Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za ataki na kierowców transportu zbiorowego

Data publikacji: 24 maja 2023 r. 13:47
Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2023 r. 17:21
Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za ataki na kierowców transportu zbiorowego
Fot. PAP/Marcin Obara  

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmierza do zaostrzenia kar za ataki na kierowców publicznego transportu zbiorowego. Zmiany w przepisach przewidują, że kierowcom, maszynistom czy motorniczym będzie przysługiwała ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.

Nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym Sejm uchwalił 14 kwietnia, a następnie Senat przyjął ją bez poprawek. W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że regulację podpisał Andrzej Duda.

Nowela obejmie kierowców publicznego transportu zbiorowego ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to m.in., że kary za ataki na kierowców, motorniczych czy maszynistów będą surowsze niż dotychczas. Ataki te będą skutkowały popełnieniem przestępstwa takiego jak znieważanie, naruszenie nietykalności lub czynna napaść na funkcjonariusza.

Zmiany w ustawie o transporcie zbiorowym zaproponowali posłowie Lewicy. Uzasadniali, że pozwolą one zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, a także wzmocnić ich poczucie godności zawodowej. Podczas sejmowych prac doprecyzowano zapisy dotyczące ochrony członków obsady pociągu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Przecież to
2023-05-24 16:26:31
bezkarność rozzuchwala, a nie niska kara. Gdyby sprawca był pewien kary, to pewnie ataku by nie podejmował. Wiadomo na których liniach rządzi patologia i tylko policja nie potrafi wyciągnąć wniosków. Gdyby miasto miało gospodarza, to by wymogło działania na policji, ale miasto ma Krzystka.
;/
2023-05-24 15:20:27
Juz dawno takie przepisy powinny obowiazywac, a sebixowa patola pijaca i palaca na przystankach do pierdla za jazde bez biletu i grozenie kontrolerom,kierowcom, motorniczym itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA