niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Nie będzie nominacji generalskich 11 listopada

Prezydent: Nie będzie nominacji generalskich 11 listopada

Prezydent: Nie będzie nominacji generalskich 11 listopada
Data publikacji: 2017-11-10 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-13 19:52
Wywietleń: 1004 300400

Nominacje generalskie będą wręczone w odpowiednim czasie, wtedy kiedy modernizacja i rozwój polskiej armii zostaną w odpowiedni sposób zaplanowane. Mam konkretne oczekiwania; mam nadzieję, że szef MON w odpowiednim czasie je zrealizuje - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który był gościem programu "Poranek Siódma9" emitowanego na antenie rozgłośni katolickich, pytany był o to, czy 11 listopada wręczy nominacje generalskie, o które wnioskuje MON. Wcześniej w Radiu Zet szef BBN Paweł Soloch, poinformował, że w Święto Niepodległości nominacje nie zostaną wręczone, co nie oznacza, że nie będą wręczone w ogóle.

"Nominacje generalskie są wielkim zobowiązaniem. Nagrodą, podziękowaniem, podsumowaniem działalności może być odznaczenie, które ktoś otrzymuje za to, co do tej pory otrzymał. Nominacja generalska jest dla mnie zobowiązaniem żołnierza do jeszcze bardziej wytężonej pracy, na jeszcze bardziej odpowiedzialnym stanowisku i z jeszcze większą odpowiedzialnością w rękach. Bo żołnierze patrzą na generała, generał to w armii ktoś" - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że chciałby, by nominacje generalskie "wpisywały się w planowe, przemyślane, dobrze zapisane, realizowanie modernizacji polskiej armii i rozwijania polskich sił zbrojnych".

"Tak, chciałbym, żeby te nominacje generalskie, które są zaproponowane, zostały wręczone i one zostaną wręczone w odpowiednim czasie" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że ma tutaj "swoje konkretne oczekiwania, jako prezydent RP i zwierzchnik sił zbrojnych, wobec pana ministra (szefa MON)". "Mam nadzieję, że w odpowiednim czasie pan minister to zrealizuje" - dodał Andrzej Duda.

Na początku października BBN poinformowało, że do prezydenta wpłynęło z Ministerstwa Obrony Narodowej 14 wniosków o awans na stopnie generalskie.

Brak uzgodnień dotyczących nowego system kierowania i dowodzenia armią i trwające prace nad nim były też – według Biura Bezpieczeństwa Narodowego – powodem odłożenia przez prezydenta nominacji generalskich planowanych na 15 sierpnia br.

W połowie października minister obrony Antoni Macierewicz przekonywał, że siły zbrojne potrzebują nominacji generalskich. Zapewnił zarazem, że jego stosunki z prezydentem są dobre, a tarcia zdarzają się na niższych szczeblach.

Między BBN a MON są różnice poglądów w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia wojskiem. Dotyczą one m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur. Chodzi o przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych. Zarówno ośrodek prezydencki jak i MON uważają, że należy zmienić dotychczasowy, obowiązujący od 2014 r. system, który wprowadził dwa główne dowództwa, a Sztab Generalny uczynił głównym ośrodkiem planowania, nie dowodzenia.

Koncepcja MON nie przewiduje jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Resort obrony proponuje zarazem powołanie Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent.(PAP)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Komentarze

Do... trohan-a
Od Nowa... PO staremu, czyli swoj swego zawsze PO-zaprasza !!
2017-11-12 01:22:07
Adrian z poczekalni
"stary trep komuszy" czyli stary stoczniowiec - jednym słowem mitoman albo rozdwojenie (rozczłonkowanie) jaźni. Bełkot niedorozwoja połączony ze szpanerstwem słowotwórczym słowotokiem. A prezydent dał dzisiaj próbkę swego słowotoku przeniesionego z apeli szkolnych i harcerstwa. Oj Adrian nie widać żadnych postępów.
2017-11-11 11:55:08
stary trep komuszy
- oj obniży się "ugenerałowienie" polskiej armii, wróg będzie miał łatwiejsze zdobycie "demoratycznego" kraju...Czytam i słucham co wyprawwiają generałowie "pod kapeluszem"; Polko i Skrzypczak....Przed miesiącem naiwaniali na Maciarka iż "za dużo generałów w polskiej armii, a mało czołgów", wczoraj zaczęli walić w Maciarka "z fleka";"..Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, dlaczego nie otrzymuje czwartej gwiazdki generalskiej - powiedział Polko." (http://www.tvn24.pl)
2017-11-11 10:13:56
trohan
Ocena -nie wytrzymujesz z tą biegunką pisania PO, obsesja zwycięża rozsądek. Ale wali w czuprynkę :-)))) A prezydent zaprosił Tuska. Powinien też zaprosić Merkel i Putina. Tak trzymać: niech nastanie zgoda !
2017-11-11 09:53:47
Ocena
Czyli po-no-wnie "male veto" ! No ale na 1 Maja przyszlego roku - to juz chyba da rade ??
2017-11-11 00:34:06
Szwejk
To my mamy armię? Chyba Armię generałów i kurzą piechotę-pospolite ruszenie. Nie liczę kilkuset "misjonarzy".
2017-11-10 15:20:59
ruski
- Jak zatrzymać polską armię? - To proste. Trzeba wyłączyć karuzelę.
2017-11-10 13:39:20
Nominacje generalskie.
Panie Prezydencie popieram pana decyzje w sprawie nominacji generalskich. Niech każdy wywiaze się z danych obietnic a wtedy będą wręczone nominacje.
2017-11-10 12:32:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy