poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Polskie wojsko przeciwko IS

Polskie wojsko przeciwko IS

Polskie wojsko przeciwko IS
Data publikacji: 2016-06-19 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-20 20:48
Wywietleń: 1674 139862

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowało BBN.

Postanowienia prezydenta dotyczą użycia kontyngentów od 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

Liczebność PKW w Iraku określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska - do głównych zadań sił wydzielonych z Wojsk Specjalnych należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku.

Szef BBN Paweł Soloch podkreślał, że jest to wyraz solidarności wobec zagrożeń z kierunku południowego. Przypomniał też, że prezydent Duda "wielokrotnie mówił, iż Polska, oczekując od sojuszników wsparcia na wschodnich obrzeżach NATO, jest gotowa wesprzeć pozostałe państwa Sojuszu w zwalczaniu zagrożeń na flance południowej".

* * *

Wojskowa operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych i na prośbę rządu Republiki Iraku. Według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa - przypomniało BBN.bDotychczas Polska wspierała Globalną Koalicję przeciw IS politycznie, humanitarnie i logistycznie. Koalicja, licząca obecnie 66 państw, została powołana przez Stany Zjednoczone we wrześniu 2014 r. Jej celem jest zniszczenie i ostatecznie pokonanie IS. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Gość
Na czele kontyngentu powinien stanąć generał Antoni.
2016-06-20 20:43:58
pfff
Amerykanie sami stworzyli IS i ich dozbrajali teraz z nimi walczą. Kraje zaangażowane w tą akcję zużytą czy zniszczoną broń i sprzęt będą oczywiście mogły uzupełnić kupując w... USA. Kiedyś broń produkowano na potrzeby wojny, a dziś "produkuje" się wojny na potrzeby zbytu broni.
2016-06-20 12:46:32
Michal K
No to juz od przyszlego tygodnia rozpoczna sie pogrzeby bohaterow.
2016-06-19 19:33:30
gosc
No to teraz jak bedzie zamach to ustawa antyterrorystyczna bedzie jeszcze bardziej rozszerzana,potem wszystko ucichnie a kontrola obywateli zostanie, masakra, tylnymi drzwiami wprowadzaja panstwo policyjne.
2016-06-19 18:48:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy