Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Premier: kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi; zniszczono pomnik żołnierzy AK w Stryjówce

Data publikacji: 23 lipca 2022 r. 19:21
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2022 r. 07:29
Premier: kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi; zniszczono pomnik żołnierzy AK w Stryjówce
 

Kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi, tym razem zniszczono pomnik żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce; Polska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, by sprawców tej profanacji spotkała sprawiedliwość - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Portal Glos znad Niemna poinformował, że pomnik zburzyły władze białoruskie.

"Kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi. Tym razem zniszczono pomnik żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce. Ten akt wandalizmu to wyraz nienawiści reżimu Łukaszenki do Polski. Choć Łukaszenka robi wszystko, by poróżnić Polaków i Białorusinów, to musimy pamiętać, że to on jest bezpośrednio odpowiedzialny za wszystko złe, co dzieje się dziś na Białorusi. Polska i Polacy chcą żyć w jak najgłębszej przyjaźni z narodem białoruskim" - napisał w sobotę na Facebooku szef rządu.

Zapewnił jednocześnie, że Polska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, by sprawców tej profanacji spotkała sprawiedliwość.

"Pamiętajmy, że takie akty politycznego wandalizmu robione są z premedytacją, by nas poróżnić. A wszystkie zniszczone mogiły odbudujemy, kiedy tylko Łukaszenka ustąpi" - zapewnił Morawiecki.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina na swoim twitterowym koncie zamieścił zdjęcie polskiego konsula z Grodna Andrzeja Raczkowskiego, który stoi przy gruzach zburzonego pomnika.

Kamienny obelisk w Stryjówce upamiętniał żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, którego dowódcą był Zbigniew Czarnocki, „Czarny”. Na tablicy pamiątkowej umieszczone były nazwiska poległych żołnierzy. Pomnik na mogile żołnierzy AK postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Historia
2022-07-30 00:13:52
Na Białorusi taki pomnik stał kilkadziesiąt lat, ale to było za mało, żeby spróbować ten kraj przeciągnąć na zachodnią stronę jak był czas. Na Ukrainie nie ma nawet krzyża, ale to nie przeszkadza Morawieckiemu pchać ten kraj w kierunku Unii Europejskiej i rozbroić się dla nich, a może i Polskę wciągnąć do wojny. Po okrągłym stole poza Olszewskim mieliśmy samych złych premierów. Ten należy do najgorszych!
Edmund
2022-07-28 22:14:02
Dziwię się się zdziwieniu zdziwionych.Polskie kmioty sami o to się prosili
Edek
2022-07-27 15:06:20
A czego można się spodziewać po tym watazce ktory z kalachem biega po ulicach. Mam nadzieje ze kiedyś narod bialoruski sie obudzi i przegoni tego oszołoma do tajgi.
historia
2022-07-26 20:40:54
Bialorus - mamy duzo bialorusinow ktorzy mieszkaja w Polsce, ich dzieci i prawnuki tez. Czy oni zapomnieli o SWOICH co pozostali tam poza Polska i czy NIE moga raz do roku pojechac i posprzatac nawet gdyby to NIE byli bliscy - ale to sa POLACY. WSTYD pokazywac takie zdjecia!!!! no ale to sa polacy polscy tu miedzy nami codziennie mijani na ulicy, jezdni.......
@ Ktoś
2022-07-26 11:00:07
W laniu wody Niagara przy Tusku to strumyk.
Ktoś
2022-07-26 08:47:28
Jakoś temu Panu nie wierzę. Zwykle kłamie, więc lepiej byłoby tam pojechać i sprawdzić to osobiście.
Wyborca bez hejtu
2022-07-25 15:54:29
Dlatego dobrze się stało że powstała zapora na granicy z Białorusią. Widać bowiem, choć to smutne, że musi nas ona chronić nie tylko przed migrantami. Nie tyka i nie profanuje się poległych i cmentarzy bez względu na opcję, wiarę czy politykę.
To tylko Swiadczy...
2022-07-23 21:25:03
O ich bez-nadziejnym Prymitywie i s-PO-sobie myslenia ... oraz poste-PO-wania...???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA