Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Prezydent podpisał ustawy o KRS i SN

Data publikacji: 20 grudnia 2017 r. 23:42
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2017 r. 19:07
Prezydent podpisał ustawy o KRS i SN
 

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu przygotowanych przez siebie: nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym. Przekonywał, że wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości.

- Chyba nikt nie miał wątpliwości, że te prezydenckie projekty ustaw, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu. Dziwi mnie stawianie tak nieprzyzwoitej bym powiedział tezy, o tym, że tamte ustawy i te ustawy to, to samo - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że w zawetowanych przez niego ustawach o KRS i SN, a tych podpisanych własnego autorstwa, są bardzo istotne różnice. Wśród nich wymienił te dotyczące kompetencji ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i jego możliwości oddziaływania na Sąd Najwyższy, kwestię obsady sędziowskiej SN oraz sprawy administracyjne związane z samą konstrukcją ustrojową SN. Wskazał, że poprzednia, zawetowana ustawa o SN zakładała m.in., że "wszyscy sędziowie będą musieli odejść z Sądu Najwyższego i tylko ci, których zaakceptuje minister sprawiedliwości będą mogli w tym sądzie orzekać", a w ustawach jego autorstwa takiego zapisu nie ma.

Prezydent zwrócił też uwagę na to, że wskutek podpisanej przez niego ustawy, wzrośnie liczba sędziów SN, co - jak ma nadzieję - doprowadzi do tego, że sprawy będą rozpatrywane szybciej. Przypomniał też, że powstaną dwie nowe izby SN. Wśród nowych instrumentów zawartych w nowych przepisach o Sądzie Najwyższym, Andrzej Duda wymienił również skargę nadzwyczajną, która będzie pozwalała - jak mówił - na odwoływanie się od prawomocnych orzeczeń. Jak zaznaczył, skargi będą składane za pośrednictwem wskazanych w ustawie podmiotów, m.in. Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ocenie Prezydenta, ma to służyć wyeliminowaniu niesprawiedliwości i "ewidentnych omyłek" popełnianych przez polskie sądy.

Prezydent, odnosząc się do zapisów nowelizacji ustawy o KRS, zaznaczył, że "z niesmakiem" słucha "wszystkich gromkich głosów, zwłaszcza wyrażanych przez niektórych przedstawicieli elit, w tym elit sędziowskich, o tym jak to straszliwy system zostaje wprowadzony, który będzie powodował naruszenie niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienie".

- Proszę sprawdzić, w ilu krajach egzekutywa ma w ogóle wpływ na wybór sędziów, chociażby krajów europejskich - dodał Andrzej Duda. Jak wskazał, np. w Stanach Zjednoczonych prezydent wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, a opiniuje ich Senat. - Więc ja tutaj nie widzę, żadnego problemu w tym, że takie rozwiązanie jest przyjęte, zwłaszcza że - tak jak się zobowiązałem i tak zostało to zapewnione - nie tylko jedno ugrupowanie mające swoich przedstawicieli w Sejmie, ale też inne ugrupowania, będą miały możliwość wskazania swoich kandydatów przy tym wyborze - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że istotna jest "zasada wzajemnego równoważenia się władz, nie tylko trójpodziału".

- Uważam, że niektóre rozwiązania, które zostały wprowadzone służą demokratyzacji państwa i są przeciwieństwem oligarchizacji państwa - ocenił, zwracając uwagę, że moment w którym jedna z władz, sama decyduje o sobie i nie ma na to wpływu nikt, to oligarchizacja.

 Prezydent stwierdził, że wprowadzane zmiany to bardzo dobre rozwiązania, które będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości; przekonywał, że dzięki wprowadzonym ustawom o SN i noweli ustawy o KRS "ludzie wreszcie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, wiarę w polskie sądy, wiarę w wymiar sprawiedliwości".

- Niezwykle ważnym elementem jest też rzetelna odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. To nie jest tak, że sądy i sędziowie są same dla siebie. Są przede wszystkim dla obywateli, są sługami polskiego społeczeństwa i polskiego państwa - powiedział prezydent. Dodał, że "takiego właśnie głębokiego poczucia służby oczekuje od środowiska sędziowskiego". - Wszyscy służymy ludziom, każda władza w Polsce. To jest nasza podstawowa i najważniejsza rola - i mamy dbać o to, żeby ludzie w Polsce żyli w godnych warunkach, mieli poczucie sprawiedliwości. I o to apeluję także do środowisk sędziowskich - o taką właśnie refleksję. Mam nadzieję, że te ustawy, które wejdą niedługo w życie pomogą w tej refleksji - mówił Andrzej Duda.

(KP)

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

trohan
2017-12-22 18:49:14
"Sn..." po-niżej, po co ty piszesz i tak wiemy, że jesteś stuknięty.
SN oraz KRS - cala naprzod
2017-12-22 17:27:10
Zobaczymy... i reszte czas po-kaze...
do paranoików
2017-12-21 22:32:13
Mam 26 lat od 75 lat jestem UB-kiem.
Do totalnych
2017-12-21 22:26:56
Piszczcie/ piszcie skarge/ do Moskwy - Unia Wam nie pomoże .
zak
2017-12-21 21:30:48
UBecy na tym forum na posterunku. Kończy się was czas w Polsce. Nareszcie. I merkel wam nie pomoże.
kot prezesa
2017-12-21 21:10:14
Jędrek poszusuj na nartach, daj sobie spokój z tą polityką. Nigdy nie będziesz "głową państwa" ani szyją, co najwyżej...
Ciapuła
2017-12-21 12:55:36
Adrianek wrócił do przedpokoju i pani Basi.
Jarun
2017-12-21 10:47:54
Ośmieszył się, niepoważny chłopiec, którego z konika na biegunach wsadzono na szkapę historii. Beż trzymanki prezesa ma zawroty głowy. Nie dorosłeś do stanowiska: mąż stanu a miałeś okazję. Ale czego spodziewać się po "harcerzyku".
Obs.ryver
2017-12-21 10:23:13
Adrian du.pa okazał się ostatecznie kaczym skrybą....
bart
2017-12-21 07:14:28
Duda dołączył do grona zdrady narodowej. Trybunał Stanu go nie minie.
Patriota
2017-12-21 00:19:44
I dobrze zrobił. Trzeba skończyć z czymś takim: www.youtube.com/watch?v=hlT5IcnONog
Adrian
2017-12-20 23:55:25
Strażnik pióra i prymus przemówień na apelach. Żal-nigdy nie wydorośleje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA