Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Premier Morawiecki w „Financial Times”: Porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę Zachodu

Data publikacji: 26 marca 2023 r. 23:19
Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia 2023 r. 11:27
Premier Morawiecki w „Financial Times”: Porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę Zachodu
Fot. PAP/Andrzej Lange  

Gdyby Chiny zaangażowały się poważniej w konflikt po stronie Rosji, skłoniłoby to USA do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy – powiedział brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” premier Polski Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu nie widzi jednak na razie dowodów na to, że Chiny udzielają istotnego wsparcia militarnego Rosji. „Mam wielką nadzieję, że Chiny nie zdecydują się na wysłanie broni do Rosji” - powiedział Morawiecki.

Negatywnie ocenił też perspektywy pośrednictwa Chin w procesie pokojowym na Ukrainie, zwłaszcza po rozmowach między chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie w zeszłym tygodniu.

„Nie wierzę, że Chiny są dobrym pośrednikiem w tych okolicznościach. Są zbyt mocno antywolnościowe i prorosyjskie” - powiedział Morawiecki.

Premier Polski jest przekonany, że amerykańscy Republikanie nie cofną się w sprawie Ukrainy, a ostatni komentarz gubernatora Florydy Rona DeSantisa o tym, że Kijów nie leży w „żywotnym interesie narodowym” USA, jest częścią politycznej gry.

Morawiecki powiedział, że początkowo był zaniepokojony uwagami DeSantisa, ale gubernator Florydy wycofał się następnie z części swoich twierdzeń. „Wierzę, że to wszystko zostało powiedziane w kontekście walki politycznej w ramach przygotowań do wyborów w przyszłym roku” – stwierdził szef polskiego rządu.

Według Morawieckiego zarówno Republikanie, jak i Demokraci w Stanach Zjednoczonych zajmują podobne stanowisko w odniesieniu do Ukrainy, Rosji i Chin.

„Porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę Zachodu, a taka porażka byłaby większa od Wietnamu (wojny wietnamskiej - PAP)” - powiedział Morawiecki. Podkreślił jednocześnie, że w kwestii pomocy Kijowowi mają obecnie miejsce działania, które wcześniej były nie do pomyślenia, w tym wysyłka niemieckich czołgów Leopard.

Polska ogłosiła wysłanie Ukrainie myśliwców MiG-29, ale nie wyśle samolotów F16, ponieważ nie posiada wystarczającej liczby tych maszyn – stwierdził Morawiecki. Powiedział jednak, że będzie „mocno zachęcał do tego te kraje, które są bardziej zasobne w F16”.

Morawiecki poparł też dostarczenie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Powiedział, że wierzy ukraińskim zapewnieniom, że Kijów nie użyje takich systemów dalekiego zasięgu do ataku na terytorium Rosji.

„Widzę, że wahadło przesuwa się w kierunku coraz większego zaufania do Ukrainy, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnej broni” – dodał szef polskiego rządu. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2023-04-02 11:18:29
W 1920 roku nie rządzili Morawiecki, Kaczyński... , jednak ruskie pchali się na Polskę , aby zaprowadzić swój Mir. Nie znasz kacapów to siedź w komórce i nie psuj powietrza bezmyślnie ! Wzięliby Ukrainę i wzięliby Polaczków, a ewakuowałby się kłamca Tusk , bo nawet swoich kolegów sprzedałaby ta ... !
Edmund
2023-03-31 17:45:15
Poraźka zachodu? Czyli znów będzie winny zachód a nie Polska a ściślej chwilowi administratorzy onej.
moralność kalego
2023-03-30 17:00:45
No tak bo pomoc militarna dla jednej ze stron jest w porządku ale już pomoc militarna dla drugiej strony niedopuszczalna. Niech ten zdrajca i sprzedawczyk się lepiej już nie wypowiada. Dzięki takim dzbanom, niedługo będziemy bronić swoich domostw. A politycy, z tym kłamcą na czele, zostaną w pierwszej kolejności ewakuowani z kraju, tak jak to już dawno ustalono na utajnionym spotkaniu BBN, z którego zapisy wyciekły do mediów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA