środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Świat > KE kieruje sprawę do Trybunału UE wobec Polski

KE kieruje sprawę do Trybunału UE wobec Polski

KE kieruje sprawę do Trybunału UE wobec Polski
Data publikacji: 2017-12-20 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 2028 305884

Komisja Europejska skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę wobec Polski w związku z ustawą o sądach powszechnych - poinformowało PAP źródło w tej instytucji.

To kolejny krok w prowadzonej od wakacji procedurze o naruszenie prawa unijnego. Zdaniem Brukseli ustawa o ustroju sądów powszechnych podważa niezależność polskich sędziów.

Polskie władze w pismach do KE przekonywały, że zmiany wprowadzone nowelizacją nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo. KE stoi na stanowisku, że ustawa ta jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem KE stanowi to dyskryminację ze względu na płeć. To z kolei jest sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

KE ma również zastrzeżenia prawne wobec uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów.

(pap)

Fot. arch.

Komentarze

Piliś
Zibi, ty jesteś prymitywny pisowski lumpenproletariusz. Jesteś dowodem na to, że PIS należy zdelegalizować za skazanie Polski na łaskę Orbana, najbliższego sojusznika Putina.
2017-12-24 23:21:12
@trohan
Masz rację !Coś w tym jest -to może być wina Tuska!Wrobił ich wszystkich ?
2017-12-21 22:23:11
trohan
A pisowscy politycy jak dzieci, zatykają uszy i mówią (przekrzykują) swoją mantrę: "to wina Tuska" !
2017-12-21 21:02:52
sądy i cele czekają
pisowskie władze wcześniej czy później odpowiedzą karnie za działanie na szkodę Polski
2017-12-21 07:16:32
@dziękujemy
Piszcie towarzysze konkretnie - kto dziękuje , ilu Was jest , a najlepiej wyślijcie te podziękowania do Moskwy , bo Bruksela ma Was - co najwyżej - za tanią siłe roboczą . Równie dobrze można napisać - Polacy olewają decyzje podejmowane przez jakieś idiotyczne komisje oderwane od realiów współczesnego świata !
2017-12-20 23:26:05
D
Spakować pisiorski rząd i wysłać ich do siebie na Syberię
2017-12-20 22:54:59
do smarków
Oj dzieciarnia komentujecie, a lekcje nie odrobione. Wykaż się grafomanie w szkole.
2017-12-20 21:57:26
aj waj
Myślę ze unia może nam skoczyć ...decyzja jest faktycznie polityczna i ma tylko jeden wymiar zemsty za wiodącą niechęć polskiego rządu w przyjmowaniu ciapatych.....! Berlin się mści że nie chcemy od nich ciapatych którzy stwarzają im tyle problemów!
2017-12-20 21:34:19
Hugo
Zachód stawał w obronie Polski gdy gnębiła nas dyktatura PZPR, staje i teraz gdy gnębi nas dyktatura PIS
2017-12-20 20:51:30
Vladimir PiSin
PiS pcha Polskę prosto w ramiona Rosji. Inwestycja Putina w polskich sprzedawczyków już się zwraca
2017-12-20 20:16:46
Vera
Gdyby rządzący mieli choć odrobinę honoru to by się podali do dymisji. Rujnujecie Polskę!
2017-12-20 19:44:22
zibi
Ustawy podpisane, sądy się zreformuje i rozpocznie program Cela+ dla łajdaków, zdrajców, aferzystów, złodziei i donosicieli na Polskę!!
2017-12-20 19:24:56
Dziękujemy
Polacy są wdzięczni za okazaną przez Unię Europejską pomoc w walce z obłąkanym reżimem PiS który gnębi nasz kraj
2017-12-20 19:24:30
Już za momencik już za chwileczkę
Jeszcze 2 lata i więzienia zaczną się zapełniać pisuarczymi dygnitarzami.
2017-12-20 19:10:51
Gars
PiS niszczy Polskę i prowadzi nasz kraj ku zagładzie
2017-12-20 19:02:31
Cid
Pisowskie łajdaki wszyscy będziecie siedzieć za oddanie Polski w łapy Putina
2017-12-20 18:53:33
Podanie do rządu
Nasz rząd powinien zażądać zwrotu Polaków, którzy teraz pracują dla Niemców, Francuzów itp. tałatajstwa. Tu się wykształcili, my ponieśliśmy koszty ich wykształcenia, to teraz niech nam oddają albo Polaków, albo pieniądze, które wydaliśmy, żeby ich wykształcić!
2017-12-20 18:38:59
trohan
Gówniażeria siedząca przy laptopie (na mamusi utrzymaniu...wałkonie, nieroby, hultaje) łatwo rezygnują z pieniędzy, rozstrzygają jednym pociągnięciem sprawy Unii. Ciekaw jestem jak smarku pójdziesz na swoje, czy też będziesz taki cwany? Ura-bura wytrzyj brodę po kaszce mannie:-)))
2017-12-20 18:25:47
dzony
Co wy z tą Rosją wyjeżdżacie jak chłop z furą gnoju ? Wam zawsze któś złu: Niemiec, Rosjanin, Żyd -tylko nie wy...głupki.
2017-12-20 18:17:05
Nazwa
Polska w odwecie powinna zrezygnować z zafajdanych unijnych dotacji. Mamy własne pieniądze. Nic nie dawajmy Unii i nic nie bierzmy. Mam nadzieję, że polscy chłopi dadzą innym rodakom przykład i zrezygnują z tych brudnych dotacji. jeśli nie, nasz rząd powinien to zaproponować. Nie będziemy na kolanach prosić o pieniądze!
2017-12-20 18:00:07
Do @Czas lepszych rozwiązań
A Tobie kto broni byczku przenieść się na Białoruś i poczuć się komfortowo?
2017-12-20 17:54:56
Niemieckie krety z PO.
Przecież Niemcy , w przyszłości , coś będą chcieli " w zamian " od PO. Ta cała lewacka awantura ma swoje drugie dno.
2017-12-20 17:53:50
partia zdrajców
donosiciele i szuje z platformy obywatelskiej ośmieszają nasz kraj w całej europie
2017-12-20 17:43:46
Wqr
pisowskie szmaciarze coście zrobili z naszą Polską
2017-12-20 17:36:33
Koniec złodziejstwa.
To Niemcy a nie Unia są inspiratorem antypolskich działań. Za władzy PO , do Niemiec płynęły miliardy złotych z vat. Skończyło się złodziejskie El Dorado . Teraz kasa płynie do polskich dzieci. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę.
2017-12-20 17:34:22
o
im bardziej oni atakują tym mocniej dojrzewa we mnie przekonanie że trzeba popierać PiS. nie jest przypadkiem że aferzyści z UE popierają aferzystów z III RP- to taka konfidencka solidarność więc nie dziwi mnie aktywność Wałęsy który szamoce się zamiast przykryć wiekiem trumny
2017-12-20 17:32:11
Sukces donosicieli z PO.
To wielki sukces donosicieli , na własny kraj , z PO. Tak postępują zdrajcy. Dobra wiadomość jest taka , że PO nie wróci już do władzy w Polsce. Polacy nie lubią donosicieli i kundelków niemieckich.
2017-12-20 17:27:53
Advice
Duda, musisz vetować ustawy o sądach i odciąć się od tego przestępczego rządu. Tylko to Cię uratuje. Pokaż że służysz Polsce nie Rosji.
2017-12-20 17:10:19
trohan
Edi -nie bredź ! Wszystko co na Wschodzie to złe, a na Zachodzie dobre...zwłaszcza parady równości :-))
2017-12-20 17:10:04
Fido
Wszyscy członkowie obecnych władz Polski którzy do tego doprowadzili powinni po ich usunięciu natychmiast stanąć przed Trybunałem Stanu. Przede wszystkim Szydło, Ziobro i reszta hołoty działającej na szkodę Polski.
2017-12-20 16:57:50
Nie chce się wierzyć
Zniszczenie Polski zajęło PiSowi tylko 2 lata.
2017-12-20 16:42:06
Edi
Ten pisowski rząd z rosyjskiego nadania kompromituje Polskę na cały świat
2017-12-20 16:37:23
k
Może wydać trochę grosza na badanie / a moze referendum ? - ILU POLAKÓW CHCE TAKIEJ UNII ?
2017-12-20 16:22:56
@sama prawda
RACJA !!!
2017-12-20 16:19:11
@Do naszego rządu
Proszę podać datę wyjścia Polski z unii ,żebym wiedział kiedy wrócić do Ojczyzny !
2017-12-20 16:17:37
Jarun
Oczywiście wina Tuska. Kolejny prztyczek w nos PiS-owi. Było już 27:1, mało... znowu chcą 22:2. I to jest klęska rządzącego PiS-u a nie Polski. Kolejna porażka chorych ambicji prezesa...taka prawda.
2017-12-20 16:06:14
@Czas lepszych rozwiązań
A kto ci broni łosiu przenieść się już dziś 15 km na zachód do wspaniałego(?) unijnego, multikulturalnego kraju, gdzie będziesz realizował ideały lewackiej wolności i równości?
2017-12-20 15:49:55
dla srimenmansa
https://pbs.twimg.com/media/DRfbbFEX0AEDcxp.jpg
2017-12-20 15:42:11
srimenmans
wont od Polski unijne śmiecie POpeliniarze w akcji !
2017-12-20 15:06:33
kibic
czas wyjść z tego lewackiego bagna.
2017-12-20 14:33:50
Czas lepszych rozwiązań
Może czas zacząć rozmawiać o powrocie Szczecina do Niemiec w ramach wojennych reparacji? Do Polski wrócą zaś ziemie wschodnie, przywrócimy granice sprzed wojny. To duże wyzwanie dla naszego rządu, ale powinno się udać. Ci, którzy chcą mieszkać na obszarze niezależnym od unii, będą mieli możliwość się przesiedlić na wschód. Ci, którzy chcą być w Unii, niech przyjadą na zachód. 3 lata na decyzje, zamykamy granice i wszyscy są szczęśliwi. Ci, którym nie pasuje Unia, nie będą się już musieli z nią liczyć. Ci, którym pasuje, też będą zadowoleni.
2017-12-20 14:20:15
@Doigrali się
Zmień pampersa lemingu! Skutek tej całej nagonki inspirowanej z Polski przez szumowiny z totalnej opozycji będzie taki że PIS wzrośnie poparcie a opozycji dalej będzie spadać!
2017-12-20 14:05:33
Doigrali się
To jest początek końca dyktatury PiS w Polsce
2017-12-20 13:45:37
sama prawda
Tu nie chodzi o żadną praworządność i rządy prawa w Polsce tylko o interesy Niemiec w naszym kraju! Jakby Polska zgodziła się na przyjmowanie islamskich najeźdźców, zgodziła się na Nord Stream 2 i klęczała w Brukseli, Berlinie i Paryżu tak jak za rządów PO-PSL to żadnych problemów z demokracją w Polsce Bruksela by nie widziała!
2017-12-20 13:42:58
Do naszego rządu
Proszę podać datę wyjścia Polski z Unii, żebym miał czas się spakować.
2017-12-20 13:18:19
takaprawda
cała Unia jest be i się uwzięła na Polskę... ehhh wyprowadzą nas pisory jeszcze z UE i będzie płacz i zgrzytanie zębami jak na Białorusi...