Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Polskie śmigłowce na eksport? [FILM]

Data publikacji: 08 czerwca 2016 r. 11:08
Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca 2016 r. 09:33
Polskie śmigłowce na eksport?
 

Produkowany przez PZL-Świdnik największy w Europie bezzałogowy śmigłowiec z bardzo dobrymi wynikami przeszedł testy armii włoskiej i brytyjskiej; z kolei nową wersją najmniejszego śmigłowca produkowanego w Polsce firma chce zainteresować USA - mówi PAP prezes PZL-Świdnik Krzysztof Krystowski.

Największy bezzałogowy śmigłowiec produkowany w Europie to ulepszona wersja świdnickiego SW-4. "Jest to śmigłowiec opcjonalnie bezzałogowy, tzn. śmigłowiec, który czasem może być śmigłowcem pilotowanym, a innym razem może latać zupełnie autonomicznie" - podkreśla Krystowski. Jak dodaje, śmigłowiec przeszedł z bardzo dobrymi wynikami testy prowadzone przez armię włoską i brytyjską.

 Z kolei nowa wersja SW-4, najmniejszego śmigłowca produkowanego w Polsce w PZL-Świdnik pod nazwą handlową AW009, będzie promowana na rynku Stanów Zjednoczonych. "Mamy tutaj partnera amerykańskiego, z którym wspólnie pracujemy nad uzyskaniem certyfikatu FAA czyli Amerykańskiej Agencji Lotniczej. Na pewno będzie to śmigłowiec cieszący się dużym zainteresowaniem w USA" - zapewnia prezes i dyrektor zarządzający PZL-Świdnik.

 /p>

Zdaniem Krystowskiego rok 2015 był dla PZL Świdnik najlepszym rokiem w historii. "Wartość przychodów ze sprzedaży sięgnęła miliarda złotych. Był to najlepszy rok również pod względem eksportu - przekroczyliśmy 700 mln złotych, podpisaliśmy liczne, nowe umowy eksportowe do Chin, do Ugandy, z Czechami, do Hiszpanii, oby kolejny rok nie był gorszy" - dodaje.

PZL-Świdnik to jedyny producent śmigłowców polskiej konstrukcji. Zatrudnia obecnie ponad 3000 pracowników, w tym niemal 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw, generując blisko 4500 dodatkowych miejsc pracy w polskiej gospodarce. PZL-Świdnik prowadzi produkcję lotniczą od ponad 65 lat. Od 2010 roku PZL-Świdnik jest częścią grupy AgustaWestland. (PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krzysztof
2016-06-09 07:21:22
AgustaWestland to chyba nie polska firma, a więc zyski i tak pójdą za granicę.
A co NATO... NA TO,
2016-06-09 02:33:05
Brawo Swidnik i tak trzymac... i kolejny dowod, ze i Polska potrafi !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA