Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Prezydent Duda: z Xi Jinpingiem rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej

Data publikacji: 2022-07-29 20:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-30 12:47
Prezydent Duda: z Xi Jinpingiem rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej
Fot. PAP  

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w piątek telefonicznie z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym - przekazał prezydent.

Jak wynika z komunikatu prezydenckiej kancelarii, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wpisie na Twitterze, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. 

Jak zaznaczył, z przewodniczącym ChRL omówił również relacje między naszymi krajami, których rozwój - podkreślił - "jest istotnym punktem polityki RP".

Kancelaria Prezydenta w komunikacie zaznaczyła, że rozmowa przywódców "trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" - zaznaczyła KPRP.

Jak zaznaczono, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. "Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z komunikatem rozmowa polskiego prezydenta z chińskim przywódcą dotyczyła też rozwoju współpracy gospodarczej, w tym sposobów zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.

Piątek to 156. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ten Prezydent to...
2022-07-30 22:22:57
Od dnia 24/2... Wiecej zajmuje sie Ukraina... jak Polska !/? Ciekawe czy Mu za to tez na Ukrainie ..."Grubo Placa" ?/!
do do Tomek
2022-07-30 12:34:42
Wszystkie wystąpienia i rozmowy albo np. wyjscie delegacji z obrad ASEAN gdy w czasie dla Amerykanów przemawiał Zełeński wsjazuje, że jednak ma w d a nasi jak zawsze zero wyczucia dlatego jeszcze nic z nikim nie zalatwili
do Tomek
2022-07-30 10:55:13
Przecież to Xi wystąpił z inicjatywą rozmowy, więc to może Chiny chcą zanudzać Prezydenta tematem który masz w d...? Ciekawe dlaczego nikt oprócz prowadzących tematy polskie nie dzwoni do Tuska? Dlaczego Tusk nie był jeszcze w Kijowie i nie dzwoni do niego Biden czy Xi albo Erdogan?
TomekS
2022-07-30 00:12:17
Zamiast załatwiać konkrety dla Polski to kolejnego rozmówcę ze świata zanudzał tematem, który ten ma generalnie w d***e

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA