Niedziela 13 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Premier Morawiecki: przyspieszamy otwarcie kin, filharmonii, teatrów, siłowni i basenów

Data publikacji: 2021-05-12 14:14
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-12 23:25
Premier Morawiecki: przyspieszamy otwarcie kin, filharmonii, teatrów, siłowni i basenów
Fot. Facebook KPRM  

Od 21 maja będą mogły działać w reżimie sanitarnym i przy 50 proc. obłożeniu instytucje kultury: kina teatry czy filharmonie, a od 28 maja siłownie, kluby fitness i solaria - poinformowano w środę na stronie internetowej rządu.

W opublikowanym w środę na rządowej stronie harmonogramie luzowania obostrzeń na kolejne dni maja przedstawiono przyspieszenie otwarcia instytucji kultury oraz krytych obiektów sportowych.

Maseczki

Zgodnie z harmonogramem, od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

W transporcie zbiorowym będą można wykorzystywać w 100 proc. miejsca siedzące lub w 50 proc. wszystkie miejsca siedzące i stojące, ale przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Gastronomia na świeżym powietrzu

Będzie też możliwe prowadzenie gastronomii na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Kina, teatry ...

Działać będą mogły też prowadzić kina, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu przy maks. 50-proc. obłożeniu. Działalność na otwartym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego będą mogły prowadzić też domy i ośrodki kultury czy świetlice.

Szkoły

W szkołach, w klasach podstawowych 4-8 i średnich 1-5 nauka będzie mogła odbywać się w formie hybrydowej przy zachowaniu reżimu sanitarnego, to m.in. wietrzenie sal na przerwach, czy dezynfekcja placówek w weekendy.

Obiekty sportowe

Obiekty sportowe będą mogły prowadzić działalność na świeżym powietrzu przy zachowaniu maks. 25 proc. publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą możliwe przy zachowaniu limitu 150 osób.

Instytucje kultury

Od 21 maja działalność w przestrzeni zamkniętej będą mogły prowadzić instytucje kultury – kina, teatry, opery i filharmonie. Muszą jednak zachować 50 proc. obłożenie i reżim sanitarny, a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów lub posiłków.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego działalność będą mogły wznowić też domy i ośrodki kultury, świetlice prowadzące działalność animacyjną w pomieszczeniach. Działać będą mogły też parki rozrywki na świeżym powietrzu przy zachowaniu 50 proc. obłożenia.

Restauracje

Od 28 maja możliwe będzie prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Wesela i komunie

Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie będą mogły odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Kluby fitness, baseny i solaria

28 maja otwarte zostaną też kryte obiekty sportowe i baseny. Będą one mogły prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, będzie obowiązywał limit do 250 osób.

W siłowniach, klubach fitness i solariach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 m2.

Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie szkół podstawowych i średnich.

(PAP)

***

Wcześniejsza informacja

Od 21 maja będą mogły działać w reżimie sanitarnym i przy 50 proc. obłożeniu instytucje kultury: kina teatry czy filharmonie, a od 28 maja siłownie, kluby fitness i solaria - poinformował w środę rząd.

W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać - poinformował Morawiecki.

Dodał, że branża sportowa - kluby fitness, baseny, siłownie ale i solaria będą mogły zacząć działać od 28 maja w reżimie sanitarnym, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano.

Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.

(PAP)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No, No...
2021-05-12 23:24:36
Ale mimo wszystko - spieszmy sie powoli !!
do poniższych ...
2021-05-12 20:34:11
A czym różni się kino od Kościółka ??? Zagęszczenie takie samo , ale szkoda elektoratu ??? Brakiem popcornu..w kościele tyle !!!
@W konsekwencji
2021-05-12 18:09:25
Zgadzam się z tobą w 100%. Dla mnie możecie niczego nie otwierać ponad to, co jest, no może za wyjątkiem fryzjera z oczekiwaniem np 2 tygodnie, ale z całkiem innych powodów. Siłownia ćwiczy ciało zamiast mózgu. Teatry, opery, wystawy to obrazoburcze miejsce pracy dla kolesi. Sztuka współczesna to już tylko turpizm. Kina oferują opowieści onych z Hollywooda pt co nam szykują. Biblioteki to lewacka makulatura. A ty ,,w konsekwencji" zamieszkaj w piwnicy i już nie wychodz z niej, ja zaś idę do lasu
segregacja
2021-05-12 17:56:12
dostępne dla wszystkich czy tylko dla zaszczepionych ?
W konsekwencjii
2021-05-12 15:50:26
przyspieszamy nadejście czwartej fali.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ