Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Paweł Kukiz: Na list McCartney'a ws. ustanowienia dnia Singera odpowiem działaniem

Data publikacji: 16 listopada 2018 r. 22:29
Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2020 r. 21:14
Paweł Kukiz: Na list McCartney'a ws. ustanowienia dnia Singera odpowiem działaniem
 

Na list Paula McCartneya dotyczący ustanowienia 21 listopada dniem Isaaca Bashevisa Singera odpowiem działaniem i w poniedziałek złożymy w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie - powiedział w piątek PAP lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że listem muzyka grupy The Beatles był mocno zaskoczony.

Kukiz napisał w piątek na swoim profilu facebookowym o liście McCartney'a, wysłanym na adres klubu poselskiego Kukiz'15 w Warszawie. McCartney pogratulował Polsce 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dodał, że podczas przygotowań do swojego koncertu w Krakowie, przypomniano mu postać legendarnego polskiego pisarza - Isaaca Bashevisa Singera, który tak jak McCartney wykorzystywał działalność artystyczną do walki o prawa zwierząt. Singer był ortodoksyjnym wegetarianinem. McCartney zwrócił uwagę, że 40 lat temu Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla, zacytował także słowa pisarza: "Nie zostałem wegetarianinem dla własnego zdrowia. Zrobiłem to dla zdrowia kurczaków".

 

W związku z tym McCartney zaapelował do Kukiza o pomoc w ustanowieniu dnia urodzin pisarza 21 listopada - dniem Isaaca Bashevisa Singera, uzasadniając to chęcią "niesienia przesłania współczucia" Singera do nowego pokolenia Polaków. "Dowiedziałem się od moich przyjaciół w PETA, że jest pan nie tylko przyjacielem zwierząt, ale także liderem, który docenia moc sztuki w kształtowaniu bardziej oświeconego społeczeństwa" - podkreślił McCartney.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz zapowiedział, że na list McCartneya odpowie działaniem.

- W poniedziałek składamy projekt uchwały - poinformował poseł. - Mam nadzieję, że 21 listopada w Sejmie będzie uchwała upamiętniająca rocznicę urodzin Singera, a w przyszłości na bazie tej uchwały poprzez np. grupę parlamentarną zostanie wysłana petycja, aby ten dzień był ustanowiony dniem Singera.

Przyznał, że samym pismem McCartneya jest mocno zaskoczony. Dodał, że razem z żoną jest wielkim fanem twórczości Singera, a jego domowa biblioteczka jest pełna książek tego autora.

Isaac Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 r. w Leoncinie koło Warszawy. Był synem chasydzkiego rabina. Jego matka, Batszewa, także pochodziła z religijnej rodziny rabinackiej z Biłgoraja. To od imienia matki Singer utworzył swój pseudonim literacki.

Singerowie mieszkali tam, gdzie ojcu rodziny udało się zyskać posadę rabina. Z Leoncina przenieśli się do Radzymina, a stamtąd do Warszawy, na ulicę Krochmalną, którą później Isaac Bashevis Singer opisywał wielokrotnie w opowiadaniach i powieściach. Podczas pierwszej wojny światowej Singer wraz z rodziną schronił się w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Także ta miejscowość zajmuje wiele miejsca w jego utworach. W 1935 r. pisarz wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Dwór", "Spuścizna", "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 r. na Florydzie w wieku 87 lat.

W 2017 r. Singer pośmiertnie otrzymał nagrodę od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) za "odważną twórczość w obronie zwierząt".

(pap)

Fot. Facebook Paweł Kukiz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prosba o ksiazke
2020-04-29 20:46:57
Czy mi ktos moze podarowac zbior opowiadan Krotki Piatek?
do @ Jatuna
2018-11-18 09:58:46
Nie PO_pierduj, Kukiz sam się zwinie.... Wolę, "pisowski dodatak" niż chama, który pisze;"Panie Ławrynowicz (moja babcia miała nazwisko Ławrynowicz i pochodziła z wileńszczyzny !) powiedz pan tym redakcyjnym wałkoniom i pindom, że nie jestem (taka ich mać!! )robotem i żeby te bladzie ściągnęły z mego IP tego robota. Niech bliny ruszą żopu!"....Kto nie wierzy może sprawdzić na; http://24kurier.pl/blogi/janusz-lawrynowicz/najdluzsza-wojna/.Wpis z 2018-03-28 22:46:02
Jarun
2018-11-17 10:05:16
Kukiz z nudów zajął się wegetarianizmem i dobrze - jak nie będzie jeść mięsa, szybciej się spije. Zresztą jako pisowski dodatek i tak się nie liczy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA