Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ostrzegają przed inwigilacją

Data publikacji: 09 lutego 2016 r. 08:36
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2016 r. 10:19
Ostrzegają przed inwigilacją
Piotr Misiło Fot. Ryszard Pakieser  

Czy będzie ustawa naprawcza do nowelizacji ustawy o policji? Trudno powiedzieć, na razie wiemy tyle, że od niedzieli obowiązuje nowela, która budzi niepokój wielu środowisk. Nowoczesna ostrzega przed ogromnymi możliwościami inwigilowania Polaków.

Wielu widzi poważne zagrożenia płynące dla Polaków z podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o policji. Chodzi o uprawnienia służb m.in. w kwestii pozyskiwania danych w internecie. Obawy te podziela też opozycja parlamentarna.

- Ta ustawa, razem z połączeniem funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra sprawiedliwości i powierzenie tego Zbigniewowi Ziobrze, to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Zmiany dają panu Ziobrze ogromne możliwości inwigilowania Polaków – komentuje poseł Piotr Misiło z Nowoczesnej. - Oczywiście bardzo ważne jest aby skutecznie moc ścigać przestępców, ale nigdy nie może być to kosztem wolności zwykłych obywateli.

Prezydent spotkał się w piątek z protestującym pod Pałacem Prezydenckim i przyznał, że w tej sprawie działał pod presją czasu. Także Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta, podkreślała w mediach, że Andrzej Duda podpisując ustawę wykonywał wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego i gdyby tego nie zrobił powstałaby luka w prawie, która byłaby niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

- Poprzedni parlament przez blisko półtora roku zwlekał ze zmianą przepisów – podkreślał prezydent.
Uwagę na ten fakt zwraca także Nowoczesna.

- Mam ogromne pretensje do polityków PO, że nie przygotowali tej ustawy zgodnie ze wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego. To zaniechanie, w rękach PiS i Zbigniewa Ziobry, może być wyjątkowo niebezpieczne dla obywateli Rzeczpospolitej – mówi poseł Misiło.

Andrzej Duda zadeklarował w piątek, że jest otwarty na konsultacje w sprawie ewentualnych zmian w prawie, zarówno z organizacjami pozarządowymi, jak i z przedstawicielami służb. O komentarz do obowiązującej od niedzieli nowelizacji ustawy poprosiliśmy kilku polityków PiS, niestety bezskutecznie. ©℗
(masz)

 

Na zdjęciu: Piotr Misiło

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mi sie cos snilo...Panie Misilo,
2016-02-10 00:48:43
Inwigilacje swoich Obywateli przeprowadza kazde Panstwo na Swiecie...Panie P-osle ! Jak sie nie ma nic przestepczego i nieodpowiedniego "za uszami"... to nie ma sie czego obawiac i bac, to juz nie czasy Komuny...! A PO drugie, dlaczego nie byliscie az tak AKTYWNI za czasow PO-stkomunistow - czyzby wowczas nie bylo inwigilacji...?? Tak, moze dla Was PO-stkomunistow nie bylo... ale reszta Spoleczenstwa byla na pewno i tak bardzo dokladnie inwigilowana !!!
esr
2016-02-09 15:33:46
Jesteście żałośni....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA