środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Ostrzegają przed inwigilacją

Ostrzegają przed inwigilacją

Ostrzegają przed inwigilacją
Data publikacji: 2016-02-09 08:36
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-10 10:19
Wywietleń: 905 116274

Czy będzie ustawa naprawcza do nowelizacji ustawy o policji? Trudno powiedzieć, na razie wiemy tyle, że od niedzieli obowiązuje nowela, która budzi niepokój wielu środowisk. Nowoczesna ostrzega przed ogromnymi możliwościami inwigilowania Polaków.

Wielu widzi poważne zagrożenia płynące dla Polaków z podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o policji. Chodzi o uprawnienia służb m.in. w kwestii pozyskiwania danych w internecie. Obawy te podziela też opozycja parlamentarna.

- Ta ustawa, razem z połączeniem funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra sprawiedliwości i powierzenie tego Zbigniewowi Ziobrze, to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Zmiany dają panu Ziobrze ogromne możliwości inwigilowania Polaków – komentuje poseł Piotr Misiło z Nowoczesnej. - Oczywiście bardzo ważne jest aby skutecznie moc ścigać przestępców, ale nigdy nie może być to kosztem wolności zwykłych obywateli.

Prezydent spotkał się w piątek z protestującym pod Pałacem Prezydenckim i przyznał, że w tej sprawie działał pod presją czasu. Także Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta, podkreślała w mediach, że Andrzej Duda podpisując ustawę wykonywał wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego i gdyby tego nie zrobił powstałaby luka w prawie, która byłaby niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

- Poprzedni parlament przez blisko półtora roku zwlekał ze zmianą przepisów – podkreślał prezydent.
Uwagę na ten fakt zwraca także Nowoczesna.

- Mam ogromne pretensje do polityków PO, że nie przygotowali tej ustawy zgodnie ze wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego. To zaniechanie, w rękach PiS i Zbigniewa Ziobry, może być wyjątkowo niebezpieczne dla obywateli Rzeczpospolitej – mówi poseł Misiło.

Andrzej Duda zadeklarował w piątek, że jest otwarty na konsultacje w sprawie ewentualnych zmian w prawie, zarówno z organizacjami pozarządowymi, jak i z przedstawicielami służb. O komentarz do obowiązującej od niedzieli nowelizacji ustawy poprosiliśmy kilku polityków PiS, niestety bezskutecznie. ©℗
(masz)

 

Na zdjęciu: Piotr Misiło

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Mi sie cos snilo...Panie Misilo,
Inwigilacje swoich Obywateli przeprowadza kazde Panstwo na Swiecie...Panie P-osle ! Jak sie nie ma nic przestepczego i nieodpowiedniego "za uszami"... to nie ma sie czego obawiac i bac, to juz nie czasy Komuny...! A PO drugie, dlaczego nie byliscie az tak AKTYWNI za czasow PO-stkomunistow - czyzby wowczas nie bylo inwigilacji...?? Tak, moze dla Was PO-stkomunistow nie bylo... ale reszta Spoleczenstwa byla na pewno i tak bardzo dokladnie inwigilowana !!!
2016-02-10 00:48:43
esr
Jesteście żałośni....
2016-02-09 15:33:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
pap