Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Prezydent. Za służbą w policji stoi "wielka tradycja poświęcenia"

Data publikacji: 2017-07-23 15:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-23 16:53
Prezydent. Za służbą w policji stoi "wielka tradycja poświęcenia"
 

Służba policjantów ma niezwykłą wagę dla Polski, jej obywateli i ich bezpieczeństwa; stoi za nią "wielka tradycja poświęcenia" - powiedział na niedzielnych obchodach święta policji w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom policji. Do stopnia nadinspektora zostali awansowani: komendant wojewódzki w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej oraz komendant wojewódzki w Katowicach insp. Krzysztof Justyński. Towarzyszący prezydentowi szef MSWiA Mariusz Błaszczak wręczył nowym generałom pamiątkowe szable. Odbyła się również promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy.

- Nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa - powiedział prezydent

Zwracając się do policjantów szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że najważniejsze w ich misji jest pojęcie służby, etos służby. Minister podziękował policjantom za pracę przy ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży oraz szczycie NATO, a także za zapewnienie bezpieczeństwa podczas niedawnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk podkreśli, że w policji służą ludzie pełni pasji. Przypomniał, że w policji służy w ponad 100 tys. funkcjonariuszy i ok. 25 tys. pracowników cywilnych. Jak dodał, każdego dnia podejmują ponad 15 tysięcy interwencji.

- Mamy oczywiście świadomość tego, że nie jesteśmy doskonali, że popełniamy błędy, ale potrafimy z tych błędów wyciągać wnioski. A kiedy trzeba, wyciągamy konsekwencje, łącznie z tymi, które należą do najsurowszych - powiedział Szymczyk.

Listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło.

- Policja plasuje się w czołówce instytucji obdarzonych największym zaufaniem społecznym. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że zwalczanie przestępczości we współczesnym świecie nie jest rzeczą łatwą. Rośnie bowiem skala i różnorodność wyzwań - napisał Kuchciński.

Jak napisała szefowa rządu, zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest szczególnym obowiązkiem rządzących, a policja odgrywa w tym kluczową rolę. - My, Polacy wiemy, że możemy na was liczyć, wiemy, że nasze domy, nasze dzieci są dzięki wam bezpieczne - podkreśliła premier. Zapewniła, że rząd zdaje sobie sprawę ze znaczenia policji i nie ustaje w wysiłkach, by mogła jeszcze sprawniej wypełniać swe zadania.

Święto policji przypada 24 lipca, tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

(pap)

PAP/Bartłomiej Zborowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

suweren
2017-07-23 16:30:45
Milicja Błaszczaka i On sam jest najbardziej skompromitowaną formacją bezpieczeństwa publicznego.Nigdy żaden "szef" i ta służba nie była tak upolityczniona,upodlona i podporządkowana prywatnym celom jednego człowieka.
Fin
2017-07-23 16:16:40
No teraz policja jest baaaardzo potrzebna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ