Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Pamięci ofiar ludobójstwa

Data publikacji: 29 września 2017 r. 15:42
Ostatnia aktualizacja: 18 października 2017 r. 17:17
Pamięci ofiar ludobójstwa
 

„Operacja polska” przeprowadzona przez NKWD w okresie Wielkiego Terroru w ZSRR, jest jedną z największych zbrodni o znamionach ludobójstwa w historii Europy XX w. Poczta Polska 29 września wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający zamordowanych Polaków. Wraz z nim wydana jest koperta okolicznościowa FDC oraz datownik.

Antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD wyróżniała się skalą zbrodni i okrucieństwa. Szacuje się, że w okresie Wielkiego Terroru życie straciło co najmniej 200 tys. naszych rodaków. Oprócz Polaków, represjonowane były inne nacje, m.in. żyjący w ZSRR Niemcy, Łotysze, Estończycy, Grecy, Koreańczycy, Finowie i Chińczycy. Masowe operacje wymierzone w „niechciane narody” sprawiły, że bolszewicki terror zapisał się w historii jako „wielki”.

Mimo tak olbrzymiej skali zbrodni, „operacja polska” NKWD z lat 1937-1938 do dziś nie zaistniała w masowej wyobraźni. Wątek ten nie był podejmowany w literaturze, filmie. Z kolei w pamięci Zachodu Wielki Terror jest utożsamiany wyłącznie z nagłośnionymi procesami pokazowymi czołowych przywódców bolszewickich.

Agnieszka Sancewicz - autorka projektu - zamieściła na znaczku węzeł w kształcie krzyża. Symbolizuje on Polaków zamordowanych przez NKWD w czasie Operacji Polskiej. Zdjęcia oraz teksty zostały wykorzystane dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Centrum Naukowo–Informacyjnym „Memoriał” w Moskwie.

(mg)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

1945 - 2015
2017-09-29 22:59:44
No przeciez to byli Nasi bracia...! Czyzby wiec i Nauczyciele Histori przez 70 lat - az tak Nas "Oszukiwali i Klamali" ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA