poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Kraj > Polaków uśmiech dziurawy

Polaków uśmiech dziurawy

Polaków uśmiech dziurawy
Data publikacji: 2016-03-25 22:18
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-27 12:28
Wywietleń: 893 125916

Aż 80 procent polskich sześciolatków ma próchnicę, a 40 procent naszych 65-latków żyje już bez zębów. Nie mamy powodów do radości.

Na wpływ zdrowia jamy ustnej na cały organizm zwraca uwagę dr Magda Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

- Choroby jamy ustnej to nie tylko miejscowe schorzenia - podkreśla. - Mają one niewątpliwie związek z chorobami ogólnoustrojowymi, np. próchnica jest infekcją, która może się rozszerzyć na cały organizm i wywołać posocznicę (sepsę). Schorzenia w obrębie jamy ustnej (np. choroby przyzębia) mogą też nasilić choroby serca, nerek, wątroby... Pacjenci, którzy są kwalifikowani do zabiegów w obrębie serca lub do jakiegokolwiek przeszczepienia narządu, nie mogą być poddani tym operacjom, jeśli nie pozbędą się potencjalnych zakażeń w obrębie jamy ustnej.

Niewielu Polaków może się pochwalić pięknym i zdrowym uśmiechem.

- Obecny stan finansowania opieki stomatologicznej w Polsce niestety niszczy zęby Polaków i Polek - mówi dr n. med. Łukasz Tyszler z Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej. - I to nie są puste słowa. Dzisiaj 80 procent sześciolatków jest chorych na próchnicę, a wśród 18-latków - blisko 95 procent. U 40-latków próchnicę ma prawie 100 procent. Przeciętny 40-latek w Polsce ma aż 17 chorych zębów. Około 40 procent Polaków powyżej 65 roku życia nie ma zębów, ani jednego. To najgorsze wskaźniki w Unii Europejskiej. I one są tak złe, chociaż dysponujemy znakomitymi specjalistami, znakomitym sprzętem. Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o finansowanie stomatologii. Przeznacza się u nas na nią 0,2 procenta PKB, podczas gdy inne kraje przeznaczają od 0,4 do 0, 8 procenta. To finansowanie państwa, średnio na jednego Polaka, maleje i rocznie wynosi ok. 46 złotych.

- I tak daje to 1,8 miliarda złotych, które NFZ przeznacza na opiekę stomatologiczną - dodaje dr Maciej Górski, wiceprzewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie i konsultant wojewódzki ds. stomatologii. - Te nakłady nie mają jednak przełożenia na jakość wskaźników, które obiektywnie informują o stanie jamy ustnej Polaków. Prawdopodobnie pieniądze te są wydawane w sposób nieefektywny. NFZ finansuje coś, czego nie można nazwać współczesną stomatologią. To raczej pomoc doraźna i archaiczna stomatologia. Nie zaspokaja nowych potrzeb stomatologicznych, takich, jak np. nowoczesne leczenie pojawiającej się coraz częściej, związanej z dietą, erozji zębów. Nie ma też leczenia skutków zaburzeń czynnościowych - starcia zębów powstałego przez nadmierne ich zaciskanie we śnie (wiąże się to ze stresem - red). NFZ finansuje opiekę stomatologiczną, której współczesność była kilkadziesiąt lat temu. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

henryka szczecin
Po co biadolić nad stanem uzębienia polaków Jak się nie ma odpowiedniej gotówki, będzie się chodzić szczerbatym. Na każdej ulicy [proszę policzyć]jest po kilka tzw.klinik stomatologicznych PRYWATNYCH.Szukam sponsora który sfinansuje mi nową protezę ,bo ta którą noszę ma chyba 15 lat.Na nową mnie nie stać.Pozdrawiam.
2016-03-27 12:23:24
Szczerbol,
To efekty PO-stkomunistycznego Rzadzenia...jak i zla higiena... a takze za duzo spozywanych slodyczy !
2016-03-26 01:45:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie