niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent. Za służbą w policji stoi "wielka tradycja poświęcenia"

Prezydent. Za służbą w policji stoi "wielka tradycja poświęcenia"

Prezydent. Za służbą w policji stoi "wielka tradycja poświęcenia"
Data publikacji: 2017-07-23 15:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-23 16:53
Wywietleń: 547 278377

Służba policjantów ma niezwykłą wagę dla Polski, jej obywateli i ich bezpieczeństwa; stoi za nią "wielka tradycja poświęcenia" - powiedział na niedzielnych obchodach święta policji w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom policji. Do stopnia nadinspektora zostali awansowani: komendant wojewódzki w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej oraz komendant wojewódzki w Katowicach insp. Krzysztof Justyński. Towarzyszący prezydentowi szef MSWiA Mariusz Błaszczak wręczył nowym generałom pamiątkowe szable. Odbyła się również promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy.

- Nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa - powiedział prezydent

Zwracając się do policjantów szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że najważniejsze w ich misji jest pojęcie służby, etos służby. Minister podziękował policjantom za pracę przy ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży oraz szczycie NATO, a także za zapewnienie bezpieczeństwa podczas niedawnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk podkreśli, że w policji służą ludzie pełni pasji. Przypomniał, że w policji służy w ponad 100 tys. funkcjonariuszy i ok. 25 tys. pracowników cywilnych. Jak dodał, każdego dnia podejmują ponad 15 tysięcy interwencji.

- Mamy oczywiście świadomość tego, że nie jesteśmy doskonali, że popełniamy błędy, ale potrafimy z tych błędów wyciągać wnioski. A kiedy trzeba, wyciągamy konsekwencje, łącznie z tymi, które należą do najsurowszych - powiedział Szymczyk.

Listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło.

- Policja plasuje się w czołówce instytucji obdarzonych największym zaufaniem społecznym. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że zwalczanie przestępczości we współczesnym świecie nie jest rzeczą łatwą. Rośnie bowiem skala i różnorodność wyzwań - napisał Kuchciński.

Jak napisała szefowa rządu, zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest szczególnym obowiązkiem rządzących, a policja odgrywa w tym kluczową rolę. - My, Polacy wiemy, że możemy na was liczyć, wiemy, że nasze domy, nasze dzieci są dzięki wam bezpieczne - podkreśliła premier. Zapewniła, że rząd zdaje sobie sprawę ze znaczenia policji i nie ustaje w wysiłkach, by mogła jeszcze sprawniej wypełniać swe zadania.

Święto policji przypada 24 lipca, tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

(pap)

PAP/Bartłomiej Zborowski

Komentarze

suweren
Milicja Błaszczaka i On sam jest najbardziej skompromitowaną formacją bezpieczeństwa publicznego.Nigdy żaden "szef" i ta służba nie była tak upolityczniona,upodlona i podporządkowana prywatnym celom jednego człowieka.
2017-07-23 16:30:45
Fin
No teraz policja jest baaaardzo potrzebna.
2017-07-23 16:16:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy