy nie było ich intencją, aby ten film został w ten sposób odebrany w Polsce - zapewniał mec. Niezgódka.

Sąd oddalił argument o braku jurysdykcji krajowej uznając, że polski sąd ma prawo i obowiązek procedować w tej sprawie, skoro film był dostępny także na terenie Polski (w 2013 r. wyemitowała go TVP).

- Ma też prawo ocenić tego skutki - podkreślił sędzia Kamil Grzesik.

Fałszowanie historii

Podczas poniedziałkowej rozprawy sąd przesłuchał Radłowskiego jako powoda. Następnie przystąpił do oglądania filmu, za emisję którego na rozprawie - jak poinformował sąd - TVP zażądała od sądu 849 zł. Jak wynikało z przesłuchania, 92-letni Radłowski jest kapitanem Wojska Polskiego, byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, żołnierzem AK i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

- Przede wszystkim byłem dotknięty, oburzony, uznałem to za fałsz i świadomą robotę niemiecką, w tym celu, żeby chociaż część odpowiedzialności za Holokaust przenieść na Polaków, że Polacy też są winni - mówił o swych odczuciach po obejrzeniu filmu. Powołał się na konkretne sceny.

Sąd obejrzał na rozprawie pierwszy odcinek filmu. Pozostałe obejrzy na kolejnej rozprawie, której termin zostanie podany na piśmie. (pap)

 

Na zdjęciu: Mec. Jerzy Pasieka, mec. Monika Brzozowska oraz kombatant, żołnierz AK Zbigniew Radłowski na sali rozpraw.  
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2016-07-19 14:20:43
Czyżby już tylko prawie stuletni Polacy wykazują się honorem? a gdzie Rząd?, Prezydent, Trybunały, Sądy, Prokuratury? ich POLSKA NIE OBCHODZI? KAŻDY MOŻE JĄ LŻYĆ? Dlaczego Prokurator nie wszczął postępowań w sprawie fałszowania historii i obciążania Polaków zbrodniami dokonanymi przez innych?. Wiele takich pytań stawiamy i nie ma na nich żadnej odpowiedzi, dlaczego?. Kto wobec tego rządzi Polską?
PL
2016-07-19 07:37:28
Prawidłowo, dobrze, że są jeszcze uczciwi ludzie na świecie, dbający o honor Polski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA