wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Polski konsul persona non grata

Polski konsul persona non grata

Polski konsul persona non grata
Data publikacji: 2019-02-11 19:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-13 21:06
Wywietleń: 1104 375425

W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii w Warszawie - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Sławomir Szynkowski vel Sęk. Resort dobrze ocenia jego pracę. Kowalski otrzymał tydzień na opuszczenie Norwegii.

W poniedziałek po południu Szynkowski vel Sęk poinformował na Twitterze, iż władze norweskie uznały polskiego konsula za persona non grata, co - jak zaznaczył - "uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji". "To decyzja skrajnie nieuzasadniona. Jedyną możliwą decyzją w tej sytuacji jest działanie wzajemne, co zostanie zrealizowane w trybie natychmiastowym" - ocenił wiceszef MSZ.

Po niespełna dwóch godzinach wiceminister poinformował, że w odpowiedzi na decyzję norweskich władz o uznaniu konsula Kowalskiego za persona non grata, "nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii".

Pod koniec stycznia MSZ Norwegii poinformowało, że zdecydowało o wydaleniu Kowalskiego, który znany jest z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Według rzeczniczki norweskiego MSZ, przyczyną była "niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych". Dyplomata miał też odmawiać wykonania poleceń policji. Według rzeczniczki wezwanie polskiego MSZ do odwołania konsula jest normalną procedurą w tej sytuacji. Prośba nie została jednak spełniona, co spowodowało, że polski dyplomata straci w Norwegii przywileje oraz status nietykalności.

Szef MSZ zdecydował o pozostaniu konsula na stanowisku do końca upływającej w czerwcu kadencji. Akcentował to swoją pozytywną oceną pracy Kowalskiego. W 2016 roku Kowalski został "Konsulem Roku" w konkursie organizowanym przez polskie MSZ.

(pap)

Fot. Twitter/MSZ

Na zdjęciu: Konsul Sławomir Kowalski

Komentarze

CDN do szkoły. Norwegia nie należy do UE.
Zapamiętaj to sobie, nawet jak nie jesteś ryży, to jesteś obywatelem UE. Przyzwyczaj się do tego.
2019-02-13 21:04:09
Megan
Typowe dla Polaków wymachiwać szabelką. Nic nie znaczą,ale podskakują. Ze wszystkimi państwami oprócz Węgier są skłóceni. Tylko kasę brać, ale do żadnych zasad się nie stosować.
2019-02-13 17:00:58
cdnBRAWO
Wreszcie MSZ zaregalowal jak nalezy.Niektorzy wyznawcy ryzego krola eurokolchozu chcieliby widziec Polske na kolanach w kazdej sprawie.
2019-02-13 16:28:38
@ krzych
Masz rację. Przynajmniej część z nas to ciemniacy, którzy nawet pisać nie umieją.
2019-02-13 08:28:26
krzych
a norwegowie tak się przejmą wydaleniem ich konsula z terytorium RP że aż przeproszą. kiey w końcu dotrze że polska na arenie międzynarodowej nic nie znaczy? Kilku cwaniaków, oraz tania siła robocza UE i tyle.
2019-02-12 12:58:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie