sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Polacy o Wałęsie

Polacy o Wałęsie

Polacy o Wałęsie
Data publikacji: 2016-03-24 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-01 07:34
Wywietleń: 1836 125785

Niemal połowa Polaków jest przekonana, że Lech Wałęsa był w przeszłości agentem SB – wynika z badania CBOS-u. Zdecydowana większość ankietowanych uważa jednak, że jego współpraca z SB była wymuszona okolicznościami i powinna być traktowana jako niewiele znaczący epizod.

W ostatnich tygodniach Instytut Pamięci Narodowej udostępnił historykom i dziennikarzom dokumenty pochodzące z domu gen. Czesława Kiszczaka, które m.in. miały świadczyć o współpracy Lecha Wałęsy z SB w latach 1970–76. Sam Wałęsa twierdzi, że dokumenty są podrobione.

Autentyczność materiałów

Z ankiety wynika, że podzielone są opinie, co do wiarygodności materiałów obciążających Wałęsę. Jak podaje CBOS duża część opinii publicznej (40 proc.) jest zdezorientowana i nie wie, co sądzić o ich wiarygodności. Za prawdziwe uznaje je co trzeci badany (34 proc.). W autentyczność tych materiałów nie wierzy co czwarty ankietowany (26 proc.). Dodano, że o wiarygodności dokumentów przemawiających za współpracą Wałęsy z SB przekonani są przede wszystkim wyborcy PiS, a także duża część osób popierających ruch Kukiz’15. Wśród zwolenników PO, a także wśród sympatyków Nowoczesnej przeważa opinia, że znalezione przez IPN materiały zostały sfabrykowane, aby zaszkodzić legendzie „Solidarności”.

Zależnie od opcji politycznej

Autorzy badania zwrócili też uwagę, że o ile kwestia samego faktu podjęcia przez Wałęsę współpracy z SB budzi stosunkowo mniej kontrowersji wśród zwolenników różnych opcji politycznych, o tyle więcej rozbieżności wywołuje ocena jakości tej współpracy. Zarówno wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, jak i wśród badanych identyfikujących się z lewicą przeważa przekonanie, że Lech Wałęsa miał chwile słabości, których teraz się wypiera i w jakimś momencie był agentem SB. Dodano, że zwolennicy lewicy (a także badani określający swoje poglądy polityczne jako centrowe) w większości nie wierzą w to, że legendarny przywódca „Solidarności” był długoletnim i świadomym współpracownikiem SB, który działał na szkodę swoich przyjaciół i kolegów. Z kolei osoby identyfikujące się z prawicą niemal równie często uznają te zarzuty za wiarygodne (36 proc.), co za niewiarygodne (39 proc.).

Zasługi Wałęsy

Z ankiety wynika też, że 49 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, iż nawet jeśli Wałęsa zgodził się kiedyś współpracować z SB, to cała jego późniejsza działalność i zasługi dla Polski „niejako unieważniają ten epizod w jego życiu”. Przeciwnego zdania jest jednak 29 proc. ankietowanych. Większość Polaków nadal też docenia historyczne zasługi Wałęsy. Dwie trzecie badanych (66 proc.) uważa, że – ogólnie rzecz biorąc – Lech Wałęsa odegrał pozytywną rolę w historii Polski. Przeciwnego zdania jest niewiele więcej niż co piąty ankietowany (21 proc.). (pap)

 

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

1313
Albo dajcie mu spokoj albo dajcie mu dobra nauczke!!!!
2016-04-01 03:51:19
kicia
Ale on nieudaczny kacyk .tfu!!!!!
2016-04-01 03:45:27
nazwa
To Jonasz! Odcierpi jeszcze za zywota swego
2016-04-01 03:38:29
gdynia
Swiety bez jaja dawali duzo mu a za co!!!!?
2016-04-01 03:30:16
Baju...baju...,
Kto przezyl lata Komunistyczne to dobrze wie ze... gdyby nie bylo wczesniejszych "tak Ukladow jak i Ukladzikow" to sam Walesa jako owczesny "maly elektryk" mogl by Sobie "po-podskakiwac, po-porzykiwac jak i po-wymachiwac" owczesnym dlugopisem... ale tylko do pewnego czasu ! Czyli, bajka dla przedszkolakow... o Bolku co "prawie sam" obalil owczesna Polska Komune i do tego graniczaca jeszcze bezposrednio z CCCP-ZSRR !!
2016-03-24 23:13:57
henryka szczecin
Dla mnie oraz mojej rodziny Prezydent Wałęsa wielkim był i jest.Amen.
2016-03-24 22:53:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie