Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Ponad 5,6 tys. osób w więzieniach za spowodowanie wypadków drogowych

Data publikacji: 17 listopada 2019 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2019 r. 11:18
Ponad 5,6 tys. osób w więzieniach za spowodowanie wypadków drogowych
 

W polskich więzieniach przebywa 201 osób tymczasowo aresztowanych i 5 462 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - powiedział ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, przypadający 17 listopada.

Jak poinformował Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 2005 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych w trzecią niedzielę listopada każdego roku.

- Dzień jest wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin, który ustanowiły ofiary zdarzeń drogowych - poinformował funkcjonariusz. Dodał, że zarówno dla ofiar i większości sprawców wypadek to wydarzenie bardzo silne, które może być traumatyzujące. - W przypadku sprawców stan psychiczny w sytuacji osadzenia w więzieniu nakłada się stres związany z pobytem w izolacji.

Dodał, że "w polskich więzieniach przebywa 201 osób tymczasowo aresztowanych i 5 462 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji". Powiedział również, że nie wszyscy sprawcy wypadków trafiają do więzienia, ale ci, którzy zostają osadzeni, często nie rzucają się w oczy, są to osoby wycofane, nieangażujące się w codzienne więzienne życie.

- Rzadko też same zgłaszają się do psychologa, częściej to od nas, funkcjonariuszy wychodzi ta pierwsza inicjatywa kontaktu - powiedział podpułkownik.

W rozmowie z PAP psycholog z Oddziału Zewnętrznego Bielsko–Biała por. Ewa Pysz, wskazała, że łatwiej się jej pracuje z tymczasowo aresztowanymi, którzy trafiają do niej po zatrzymaniu. Według por. Pysz takie osoby głęboko przeżywają swoją winę, mają wyrzuty sumienia. Myślą też o zadośćuczynieniu, piszą listy do ofiar. Funkcjonariusze SW wskazują jednak, że zdarzają się też tacy sprawcy, którzy do końca kary nie mają poczucia winy i szukają jej w otoczeniu; są niechętni do pracy nad sobą, sami czują się ofiarami. Odpowiedzialnością za wypadek obarczają innych uczestników ruchu, zachowanie ofiary, warunki zewnętrzne, pogodę.

Bartłomiej Turbiarz przypomniał, że w więzieniu każdy osadzony może skorzystać z pomocy profesjonalisty: wychowawcy, psychologa lub terapeuty, bo zazwyczaj sprawcy są uzależnieni od alkoholu lub środków psychoaktywnych, pod wpływem których byli w chwili wypadku.

- Bywa, że nie pamiętają wypadku, dopiero, kiedy są trzeźwi, uświadamiają sobie, co się stało - zaznaczył. - Dlatego poza indywidualnymi spotkaniami funkcjonariusze prowadzą zajęcia grupowe, terapię uzależnień, programy dla tzw. pijanych kierowców, czy naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodał, że funkcjonariusze prowadzą również programy autorskie z wykorzystaniem, np. alkogogli, czyli specjalnych okularów imitujących obraz po wypiciu alkoholu. Wykorzystują też program psychokorekcyjny HIOB (Human Interest of Behaviour - PAP) dla kierowców odbywających karę więzienia za jazdę po alkoholu.

Psycholog z Aresztu Śledczego w Gliwicach st. szer. Natalia Szarapow stwierdziła, że skazani podczas zajęć są zaskoczeni, gdy dowiadują się, jak nawet najmniejsza dawka alkoholu wpływa na szybkość ich reakcji.

- Dowiadują się też np., że wypicie kawy, czy wzięcie prysznica nie działa na trzeźwienie, choć dotychczas byli o tym przekonani - dodała st. szer. Szarapow.

Jak powiedzieli funkcjonariusze SW, na co dzień pracują ze sprawcami, ale oczywiście pamiętają też o potencjalnych ofiarach wypadków.

- Od wielu lat podczas pikników militarnych, publicznych spotkań, na stoiskach informacyjnych Służby Więziennej mówimy o bezpieczeństwie i rozdajemy odblaski, które mogą nas uchronić przed utratą zdrowia i życia. Przypominamy o naszej osobistej odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i naszych dzieci. O rozsądku i rozwadze, których nic nie jest w stanie zastąpić, a które mogą zastąpić policyjne statystyki - powiedział Bartłomiej Turbiarz.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia na świecie ginie w wypadkach drogowych około 4 tys. osób, a rannych i poszkodowanych można liczyć w setkach tysięcy. Rocznie z tego powodu życie traci ponad 1,2 mln osób na całym świecie. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych.

(pap)

Fot. Aneta Slaba (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cap kościelny
2019-12-28 10:58:48
No cóż...Katolicki kraj- katolickie obyczaje!!! A czego nauczają na lekcjach "katolickiej religii"w szkołach? Jakich obywateli wychowują???
propo
2019-11-18 17:41:53
może lepsze by były przymusowe prace a nie trzymanie ich w więzieniu?
many
2019-11-18 07:29:03
Tego że na stacjach benzynowych mozna kupić alkohol nawet Mrożek by nie wymyslił. Gdy lata temu zaczęli to wprowadzać myślałem że zwariowałem, że to mi się śni. Jednak nie. To jest prawda...
-
2019-11-18 07:01:53
Tylko ta znana pływaczka jakoś nie siedziała za zabicie własnego brata.
Bo byc moze...
2019-11-17 23:30:18
Jest jeszcze "za malo" Sklepow i Punktow Mono-polowych... gdzie i o Stacjach Bendzynowych... gdzie mozna rowniez do i zatankowac...juz nie wspomne ??/?
czytam
2019-11-17 14:54:01
"... wyraz uznania dla ofiar i rodzin... " Za co ? Ze zginęli , są poszkodowani ? Może raczej dzień pamięci o ofiarach i współczucia dla rodzin ?Ofiar byłoby mniej jakby fabrycznie / niewielkim kosztem przy masowej produkcji / w autach instalowano blokady antyalkoholowe . No , ale wtedy byłoby mniej ofiar . pracy dla drogówki i wymiaru sprawiedliwości , warsztatów blacharzy , ubezpieczycieli i zakładów pogrzebowych . Trujcie dalej / za pieniądze przecież / psycholodzy , policjanci i redaktorzy .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA