Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Prezes NIK: Polska ma najgorszą jakość powietrza w UE

Data publikacji: 2018-12-07 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-10 19:53
Prezes NIK: Polska ma najgorszą jakość powietrza w UE
 

Spośród krajów Unii Europejskiej, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza – powiedział w piątek w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Po przeprowadzonej kontroli Izba wskazała na złą koordynację działań i zbyt małe środki przekazywane na walkę ze smogiem.

Zanieczyszczone powietrze jest największym polskim problemem cywilizacyjnym i walka z nim musi być „absolutnym priorytetem” - podkreślają przedstawiciele NIK.

- Niestety z kontroli jednoznacznie wynika, że spośród wszystkich 28 państw Unii Europejskiej Polska jest najbardziej zanieczyszczona, ma najgorszą jakość powietrza – powiedział w piątek Kwiatkowski dziennikarzom przed debatą, która towarzyszyła trwającemu w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ COP24.

- W kontekście przekroczenia norm na benzo(a)piren – a polskie normy są i tak są zdecydowanie wyższe niż te zalecane przez Światową Organizację Zdrowia - jesteśmy dokładnie na ostatnim miejscu. W kontekście pyłów zawieszonych, w zależności od regionu Polski, też jesteśmy na końcu tej listy. Najlepiej obrazuje to fakt, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 to miasta w Polsce – dodał szef NIK.

Jak powiedział prezes, jeden z głównych wniosków przeprowadzonej kontroli jest to, że koordynacja działań dotyczących walki ze smogiem pozostawia wiele do życzenia. - Kompetencje poszczególnych instytucji się krzyżują, a środki finansowe przeznaczone na walkę ze smogiem są zbyt małe w stosunku do potrzeb – wskazał. Jak dodał, cieszą deklaracje rządu o przekazaniu w wieloletniej perspektywie dużych środków finansowych na ten cel, „ale realnie dzisiaj te środki (...) są daleko zbyt małe w stosunku do potrzeb”.

Przypomniał, że przeznaczane na poprawę jakości powietrza pieniądze trafiają m.in. na termomodernizację budynków, przyłączanie ich do miejskich sieci ciepłowniczych czy wymianę pieców. Środki na ten cel pochodzą m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. „Można powiedzieć, że dzisiaj, zamiast miliardów, dysponujemy milionami” - podkreślił Kwiatkowski.

Wyraził zaniepokojenie, że wzrasta liczba priorytetów NFOŚiGW. - Dzisiaj pojawiają się tam zadania związane z drogami lokalnymi. To oczywiście ważne zadania, ale te zadania powinny być finansowane z budżetu państwa, a NFOŚ, jak sama jego nazwa wskazuje, w sposób szczególny powinien zwracać uwagę na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że największym polskim problemem cywilizacyjnym (...) jest problem zanieczyszczonego powietrza - podkreślił.

Prezes zaznaczył, że w Polsce trzeba rozwiązać problem ubóstwa energetycznego. „Części ludzi nie stać na lepsze piece czy lepsze paliwo i oczywiście musimy stworzyć takie mechanizmy finansowe, żeby ten program był powszechny, bo dzisiaj rzeczywiście część osób nie wymienia pieca, kupuje odpady czy wręcz pali śmieci ze względów ekonomicznych” - przekonywał.

Kwiatkowski zaznaczył, że w trakcie kontroli nie stwierdzono przekroczenia prawa, ale kontrolerzy wskazują, że rozwiązanie problemu smogu musi być „absolutnym priorytetem”. "Te kompetencje muszą być uporządkowane, musi być jeden odpowiedzialny podmiot, a przede wszystkim – środki finansowe, harmonogram ich wydatkowana i precyzyjne cele, które chcemy osiągnąć” - mówił.

Jak wskazuje NIK w raporcie, realna poprawa jakości powietrza jest możliwa do osiągnięcia tylko poprzez ograniczenie wykorzystywania paliw stałych. Z raportu wynika, że do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce pod względem poziomu pyłów PM10 należą: Wodzisław Śląski, Nowa Ruda, Kraków, Opoczno, Nakło nad Notecią, Starogard Gdański, natomiast pod względem benzo(a)pirenu: Nowa Ruda, Rybnik, Opoczno, Kościerzyna.

Kontrola NIK „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” objęła lata 2014-2017. Dodatkowo była z nią prowadzona kontrola międzynarodowa, która odbywała się także w 14 innych państwach. Chodzi o Albanię, Bułgarię, Estonię, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Izrael, Kosowo, Macedonię, Mołdawię, Rumunię, Słowację, Szwajcarię i Węgry. Jakość powietrza sprawdzały instytucje kontrolne tych państw oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy. Raport międzynarodowy w tej sprawie zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

Piątkowa debata, zorganizowana przez NIK, Global Compact Network Poland oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię to wydarzenie towarzyszące odbywającemu się w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 mln ludzi, co stanowi 12,5 proc. wszystkich zgonów. Co do Europy, to rocznie z powodu smogu umiera 400 tys. osób, w Polsce 46 tys.

(pap)

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zak
2018-12-10 19:39:23
Wbrew temu co sugerują zagraniczne media oraz organizacje ekologiczne - Polska nie jest i nigdy nie była największym trucicielem w Europie. Najnowsze odczyty emisji CO2 per capita (uwzględniające całkowitą emisję w ciągu roku oraz liczbę mieszkańców danego państwa) nie pozostawiają wątpliwości. W Europie zdecydowanym liderem od wielu lat jest Rosja. Kolejne miejsca zajmują kraje mocno promowane jako "zielone" - Holandia i Niemcy. Na statystycznego mieszkańca tych państw przypada rocznie o 1,7 - 1,8 tony CO2 więcej niż na statystycznego Polaka.
poznaniak
2018-12-09 10:19:20
Otym, ze w Szczecinie jest najgorsze powietrze bylo wiadomo od dawna. Palenie w piecach smieciami, oponami, plastikowymi torbami to norma.Miasto tonie w mgle i glebokiej depresji. Nie ma tutaj mowy o ekologii i zdrowiu ludzkim. Ludzie chodza w maskach , nawet widzialem psy i koty w maskach na ulicy.
leming
2018-12-08 15:17:36
Ciekawe kiedy poznamy następną przykrą prawdę o tym, że Polska leży na terenach półpustynnych? Wystarczy przejrzeć mapy zasobów wodnych. Radosnego rozmnażania życzę!
Najwiecej "ruskiego" wegla importowaliśmy w czasach PO/PSL
2018-12-08 11:46:58
Reka w gore kto chce mieć 300 metrów od domu farmę wiatrową - chodzić po sąsiadach, zbierać podpisy ZA i prosić inwestorów by zechcieli się budować. PiS ucywilizował turbiny wiatrowe żeby nie stawiali wam turbin obok płotów i chciał wprowadzić podatek od nieruchomości taki sam jaki płacicie za swoje domy - przecież wszyscy są równi... tylko do samych wiatraków dotacje PiS (z waszych podatków) to 16 miliardów zł. Na horyzoncie tez nowa ustawa PiS o podniesieniu dopuszczalnych poziomów pola EM - będziecie mieć szybki internet w telefonikach i więcej glejaka mózgu...
Dziwne ...
2018-12-08 00:29:23
A w latach 1945-2014/15 bylo wszystko OK !! No i Uwazajcie w tych Katowicach - by przez te kilka dni... Nie "PO-ZA-TRU-WAC" Uczestnikow tego Zjazdu !! Gdyz inaczej, bedziemy jeszcze musieli Placic i im Odszkodowania z Pieniedzy Podatnikow...!!
123
2018-12-07 16:07:12
wincej ruskiego wegla-od 3 lat rosnie,wincej zaorania OZE,wincej zgody na wycinane dpf w dieslach, wincej dieslow, wincej samochodow,wincej likwidowania wiatrakow,WINCEJ wcinania puszczy ,WINCEJ ,po co wy w ogole zyjecie skoro nie szanujecie przyrody, za 20-30 lat bedzie tu jak na poludniu europyu w afryce-teg chcecie ,ale to juz bedzie za pozno!!!!!
Tom
2018-12-07 14:47:24
Co tam 46 tyś zgonów w ciągu roku w Polsce - najważniejsze żeby nie dać zamordować polskiego węgla i utrzymać elektorat ze Śląska, kosztem naszego zdrowia i wbrew ekonomicznemu rachunkowi. Ale przecież pan prezydent jest prezydentem wszystkich polaków.
CO2 to nie jest smog
2018-12-07 14:37:43
Główne źródła smogu to samochody z napędem Diesla oraz piece domowe. Za jedynie sensowne w wypadku pierwszych wydaje się skopiowanie niemieckiego rozwiązania umweltzone i zakaz wjazdu do miasta samochodów nie spełniających norm emisji pyłów. Piece (paleniska) domowe należy w miastach zastępować podłączeniem do sieci ciepłowniczej (i tu np pomocna mogłaby być geotermia). Oczywiście jak najszybciej należy wprowadzić kaucje zwrotną na butelki plastikowe (w Niemczech pfand, w Holandii statiegeld itd).
andrzejf13
2018-12-07 13:41:18
Emisje CO2 na 1 mieszkańca: Polska - 7,76 t., Niemcy - 9,47 t., Rosja - 11,54 t., USA - 15,56 t.! (dane za 2016 rok)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA