sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Prezydent o prezesie PiS w roli premiera

Prezydent o prezesie PiS w roli premiera

Prezydent o prezesie PiS w roli premiera
Data publikacji: 2017-11-26 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-28 09:35
Wywietleń: 1773 302790

Prezydent Andrzej Duda uważa, że "byłoby czymś naturalnym" ewentualne objęcie funkcji premiera przez lidera większości parlamentarnej, czyli Jarosława Kaczyńskiego. Zastrzegł jednocześnie, że to do tej większości należy wskazanie, kto ma być szefem rządu.

– Moim zdaniem byłoby czymś naturalnym, zresztą to występuje w wielu czy też w większości krajów – mówił w niedzielę (26blistopada) prezydent w TVN24, pytany o możliwość objęcia funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego. Zastrzegł jednocześnie, że to decyzja "tego obozu, który ma większość parlamentarną".

– To stamtąd przychodzi wskazanie, kogo oni postrzegają jako premiera, czyli tego, który będzie liderem rządu – stwierdził prezydent. Przypomniał jednocześnie, że Konstytucja stwierdza, iż premiera wskazuje prezydent, i to prezydent powierza misję tworzenia rządu.

– Ale powierza tę misję osobie, która jest wskazana przez większość parlamentarną.(...) Przecież nie będę powierzał misji tworzenia rządu komuś, kto nie jest akceptowany przez większość parlamentarną. Przecież to nonsens – stwierdził Andrzej Duda. Prezydent dodał, że w czasie spotkań z Jarosławem Kaczyńskim nie rozmawiano na temat tego, jak może wyglądać przyszły rząd.

– Rozmawialiśmy – jeżeli już – to o tych kwestiach bieżących, o tym, jak są oceniani poszczególni ministrowie – powiedział. Powtórzył, że Jarosław Kaczyński stoi na czele większości parlamentarnej, i w zawiązku z tym jest "osobą absolutnie decyzyjną".

– Jako prezydent uważam, że jest czymś zupełnie naturalnym, że dwóch polityków – prezydent i szef większości parlamentarnej – rozmawia ze sobą – dodał Andrzej Duda. Prezydent ocenił też, że działalność rządu jest sukcesem.

– Pani Beata Szydło jest premierem od ponad dwóch lat i jest to jej wielki sukces. To, że utrzymuje wysokie notowania sondażowe zarówno rządu, jak i osobiste, to pokazuje, że jest to jej sukces osobisty i sukces jej współpracowników – mówił.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Wic
Nie pie... Adrian. zrobisz jak ci każe.
2017-11-28 09:22:01
do PO-jechanego
Wszystko będzie, tylko więcej już nie pisz.
2017-11-27 12:13:35
PO-dejrzliwi
A bedzie "Veto"... jak to mial by byc Pan Antoni...??
2017-11-27 00:58:32
ucho prezesa
Oj Adrian, Adrian - znowu w przedpokoju. Nie było i nie będzie z ciebie prezydenta, nie ta mąka.
2017-11-26 19:23:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie