Środa 10 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym

Data publikacji: 2022-07-22 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-23 21:46
Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym
Fot. PAP  

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za ustawą głosowało 261 posłów, przeciwko było 36, wstrzymało się 149.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł, czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Ustawa przewiduje wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Ustawa zawiera też artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według MF proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy. Sejm odrzucił poprawki opozycji, przewidujące skreślenie tych artykułów.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Honorata
2022-07-23 21:39:03
Pytasz Honorciu "Ale co będzie się działo z powietrzem w naszych miastach? I zdrowiem naszym i naszych dzieci?" Zapytam się Honorci - słyszała Honorcia o "Eko tynkach" I "Eko muralach"? Pierdyknie się na każdej ścianie domu takie coś i po problemie, przy okazji "eko tynkarz" i "eko malarz" zarobi na wczasy w ośrodki Enei lub Zanzibarze (do wyboru) . Honoratko, tzw. "ratowanie świata" to jest wielki biznes. Zaczęło się od certyfikatów na "śmiecionośny" CO2. Rok później zaczęto tym handlować.
@Honorata 2022-07-23
2022-07-23 17:26:48
za to ty będziesz bić brawo , jak cię podtopi , albo nie będziesz miał(a) czym ogrodu podlać miernoto intelektualna , ważne że węgiel i to nasz kopany spod 1400 metrów pod ziemią , gdzie np. w Australii bardziej kaloryczny kopią szpadlem :))) i chcą sprzedać...
@Honorata
2022-07-23 12:34:03
Z tak rozbujanymi lękami ja już ci nie pomogę. Spróbuj u psychiatry. A o zimę się nie martw. Zabraknie i węgla i gazu, więc spędzisz ją w rześkim, mroźnym powietrzu. Będziesz usatysfakcjonowana.
Honorata
2022-07-23 06:22:49
Ale co będzie się działo z powietrzem w naszych miastach? I zdrowiem naszym i naszych dzieci? Spalanie węgla powoduje rakotwórczy smog, który wywołuje raka i inne poważne choroby, np pogorszenie astmy czy choroby serca. A co z klimatem? Efekt cieplarny, susza, upały, pożary, to też efekt spalania CO2. Powinno rozbudowywac się bardziej ekologiczne źródła energii: wiatraki, fotowoltaikę, biogazownie a nie węgiel, który powoduje smog i nas truje.
Wyjaśniam 1
2022-07-23 00:25:17
Węgiel to najtańsze, lokalne paliwo dla ubogich gospodarstw domowych. Dlaczego ubogich? Bo stawiam dolary przeciw kasztanom, że żaden bogacz nie zapierdziela z wiaderkiem do piwnicy po węgiel, tylko założył sobie modne gazowe lub podobne, czyste (w domu) i nie wymagające wysiłku ogrzewanie. W wyniku ekoświrskiej polityki eurokomunistów z Brukseli wspieranej przez usłużnych klęczników z rządów (nie tylko tego) i zmanipulowanych ekoświrów lokalnych Polska w szczycie kryzysu przystąpiła
Wyjaśniam 2
2022-07-23 00:24:00
do niszczenia swoich kopalń i przy okazji energetyki. Mimo, że spokojnie moglibyśmy jeszcze wiele, wiele lat korzystać z węgla z powodów ideologicznych zakazano Polakom tego. Skończy się oczywiście tak jak z polskimi cukrowniami, po których przejęciu przez Niemcy, UE wycofała się z limitów produkcji. Rezygnacja przez UE z węgla podniosła początkowo ceny alternatywnych nośników energii, a po wybuchu kryzysu i samego węgla. Nie jest to winą najbiedniejszych, którym teraz dopłatą trzeba pomóc.
Analityk były z PIS
2022-07-22 18:04:26
No i posypią się dopłaty. Dużo głosów dałaby dopłata do alkoholu. Można by też w ślad za Kaczelnikiem puścić po powiatach Zenka i rozlewać piwo za darmo. Zresztą zaraz zacznie się sezon dożynkowy i Mateusz będzie skakał po scenie z mega czekami na dykcie wydrukowanymi , bez pokrycia oczywiście , jak zawsze :)))
analityk były z PIS
2022-07-22 17:54:35
11,5 Miliarda zł. dodrukowane przez Glapińskiego trafi na rynek , a węgla , jak nie było tak nie ma do kupienia. To tylko dla zatkania "otworów gębowych" ,żeby nie wyszli na ulicę i nie wywieźli Kaczysyna z Morawieckim i Ziobrą na taczkach , bo 3 tysiącami w piecu nie napalą :))) Zamiast razem z UE po zaopatrzeniu się w węgiel dla przemysłu i obywateli wdrażać embargo to Kaczelnik kazał zaraz po wybuchu wojny zastopować import !!! TERAZ OGŁOSI JESZCE SUKCES :))) a UE 15 .08.2022 zakazuje:)))
Ppp
2022-07-22 15:27:16
Kolejne dofinansowanie dla nielicznych, za które zapłacą wszyscy
@Miszkaniec
2022-07-22 15:02:41
Technicznie ciepło w elektrowniach jest odpadem...
Nowy Ład
2022-07-22 14:42:34
A ci co palą groszkiem i peletem dostaną figę. Gazem to samo.
Miszkaniec
2022-07-22 14:37:11
Ciekawe jaki dodatek dostaną mieszkańcy spółdzielni i mieszkań komunalnych itp korzystający z CO, bo podwyżki w rachunkach za to ciepło są nieuniknione.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA