Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pierwsi obywatele RP opuścili Strefę Gazy przez przejście graniczne w Rafah

Data publikacji: 12 listopada 2023 r. 11:23
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:46
Pierwsi obywatele RP opuścili Strefę Gazy przez przejście graniczne w Rafah
Informację o ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy przekazał szef BBN Jacek Siewiera. Fot. PAP/Radek Pietruszka  

Pierwsi obywatele Polski przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie - poinformował w niedzielę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Zaznaczył, że Siły Powietrzne RP są w gotowości do realizacji transportu Polaków.

Jacek Siewiera i prezydencki minister Wojciech Kolarski przebywają z wizytą w Izraelu, gdzie spotkali się m.in. z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela i rozmawiali o sytuacji i działaniach zbrojnych na terenie Strefie Gazy.

W niedzielnym wpisie na X (d. Twitter) szef BBN przekazał, że pierwsi obywatele RP przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie. "Proces się rozpoczął. Siły Powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta są w gotowości do realizacji transportu" - napisał Siewiera.

Podobną informację podano w niedzielę na profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych na X. "Pierwsi polscy obywatele zostali ewakuowani ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah. To ogromny sukces pracowników Ambasad RP w Tel Awiwie, Ramallah, Kairze i polskiego MSZ, którzy nie ustają w wysiłkach, aby nasi rodacy jak najszybciej opuścili teren działań wojennych" - wskazało MSZ.

W sobotę Siewiera powiadomił, że na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. "Jest to powyżej 25 osób, które przebywały na terytorium Strefy Gazy w okresie, który upłynął od czasu ataku terrorystycznego, ale również jeden z obywateli polskich - Alexader Danzig - znajduje się w gronie zakładników" - poinformował szef BBN. "Mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni - mamy nadzieję - że część obywateli opuści Strefę Gazy" - podkreślił Siewiera w sobotę.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tam nie ma Polaków
2023-11-12 14:25:25
Są co najwyżej kolekcjonerzy paszportów...
Zakładnik
2023-11-12 13:21:04
Typowo polskie imię i nazwisko.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA