Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Opozycja razem do wyborów?

Data publikacji: 07 listopada 2017 r. 22:37
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 17:13
Opozycja razem do wyborów?
Od lewej: przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący UED Jacek Protasiewicz, Barbara Nowacka ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Jarosław Marciniak z KOD, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, wiceprzewodniczący klubu PSL Marek Sawicki i poseł PO Andrzej Halicki po spotkaniu opozycji w Sejmie Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Jesteśmy potencjalnie skłonni pójść razem w wyborach samorządowych - powiedział we wtorek (7 listopada) lider Nowoczesnej Ryszard Petru po spotkaniu przedstawicieli opozycji. Podkreślił, że opozycję łączy m.in. poszanowanie konstytucji oraz wartości europejskie.

We wtorek w Sejmie - z inicjatywy Nowoczesnej - zebrali się przedstawiciele opozycji, by rozmawiać o perspektywie zawiązania koalicji po ogłoszeniu przez Platformę kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy. W spotkaniu wzięli udział: lider Nowoczesnej Ryszard Petru, wiceszefowie klubów: PO - Andrzej Halicki i PSL - Marek Sawicki, przewodniczący koła Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz, szef SLD Włodzimierz Czarzasty, Jarosław Marciniak z KOD oraz liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

Razem w wyborach

- Chciałbym zadeklarować w imieniu wszystkich (uczestników spotkania), że jesteśmy potencjalnie skłonni pójść razem w wyborach samorządowych - oświadczył lider Nowoczesnej Ryszard Petru na briefingu po zakończeniu spotkania. - W tym momencie skupimy się na lokalnych porozumieniach, rozmawiamy i sądzimy, że idziemy w dobrym kierunku. Mamy co najmniej rok do wyborów samorządowych.

Zapowiedział, że opozycja rozmawiając na poziomie lokalnym będzie tworzyć porozumienia, takie jak podpisano dotychczas m.in. w województwie opolskim. We wrześniu 2017 r. partie i organizacje opozycji pozaparlamentarnej województwa opolskiego podpisały w stolicy regionu, deklarację o współpracy. Wśród sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej jest opolska PO, Nowoczesna, PSL, SLD, KOD oraz klub opolskich radnych Mniejszość Niemiecka. Deklaracja Opolska zakłada współpracę jej sygnatariuszy w działaniach mających na celu - jak poinformowano - "ograniczenie destrukcyjnych działań obecnej władzy i ochronę wartości demokratycznych".

Ponad podziałami

- To, co nas wszystkich łączy, to decentralizacja w samorządzie, czyli żeby władza była blisko lokalnych społeczności, wartości europejskie, bo tylko polska silna w Europie może budować perspektywę dobrego życia mieszkańców i oczywiście poszanowanie prawa i konstytucji - to jest ten wspólny mianownik, który łączy nas ponad podziałami - powiedział Petru.

Halicki podkreślił z kolei, że partie opozycyjne będą dalej współpracować, a także na bazie lokalnych porozumień tworzyć "wspólnotę celu".

- Nawet jeżeli mamy konkurentów dzisiaj w różnych miastach, to też namawiamy ich do dialogu, by jak najszerzej i jak najcelniej zidentyfikować oczekiwania wyborców, by można było później tego najlepszego, najbardziej oczekiwanego (kandydata) skutecznie wesprzeć naszymi środowiskami. Chcemy jak najbliżej ze sobą współpracować - mówił.

Spór o kandydata

Lider SLD odnosząc się do sporu wokół wyboru kandydata w wyborach na prezydenta stolicy przypominał, że do wyborów samorządowych pozostał jeszcze rok.

- Mamy w tej chwili dwie kandydatury, może się pojawią nowe. Mamy w tej chwili czas na to, żeby w sposób rozsądny znaleźć porozumienie w tej sprawie - oświadczył. Wcześniej, Czarzasty zapowiedział, że w wyborach na prezydenta stolicy poprze kandydata SLD. - Jak przyjdzie czas, zgłosimy swojego kandydata.

Mimo deklaracji Czarzastego, Petru przekonywał, że opozycja docelowo będzie szukać wspólnych kandydatów na prezydentów miast, tak, aby wygrać wybory samorządowe, także w stolicy. Dodał, że opozycja jest przygotowana na "wszystkie warianty" ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej.

Z kolei Barbara Nowacka tłumaczyła, że na prezentację list wyborczych opozycji przyjdzie jeszcze czas.

- Zależy nam na pozytywnym scenariuszu dla Polski. Ten pozytywny scenariusz to jest coś, co będziemy starali się budować wokół celów, wartości, idei programowych - mówiła.

* * *

W zeszłym tygodniu Schetyna zaproponował, by to polityk Platformy Rafał Trzaskowski został wspólnym kandydatem zjednoczonej opozycji w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Warszawy. Deklaracja ta zaskoczyła polityków Nowoczesnej, którzy już w czerwcu zapowiedzieli start zasiadającego w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, Pawła Rabieja. Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, komentując oświadczenie Schetyny, podkreśliła, że kandydatura Trzaskowskiego nie została ustalona z nikim ze "zjednoczonej opozycji". Ostrzegła też, że ogłaszanie kandydata w ten sposób nie pomoże w rozmowach koalicyjnych.

(pap)

Na zdjęciu od lewej: Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący UED Jacek Protasiewicz, Barbara Nowacka ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Jarosław Marciniak z KOD, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, wiceprzewodniczący klubu PSL Marek Sawicki i poseł PO Andrzej Halicki po spotkaniu opozycji w Sejmie
Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Colormann
2017-11-18 17:03:21
Proszę przypomnijCie mi jak się nazywa ten w tym nazi czarnym swetrze Boni przypominam sobie żółtodziobanego koloru.Czy to dalej kolor żółty ?czerwony dalej on jest?,czy z brudu jemu jest czany. Proponiwana nazwa zjednoczeniowej partyji##### CZARNE SWETRY Brunatne Stolzmeny
niania
2017-11-09 15:41:16
Nudzi się dzieciom ? A jak się nudzi to głupoty do pustych łepków przychodzą.
EUmann
2017-11-09 14:14:03
Wyklęty, powstań ludu ziemi! Powstańcie, których dręczy głód! Myśl nowa blaski promiennemi Dziś wiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości Ślad dłoń nasza zmiata; Przed ciosem niechaj tyran MAŁY drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczem — jutro wszystkiem my! Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud,   | 2 razy Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród! Nie nam wyglądać zmiłowania Z wyroków bożych, z carskich praw; Z własnego prawo bierz nadania I z własnej woli sam się zbaw! Niech w kuźni naszej ogień bucha, Zanim ostygnie — przekuj stal, By łańcuch spadł z wolnego ducha, A dom niewoli — zniszcz i spal! Bój to będzie i t. d. Rząd PiS-u nas uściska — kłamią prawa, Podatków brzemię ciąży nam, I z praw się naszych naigrawa Ten Jarek, co z bezprawia żyje sam! Lecz się odmieni krzywda krwawa, Gdy równość stworzy nowy ład, Bez obowiązków — niema prawa, Dla równych — równy szczęścia świat! Bój to będzie i t. d. Trele morele Rządzący JAREK samowładnie Królowie kopalń, fabryk, hut Tym mocni są, że każdy kradnie Bogactwa, które stwarza lud! W tej bandy kasie ogniotrwałej, Stopiony w złoto krwawy pot Na własność do nas przejdzie cały. Jak należności słusznej zwrot! Bój to będzie i t. d. Dziś lud roboczy wsi i miasta W jedności swojej stwarza moc, Co się po ziemi wszerz rozrasta, Jak świt, łamiący wieków noc... Precz darmozjadów rodzie sępi, Czyż niedość żeru z naszych ciał? Gdy lud wam krwawe szpony stępi, Dzień szczęścia wiecznie będzie trwał. Bój to będzie i t. d.
LewyDOprawego
2017-11-09 14:02:12
Hej, chłopcy, bagnet na broń! Długa droga, daleka, przed nami, Mocne serca a w ręku karabin, Granaty w dłoniach i bagnet na broni. W równym rytmie marsza: raz, dwa, trzy! Hej, chłopcy, bagnet na broń! Długa droga, daleka, przed nami trud i znój, Po zwycięstwo my młodzi idziemy na bój, Granaty w dłoniach i bagnet na broni! W równym rytmie marsza: raz, dwa, trzy! Hej, chłopcy, bagnet na broń! Bo kto wie, czy to jutro, pojutrze czy dziś, Przyjdzie rozkaz, że już, że już trzeba nam iść, Granaty w dłoniach i bagnet na broni!
rock
2017-11-09 08:48:22
He, he, he............ale się usmiałem! Ale ekipa !!! Jaja sobie robicie? Kto na nich będzie głosował? No bez jaj!!!!!!!!!!!!!!!
Toniemy PO-woli... Razem
2017-11-08 22:24:12
Ostatnia szansa i "ws-PO-lna" deska Ratunku...??
ccc
2017-11-08 08:21:37
Tak się kłócili, młócili by pozbyć się najbardziej wartościowych ze swych szeregów, osiągnęli to co mają teraz czyli dno to znów będą się łączyć, ale już tylko ci co trzeba...żenada.
Tylko razem
2017-11-08 07:34:12
To jedyna szansa żeby powstrzymać reżim PiS przed niszczeniem Polski
obserwator
2017-11-08 06:35:48
wlodziu idz z reszta zlodzieji do kosciola moze wam woda ze lba wyplynie idz PO pomoc do rywina smiechu warte ze sie pokazuja na sybir rzadzic
Nigdy wiecej !
2017-11-08 00:12:41
No tak, po upadku Komuny, PO-stkomunisci dalej proponuja "Nam" c.d... PO-stkomuny, czyli od nowa... Nowoczesnie za-KOD-owani PO staremu !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA