niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Anakonda-16 potwierdza, że jesteśmy bezpieczni

Anakonda-16 potwierdza, że jesteśmy bezpieczni

Anakonda-16 potwierdza, że jesteśmy bezpieczni
Data publikacji: 2016-06-16 13:49
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-18 23:21
Wywietleń: 919 139437

Ćwiczenia Anakonda-16 potwierdzają, że jesteśmy wreszcie bezpieczni – powiedział w czwartek (16 czerwca) na poligonie w Drawsku Pomorskim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Minister, który tego dnia obserwował ćwiczących żołnierzy, podkreślił, że są to największe manewry wojskowe niepodległej Polski, łączące wysiłek ponad 20 państw, które synchronizują swoje działania w obronie przeciwko zewnętrznej agresji. Ćwiczenia – jak powiedział Macierewicz – pokazują, „jak w wymiarze transatlantyckim jesteśmy w stanie obronić Polskę” i północno-wschodnią flankę NATO.

Szef MON zauważył, że manewry zostały przeprowadzone u progu – jak powiedział – „historycznych decyzji” ministrów obrony NATO, którzy we wtorek zdecydowali o rozmieszczeniu czterech międzynarodowych batalionów w Polsce oraz na Litwie, Łotwie i Estonii.

– Te ćwiczenia potwierdzają, że jesteśmy wreszcie bezpieczni, że Polska dzięki modernizacji armii, dzięki ciężkiemu wysiłkowi żołnierzy i oficerów, dzięki trafnym decyzjom politycznym, dzięki wsparciu sojuszników, może współorganizować tę wielką siłę, największy sojusz w historii świata tak, by przeciwstawić się agresji, która narasta i zagraża całemu światu, tworząc rzeczywistą strukturę zagrożenia, nadchodzącą ze wschodu – powiedział Macierewicz. Zaznaczył, że ćwiczenia mają charakter obronny.

 * * *

Ćwiczenie Anakonda-16 rozpoczęło się 7 czerwca i potrwa do najbliższego piątku (19 czerwca). Są to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski. Ćwiczą także żołnierze z 18 państw NATO i kilku państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Ćwiczenie Anakonda odbywa się co dwa lata, począwszy od 2006 r. Jego organizatorem jest polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. (pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

 

Komentarze

Do "Chyba naprawde...
Otóż to ty i tacy jak ty są wariatami. Jeśli dałeś się skręcić na tą faszystowską retorykę rozpowszechnianą przez PO i innych oszołomów o Maciarewiczu. A tak nawiasem to z twoją inteligencja możesz co najwyżej kibelek wylizać jak się pan minister załatwi
2016-06-18 23:14:31
zbyszek
A tymczasem google rozpowszechnia skandaliczna reklame ,że Prezydent Duda nie żyje. jak to się ma do mowy nienawiści która rzekomo google zwalcza?!
2016-06-18 23:10:07
PO-wodzenia w PO-drozy... !
Do... PO-nizszego kom. Chyba naprawde jestesmy ! Ojjj, boli Cie upadek i teskonota za starym Ukladem Warszawskim, boooli ! W czym wiec problem (?) granice i na Wschod masz jeszcze otwarta... i wolnego terenu do zagos-PO-darowania... tam toze mnogo !!
2016-06-17 02:14:31
Chyba naprawdę jesteśmy
bezpieczni, skoro stać na to aby wariata smoleńskiego trzymać na stanowisku Ministra Obrony
2016-06-16 21:18:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy