niedziela, 05 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Awaria kolektorów ściekowych w Warszawie. Zanieczyszczenia płyną strumieniem do Wisły

Awaria kolektorów ściekowych w Warszawie. Zanieczyszczenia płyną strumieniem do Wisły

Awaria kolektorów ściekowych w Warszawie. Zanieczyszczenia płyną strumieniem do Wisły
Data publikacji: 2019-08-28 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-01 22:22
Wywietleń: 1932 411015

Z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie na lewym brzegu Wisły leją się ogromne ilości zanieczyszczonej wody. W powietrzu czuje się odrażający fetor. Z powodu awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do rzeki wpływają nieczystości z tej części miasta.

Zbliżając się do kanału ściekowego czuć słodko-kwaśny fetor. Za każdym krokiem staje się on coraz bardziej dokuczliwy. W zatoczkach przy brzegu stoi brązowozielona cuchnąca woda. Z betonowego kolektora wchodzącego w nurt Wisły silnym strumieniem wypływa mocno zanieczyszczona ciecz.

Wejście na kolektor jest zastawione barierkami. Przed mini stoi dwoje strażników miejskich. Wyjaśniają, że nie ma zakazu wstępu, ale grzecznie odradzają wejścia zainteresowanym spacerowiczom.

- Mieszkamy w tej okolicy od wielu lat. Często tu przychodzimy na spacery. To, co dziś widzimy i czujemy przypomina nam, jak to było, zanim zbudowano nowy kolektor odprowadzający ścieki do "Czajki" (oczyszczalnia ścieków usytuowana w prawobrzeżnej części Warszawy). Wówczas smród był jeszcze gorszy, a ścieki chyba jeszcze bardziej zanieczyszczone – mówi PAP mężczyzna w średnim wieku.

Rozmówca jest zaniepokojony z powodu awarii. Obawia się, że naprawa uszkodzonych kolektorów może potrwać długo, a ścieki będą odprowadzane bezpośrednio do rzeki. Fetor i komary zniechęcają od spaceru. Nad Wisłę nie przychodzi wielu ludzi. Więcej zainteresowanych ogląda miejsce, w którym do rzeki wchodzi kolektor z mostu.

O awarii kolektora dostarczającego ścieki do stołecznej oczyszczalni "Czajka" poinformowano w środę. W związku z awarią zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) podjął rano decyzję o "kontrolowanym zrzucie" nieczystości do Wisły.

Renata Tomusiak prezes MPWiK przyznała, że do awarii jednego kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek. W środę okazało się, że również drugi kolektor przestaje funkcjonować.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował na środowej konferencji prasowej, że stołeczna spółka wodociągowa przesłała informację o awarii do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przed południem.

Minister wskazał, że w wyniku awarii do Wisły przedostały się ogromne ilości ścieków. - Obecnie szacowany przez spółkę zrzut to 260 tys. metrów sześciennych ścieków nieoczyszczonych do Wisły. Przy takim poziomie wody, wyjątkowo niskim, jest to stężenie ogromne. Oczywiście o tym stężeniu precyzyjnie będzie można mówić po zbadaniu próbek pobranych przez Inspekcję Ochrony Środowiska - zaznaczył.

(PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Gorzej śmierdzi to PISszambo,
Które wylewa się z tych prymitywnych wpisów PISdyskutantów.
2019-09-01 22:09:29
teść pasierba do @ Quistorp
- tak napisałem, będą sprawdzane "papiery" ponieważ jest to katastrofa budowlana. O tym co waść pisze; kurzawka itp. było już wiadomo zanim ktoś "wbił pierwszy szpadel".....Cyt. "Do dzisiaj milczą władze miasta. W Warszawie będzie tak samo!". Nie będzie tak samo w Warszawie jak w Szczcinie. W Warszawie stawka jest większa i Warszawa jest do "odbicia", czyli PiS wyśledzi wszystko i nawet więcej. Szczecin, co to jest? Kto, jak "nuisłik" w świecie interesuje się "wioską z tramwajami", ponadto "ze Szczecina bliżej do Berlina" - potrzebne nam lotnisko w Centralnej Polsce?. Ten "poniemiecki kolektor ściekowy" to nie polnische Arbeit.....P.S. - kolejne "Szamb(er)o Gold"?
2019-08-31 20:17:09
Quistorp
do....[do @ Myśl (nie_PO_kalana)]....Papiery!!!! Tak Papiery. !!!!. Do przetargu na budowę kolektora przystąpiły róże firmy. Wygrała ta niby najtańsza. Nic nie masz droższego , jak tandetna taniocha. ( a co się działo pod stołem , i kto zasiadał w komisji przetargowej ( Polityczne kolesiostwo z grupy BMW- czytaj; Bierny, mierny, ale wierny). Kolektory zostały poprowadzone pod Wisłą. Trzeba było wykonać tunel osłonowy, a w nim poprowadzono dwie grube rury kolektora odpływowego. Trochę to podobne do budowy tunelu pod kanałem La Manche. Do takiego projektu niezbędne byłyby badania geofizyczne. A Wisła przepływa w tym miejscu nad kurzawką. Każdy rasowy budowlaniec, wie co to za formacja geologiczna, i jaka niebezpieczna. Z przekazu TVP-isu pokazano powyginane rury, które wypiętrzyły betonowe pokrywy chodnika w tunelu. W Szczecinie mamy jeszcze poniemiecki kolektor ściekowy lewobrzeża, pod ul 1-go Maja, usytuowany w danym wysuszonym potoku, tereny torfowe, itp. Do dzisiaj się nie załamał. W Warszawie po 7- latach pękła rura? ? Mamy wstępną diagnozę. Pamiętamy o katastrofie (bez ofiar!) na Zamku Książąt Pomorskich? Do dzisiaj milczą władze miasta. W Warszawie będzie tak samo!
2019-08-31 10:29:25
@mysl
POmyśl zanim napiszesz - niech Trzaskowski wozi ścieki szambowozami... - mógł przerzucić zapasowy rurociąg (nawet kilkaset równoległych odcinków których łączną wydajność umożliwiłaby przesłanie ścieków z jednej strony Wisły na druga - możliwości jest wiele a ozon jest rakotwórczy... masowe wprowadzanie skoncentrowanego ozonu może być jeszcze gorsze niż ścieki).
2019-08-30 20:52:43
do @ Myśl (nie_PO_kalana)
Cyt. "..ale to wypadek, a nie świadome działanie." O tym zadecyduje sąd sprawdzając "papiery". Wg. mnie jest to "katastrofa budowlana" i za taką ktoś beknie, zganij kogo PO_sadzie Ziobro?
2019-08-30 18:04:51
ajwaj progresywni europejczycy
znów dali popis zaradności...
2019-08-29 22:01:15
Myśl
Ciekawe dlaczego wypisujących tutaj trolli i hejterów tak bardzo podniecają ścieki, a szczególnie fekalia? Jest awaria, której nie da się od razu naprawić, a ścieki muszą być gdzieś odprowadzone i raczej nie na ulice. Pewnie, że ze szkodą dla środowiska, ale to wypadek, a nie świadome działanie.
2019-08-29 21:31:15
Trzaskowski
zatruł całą Polskę. I Tusk. I Brejza, zapomniałem o nim.
2019-08-29 19:49:52
Symbol rządów PO w stolicy
Kupa i smród. Teraz niech lemingi, zamiast na bulwarach, siedzą sobie na paleciaku. Zielonych oczywiście temat nie interesuje.
2019-08-29 19:26:40
Uświadomiony
Przecież nic się nie stało, wracamy do stanu z roku 2011,jaka tam katastrofa.Ratujmy lasy Amazonii oraz nie przekopujmy mierzei.Lemingi nic się nie stało,przykleimy taśmą szybę w drzwiach i jest super.Jest fajnie,jest super.Wracamy do stanu z roku 2011 nic się nie stało.Reszta to propaganda pisowska,trzeba zatrzymać faszyzm. Wylatuje 3000 m3 na sekundę kału,moczu,ścieku,śmieci,zużytych prezerwatyw i narkomańskich strzykawek i prochów.Nic się nie stało,wracamy do stanu z roku 2011.Potrzebujemy dużo czasu bo betonowa pokrywa jest ciężka i dopiero zobaczymy co tam się zepsuło.Nic się nie stało. Jak im można oddać rządy????Ludzie opamiętajcie się
2019-08-29 19:25:58
no i mamy kolejną aferę PO
tym razem SzamboGate! Nie dziwota bo to właściwe klimaty dla PO!
2019-08-29 16:32:00
fajnie
NOWOCZESNA , homoseksualna lewica popierana przez PO jest z g,,, na co dzień . Dlatego prezio? a za nim wicek ?, z tyłu ? /mówi nie panikujcie !Warszawa spływa kloaką - to jest jeszcze stolica Polski ! Jak długo syf będzie zatruwał kraj !
2019-08-29 16:05:13
Itd
"" wybitny samorzadowiec''adamowicz ps''budyn'' tez mial problem iryby plynely brzuchem dogory.Ci wybitni patrz ten kudlaty z sopotu,gronkowiec walc budyn,trzaskowski maja problemy z mieszkaniami isciekami.Nasz krzystek tez mial problem z mieszkankiem ,aleon sie wycofal od totalnych i jest w rozkroku.
2019-08-29 15:54:50
krotko
Wyobrazcie sobie co by sie dzialo w przypadku prezydentury Jakiego? SZCZUJNIA TVN+ szmatawie michnika-szechtera=tzw zieloni biliby jak w beben.Ten zalosny trzaskowski wyznawca geremka jestpod ochrona.
2019-08-29 15:24:08
Tylko TVP Info
Głosuję na Prawo i Sprawiedliwość. Zwycięży Nasza Drużyna.
2019-08-29 15:13:51
cdn
Warszawski lemingrod zalany gownami.Czekamy na akcje protestacyjne wielkiego koalicjanta poko-''ekoswirow zielonych''Tak dzielnie bronili kornika drukarza za niemieckie pieniazki.Powini sie przykuc lancuchami w miejscu zrzutu.co na to wszystko minister srodowiska w ''gabinecie cieni'' totalnych?
2019-08-29 14:46:01
kkkk
No i co z tego?
2019-08-29 12:52:56
ddd
Kiedyś? To jest 10-może 20 lat temu lewa Warszawa nie miała oczyszczalni ścieków, gówno,kondomy,itp wpadały do Wisły, mnóstwo ptaków szczególnie w zimie miało niezłą wyżerkę. Teraz dramat. Większym dramatem jest: LGBT niż to gówno.
2019-08-29 12:48:34
Awaria mogła być spowodowana
nadmiarem kondomów w kanalizacji.
2019-08-29 12:13:27
Dajcie już spokój!
To są politycy dużego formatu aspirujący na stanowiska rządowe, ministerialne, komisarzy UE i szefów NATO a nie do babrania się w gównie.
2019-08-29 12:09:34
leming
Aktywiści Greenpeace'u oraz cwelebryci będą rozpylać nad Wisłą perfumy.
2019-08-29 11:18:41
entuzjasta
Wprowadzić zakaz srania i szczania na terenie całej Warszawy, zaplombować wszystkie ubikacje.
2019-08-29 11:13:00
zamist kwalifikacji klucz partyjny?
Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji: Jarosław Jóźwiak - przewodniczący koła PO Warszawa Bemowo i członek zarządu warszawskich struktur PO. Leszek Drogosz - bliski i zaufany wspolpracwonik Gronkiewicz-Waltz. Elżbieta Lanc - radna PO w sejmiku mazowieckim . Ludwik Rakowski - Członek Rady Nadzorczej - szef klubu radnych PO w sejmiku wojewódzkim
2019-08-29 09:58:56
pytam
Gdzie jest Greenpeace, gdzie są Zieloni i ten kudłaty krzykacz od nich, gdzie są te wszystkie ekoświry które tak "dzielnie" broniły kornika w Puszczy Białowieskiej?? Dlaczego nie protestują, nie przykuwają się do kolektora ściekowego? Odpowiedź jest prosta bo wszyscy ci ludzie ochronę przyrody mają w głębokim poważaniu a jedyne o co im chodzi to kasa i niszczenie przeciwników politycznych lewactwa!!
2019-08-29 09:08:00
teraz to Milo
zastanowi się czy skoczyć. "A potem skoczyła z Mostu Łazienkowskiego do Wisły. 23-letnia Milo była osobą transpłciową.
2019-08-28 22:02:10
Ojbojlo
Warszawskie pedali Wisłę nam zasrali
2019-08-28 20:45:53
Quistorp
.....[Zanieczyszczenia płyną strumieniem do Wisły]....???? Do Płocka, Włocławka, Torunia,Bydgoszczy-Fordon,Grudziądza, Tczewa, obok Gdańska, do Bałtyku!!!!
2019-08-28 20:35:11
co zraobi "Czaskoski"?
- szambo wybija, a właścicielem szamba jest on. Podda się do dymisji jak wymageł ten palant od Ziobry, czy będzie mataczył?
2019-08-28 20:26:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie