97 dzieci odebrało sobie życie tylko w ciągu 2018 roku. Przez to Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem ilości samobójstw wśród osób do 19. roku życia. Rusza zatem specjalna kampania.
Samobójstwa wśród młodzieży to poważny problem. Jak zauważa w rozmowie z WP.PL dr Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, coraz więcej prób samobójczych dokonują dzieci w okolicach 10 roku życia. Natomiast Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dodaje, że na jedno udane samobójstwo przypada średnio 200 prób samobójczych.
Jak mówi Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, są dwie podstawowe przyczyny, przez które młodzi decydują się na tak ostateczny krok. Jedną z nich jest przemoc wśród rówieśników, drugą zaniedbanie emocjonalne w rodzinie. Jak zauważa Heitzman, współczesna rodzina nie potrafi dać dziecku wsparcia. Rodzice chcą dać młodym szansę na rozwój, pracując na dwa etaty, ale żyją w świecie samooszukiwania. Dlatego od 11 lat działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podkreśla, że w tym czasie odebrali ponad milion trzysta tysięcy telefonów. Zatem taka pomoc jest bardzo potrzebna młodym ludziom. Numer telefonu zaufania to 116 111.
Źródło: WP.PL