czwartek, 21 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kontrola w oczyszczalni ścieków po znalezieniu śniętych ryb w jez. Jamno

Kontrola w oczyszczalni ścieków po znalezieniu śniętych ryb w jez. Jamno

Kontrola w oczyszczalni ścieków po znalezieniu śniętych ryb w jez. Jamno
Data publikacji: 2019-06-20 08:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 812 398122

Po ujawnieniu setek śniętych ryb w jez. Jamno w środę WIOŚ rozpoczął kontrolę w Oczyszczalni Ścieków "Jamno". To z ostrożności – powiedział zachodniopomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Andrzej Miluch, gdyż wstępne wyniki badań wskazują na tzw. przyduchę.

O setkach śniętych ryb w jez. Jamno, przy przystani statku "Koszałek", poinformowało w poniedziałek koszalińską delegaturę WIOŚ Stowarzyszenie Fundacji "Jantar".

Miluch powiedział PAP w środę, że wstępne wyniki badań laboratoryjnych, przekazane mu ustnie, wskazują na naturalne przyczyny śnięcia ryb. Ma chodzić o tzw. przyduchę, którą wywołał intensywny zakwit organizmów sinicowych.

Zaznaczył przy tym, że aby znaleźć przyczynę intensywnego zakwitu sinic, w środę WIOŚ rozpoczął kontrolę w koszalińskiej Oczyszczalni Ścieków "Jamno". Na taką decyzję miały wpłynąć wstępne wyniki badań z próbek wody pobranych z ujścia rzeki Dzierżęcinki wpływającej do jez. Jamno. Wskazały one na "dużą koncentrację związków azotu".

- To z ostrożności. (…) Sprawdzimy cały cykl pracy oczyszczalni, zainstalujemy tam urządzenia długookresowe, by wykonać pomiary całodobowe – powiedział Miluch. Dodał, że wyniki tych badań powinny być znane w ciągu "tygodnia, dwóch tygodni".

Jednocześnie zaznaczył, że "trzeba pamiętać o tym, że to jezioro narażone było przez wiele lat na oddziaływanie różnych oczyszczalni, one były przez nas kontrolowane, natomiast jezioro jest w pewien sposób zdegradowane i płytkie, a to o sprzyja podatności na zakwity".

Przyducha, czyli zmniejszenie ilości tlenu w zbiorniku wodnym poniżej poziomu umożliwiającego rybom swobodne oddychanie, może być spowodowana intensywnym zakwitem organizmów planktonowych, które podczas rozwoju, pożerają go w dużych ilościach. Czynnikami decydującymi o intensywnym zakwicie są: wysoka temperatura i duża ilość składników pokarmowych.

(pap)

Fot. Wiesław Miller

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie