sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Kraj > Pochowano legendarnego żołnierza

Pochowano legendarnego żołnierza

Pochowano legendarnego żołnierza
Data publikacji: 2016-04-24 23:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-01 14:07
Wywietleń: 1706 130931

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, legendarny żołnierz podziemia antykomunistycznego, został w niedzielę (24 kwietnia) – 65 lat po śmierci – pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach. "To przywracanie godności Polsce" - mówił prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości pogrzebowych odczytano decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o pośmiertnym awansowaniu Zygmunta Szendzielarza - który w chwili śmierci był majorem - na stopień pułkownika.

– Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – zaznaczył prezydent, co zgromadzeni przyjęli oklaskami. Mówił, że jest to godność, którą podeptali kiedyś ci, którzy katowali i zamordowali Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę"; godność, którą przez zacieranie pamięci, razem z Żołnierzami Niezłomnymi, wrzucili do bezimiennych dołów.

– Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi – powiedział prezydent.

Mówiąc o Łupaszce i jego żołnierzach stwierdził: "Dziś to właśnie na ich przykładzie, na ich bohaterstwie wychowujemy nowe pokolenia, by były takie jak oni - wierne Ojczyźnie do końca, wierne przysiędze żołnierskiej, wierne temu, co wszczepiono w ich dusze, wierne niepodległej i wolnej Polsce". Kierując swoje słowa do Zygmunta Szendzielarza i jego żołnierzy prezydent powiedział: "Polacy, a zwłaszcza młode pokolenie wie dziś doskonale, że w tamtych czasach, trudnych, beznadziejnych, to wy zachowaliście się jak trzeba". I dodał: "cześć i chwała bohaterom, wieczna chwała poległym".

Szef MON Antoni Macierewicz mówił podczas uroczystości pogrzebowych, że "państwo polskie oddaje cześć i chwałę pułkownikowi Szendzielarzowi, oddaje cześć i chwałę tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski, oddaje cześć i chwałę, bo bez nich, bez ich wysiłku, cierpienia i determinacji, bez ich odwagi, bez ich rzucenia na stos swojego losu, nie byłoby dziś państwa polskiego”. Podkreślał, że dzięki takim osobom jak „Łupaszka” - i inni ludzie z wielu organizacji - możliwa jest odbudowa państwa.

* * *

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" (1910-1951) - żołnierz antykomunistycznego ruchu oporu w 1950 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. Miejsce pochówku „Łupaszki” przez lata było nieznane. Szczątki żołnierza zidentyfikowano dopiero w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. (pap)

 

Na zdjęciu: Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach
Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

PO-dsumowanie,
Odp. do kom. Tacy "bohaterowie"...! Za to Wasi Komunistyczni i PO-stkomunistyczni "bohaterowie" dzieki balsamowaniu beda... "wiecznie zywi" !!
2016-04-27 11:02:18
Tacy "bohaterowie"
przeminą razem z Solidaruchami i ich błazeństwami...
2016-04-26 21:30:43
dareczek66
To moze napiszesz co wydazylo sie 20 czerwca a nie tylko 23 czerwca ?? Co bylo w Palmarach pisz wszystko , a nie tak jak komunisci , co im pasowalo . Chyba ze jestes komunista lub synem albo wnukiem ?? W Rosji 60% Rosjan mowi ze Katynska zbrodnie zrobili Niemcy i 25% Polakow tez tak sadzi!!
2016-04-26 18:14:47
C.d. PO-winien nastapic...
Jesli jest to prawda, to PO-daj wiecej wiarygodnych informacji...typu: dlaczego, po co, w jaki sposob, co bylo tego PO-wodem...itd...itp...! A jesli jest to prawda (?) to moze dzialal w obronie wlasnej, ratujac tak swoje jak i innych Partyzantow AK zycie ??
2016-04-25 23:41:37
MORDERCA nie bohater
w 1944 roku we wsi Dubinki Łupaszka bestialsko zamordował Polkę z 4 letnim synkiem.
2016-04-25 08:10:22
Czas najwyzszy...
Czas najwyzszy... by w roku juz 2016-ym, przeprowadzic prawdziwe, pozadne i rzetelne LUSTRACJE i we wszystkich odpowiednich Urzedach w Polsce, by moc zaczac scigac MORDERCOW Polakow, tak TEJ jak i podobnych ZBRODNI - od dnia 01.09.1939 roku liczac...!!!
2016-04-25 00:32:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie