Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Prezydent spotkał się z nowym szefem niemieckiego MSZ

Data publikacji: 2018-03-16 18:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-19 00:03
Prezydent spotkał się z nowym szefem niemieckiego MSZ
 

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek w Pałacu Prezydenckim nowego ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Heiko Maasa. Politycy rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej oraz o dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. 

Polska jest drugim - po Francji - celem wizyty zagranicznej nowego szefa MSZ, który na stanowisku zastąpił Sigmara Gabriela.

- Wyraziłem uznanie, że jest to druga, po Francji, zagraniczna wizyta szefa MSZ - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl, komentując spotkanie z niemieckim gościem. Przypomniał, że w poniedziałek do Polski przybędzie kanclerz Angela Merkel. - Wyraziłem zadowolenie, że Niemcy, podobnie jak polskie władze, zdecydowanie chcą przywrócenia konsultacji w formule Trójkąta Weimarskiego, do których Polska mogłaby wnieść perspektywę lidera Europy Środkowej.

Według Andrzeja Dudy, w czasie spotkania minister Maas "zwrócił uwagę, że rządowi Niemiec zależy na wspólnym stanowisku Unii Europejskiej w sprawie relacji handlowych z USA".

- Zgodziłem się z nim w tej sprawie - powiedział Prezydent. - Minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził uznanie dla mojej interwencji w proces legislacyjny ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej, a przede wszystkim zależy mi na reformie wymiaru sprawiedliwości, której efektem będzie stopniowe przywracanie wiarygodności trzeciej władzy w polskim społeczeństwie. Zaznaczyłem, że jestem stanowczym zwolennikiem zmiany generacyjnej w Sądzie Najwyższym, by nie orzekali sędziowie mający przeszłość w PZPR.

Jak uzupełnił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, rozmowa Andrzeja Dudy i Heiko Maasa dotyczyła także dwustronnych relacji polsko-niemieckich, w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec co do odpowiedzialności za wydarzenia historyczne". Politycy poruszyli również temat reparacji wojennych. 

Podczas wizyty w Warszawie szef niemieckiego MSZ spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

(p)

Fot. prezydent.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

U2
2018-03-18 23:53:12
Tatusiu Trohan, kaszkę zjadłem, klocki poukładałem w kształcie Pentagonu, pozwól mi zająć się polityką, Jak mi nie pozwolisz., to powiem mamie, że spotykasz się z cycatą ciocią.
trohan
2018-03-18 07:58:11
Dzieciaczki a kaszkę mannę zjedliście? Smarki weźcie się za układanie klocków, a nie za politykę.
U2
2018-03-17 21:59:46
A dla mnie Niemiec jest bratem! I co mi zrobisz?
Pikuś
2018-03-17 21:52:28
Ty poniżej zatrzymałeś się w rozwoju na 1945 r. I nie zauważyłeś, że świat wokół ciebie już dawno ci uciekł Ale doganiaj uciekającą rzeczywistość, może się czegoś nauczysz. W końcu na naukę nigdy nie jest za późno,
"Moze" za nastepne 2 000 lat...
2018-03-17 21:01:18
Jak Swiat Swiatem, Niemiec... Polakowi Nie bedzie jeszcze - dlugo, dlugo... "bratem" ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA