wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Kraj > Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi ścieki do oczyszczalni

Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi ścieki do oczyszczalni

Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi ścieki do oczyszczalni
Data publikacji: 2019-08-29 23:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-30 18:17
Wywietleń: 1148 411361

Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W czwartek wieczorem na polecenie szefa rządu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy.

W wyniku awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do której doszło we wtorek i w środę, do Wisły są zrzucane nieczystości. Według ministerstwa środowiska do rzeki wpływa 260 tys. m sześc. ścieków na dobę.

- W obliczu katastrofy ekologicznej, którą może spowodować zrzut ścieków przez wiele tygodni, (...) w obliczu tego, że od awarii minęło 48 godzin i mimo propozycji, bardzo konkretnych, składanych m.in. przez Wody Polskie, władze m.st. Warszawy nie podjęły jednoznacznych decyzji co do dalszych działań, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni "Czajka" - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu Dworczyk.

Dodał, iż "wydaje się, że uda się zrealizować to przedsięwzięcie w ciągu najbliższych dni". "Będą miały tu do odegrania dużą rolę służby państwowe" - podkreślił.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojska inżynieryjne są gotowe do budowy mostu pontonowego na Wiśle, po którym zostanie poprowadzony tymczasowy rurociąg odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej części miasta do oczyszczalni znajdującej się na prawym brzegu.

Błaszczak zapewnił również, że żołnierze są gotowi, by dostarczyć cysterny z wodą pitną dla mieszkańców Płocka. "Wiemy, że została wykupiona w sklepach woda, dlatego jesteśmy gotowi do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Płocka, gdzie część wody pitnej pozyskiwana jest z Wisły" - mówił szef MON.

Zaproponował też wsparcie przez wojska chemiczne służb odpowiadających za monitorowanie i badanie stanu skażenia Wisły.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował z kolei, że w wyniku zrzutu ścieków w Wiśle wzrósł wielokrotnie poziom związków azotanów.

- Związki azotanów przed zrzutem to jest 1 miligram na litr, a po zrzucie, w wodzie już zmieszanej, to jest 30 miligramów na litr. To jest 30-krotnie więcej, to są poważne zagrożenia. Azotany powodują "wyławianie" tlenu z wody, stąd m.in. śnięte ryby (w rzece – PAP) – powiedział minister.

Podkreślił, że "ważne jest, żeby zahamować wypływ ścieków".

- Rząd oferuje pomoc. (…) apelujemy, żeby do współpracy doszło (z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim – PAP), aby uniknąć najgorszych skutków. Istnieje bowiem zagrożenie epidemiologiczne - poinformował. W ocenie Kowalczyka "szczególnie niebezpieczne może być nagromadzenie osadów ściekowych (w zalewie – PAP) we Włocławku, gdzie woda prawie nie płynie".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił zaś, że w razie długotrwałego zrzutu ścieków "może być zagrożona nie tylko Wisła, jako system ekologiczny".

- I to może grozić katastrofą ekologiczną, (…) ale również może być zagrożone zdrowie ludzi - ocenił.

Zwrócił uwagę, że są "powierzchniowe odbiory wody w Płocku", gdzie przy długotrwałym skażeniu wody "wodociągi mogą nie dać rady i wtedy może być zagrożone zdrowie ludzi".

Szumowski zaznaczył, że odpowiednie służby już działają.

- Są zwiększone pomiary, wszystkie te zakola poprzez służby - i ochrony środowiska, i Sanepidu, i Wód Polskich - monitorują tę sytuację, ale musimy działać bardzo sprawnie. Musimy przyjmować wszystkie alternatywy pod uwagę - powiedział.

(PAP)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

do @ zz
- za to PO_szambo beknie ktoś i Ziobro w majestacie prawa przymknie od_PO_wiednio. ... Jeśli jesteś inteligentny to znajdziesz w "necie" jak to "kolektor budowqano" i jak "kolektor oddawano" (kto, kiedy, dlaczego).. Jśli jesteś inteligentniejszy PO_członek to znajdziesz także opinie fachowców o takim "majstersztyku", ci jako PO_dstawowy błąd głosili iż; - ta rura nie jest elastyczna, tzn. nie posiada "dylatacji", która umożliwiła by dopasowywanie się "rury" do zmienających się warunków (obciążenia, zmian geologicznych itd.) Tę "rurę" zabetonowano "na sztywno" i przy tej długości jest PO-szambo, czyli "nic się nie stało" (Trzaskowski)... P.S. - PO_spekulujmy, Trzaskowski najpierw wybudował "plac rekreacyjny", a następnie "wybiło szambo" i publika zamiast siedzieć na Wisłą musi się rekreować na "paletach".
2019-08-30 18:00:34
zz
Premier czyści szambo zamiast wywalić Ziobrę
2019-08-30 12:11:39
wd
To są konkretne działania. A trzaskowski co robi? Nadal myśli?
2019-08-30 08:26:00
Były wyborca PO
Więc można znaleźć jakieś rozwiązanie a nie zrzucać miliony litrów fekaliów do Wisły.
2019-08-30 06:15:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie