niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Około 500 mln zł na wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Około 500 mln zł na wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Około 500 mln zł na wyższe zasiłki dla bezrobotnych
Data publikacji: 2017-01-29 11:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-30 20:18
Wywietleń: 1924 209252

Około 500 mln zł dodatkowych środków z Funduszu Pracy będzie wymagało podniesienie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do kwoty tysiąca złotych, co jest planowane najdalej od przyszłego roku – szacuje wstępnie resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Przeliczaliśmy to wstępnie. W zależności od tego, czy utrzymamy obecny poziom, jeśli chodzi o okres pobierania zasiłku, trzeba liczyć, że dodatkowo z Funduszu Pracy na zasiłki byłoby około 500 mln zł – powiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Podwyższenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 2 tys. zł, zapowiedziała premier Beata Szydło, która w ramach przeglądu pracy ministerstw spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Wiceminister Szwed poinformował, że nie jest jeszcze przesądzone, czy planowane podniesienie wysokości zasiłku wejdzie w życie jeszcze w tym roku, czy w przyszłym.

– W tej chwili nie przesądzamy, czy jeszcze jest szansa, żeby to weszło w tym roku, bo to jest też kwestia budżetowa, ale na pewno od przyszłego, 2018 roku, zasiłek dla bezrobotnych będzie podwyższony – mówimy o kwocie tysiąca złotych – powiedział wiceminister.

Zwiększenie kwoty zasiłku jest – jak mówił Szwed - częścią planu poprawy skuteczności działań urzędów pracy. Według wiceministra, po dotychczasowych działaniach rządu, takich jak podniesienie płacy minimalnej oraz wysokości stawki godzinowej, naturalne jest również podniesienie wysokości zasiłków. W ocenie wiceministra, zasiłek pobiera stosunkowo niewiele osób – uprawnienia do tego świadczenia ma – jak mówił – ok. 12 do 14 proc. osób bezrobotnych, w zależności od regionu.

– Do zasiłku uprawniona jest mała liczba osób. To ma być na ten pierwszy okres na wsparcie dla osoby, która straci pracę – tłumaczył. Pytany, czy intencją resortu jest stworzenie mechanizmu automatycznego podnoszenie wysokości zasiłku wraz ze wzrostem płacy minimalnej (by zasiłek zawsze stanowił 50 proc. płacy), Szwed ocenił, że nie jest to przesądzone, choć warte rozważenia.

Obecnie wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 831,1 zł przez pierwsze trzy miesiące oraz 652,6 zł przez kolejne. Świadczenie wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy – osoby uprawnione otrzymują 80, 100 lub 120 proc. podstawowej stawki.

(pap) 

Fot. Marek Klasa

Komentarze

Dziwne
Obecnie bezrobocia nie ma. Więcej jest miejsc niż chętnych do pracy. Dla kogo więc pójdzie te 500 milionów? Chciałbym wiedzieć, bo żeby te 500 milionów im dać, ja będę musiał jeszcze więcej pracować. Pieniądze nie rosną na drzewie.
2017-01-30 19:02:41
PO-patrzmy... na Lewckie Demonstracje na Zachodzie,
NAJPIERW dawac zatrudnienie Polakom w ich wlasnym Kraju... a dopiero pozniej ewentualnym Cudzoziemcom np. z Ukrainy, Bialorusi itp... ! Inaczej to Polacy beda jako BEZROBOTNI na Zasilkach.... a w ich miejscach pracy, beda pracowac Cudzoziemcy... na bardzo niskich stawkach... by Prywaciarze i nie tylko - jak najszybciej sie PO-dorabiali !! Nie mowiac juz o mlodych Komunistach i PO-stkomunistach oraz KOD-ie, ktorzy beda mieli wiecej czasu... na przeprowadzanie roznego rodzaju "Zasilkowo platnych" Demonstracji... tak jak to ma juz miejsce - na calym Zachodzie !!
2017-01-29 22:50:00
Pracujący
Świetny pomysł zasiłki dla bezrobotnych powinny być wyższe niż obecnie. Moim zdaniem powinna to być kwota 1200-1300 zł, chociaż tysiąc to już krok w dobrym kierunku.
2017-01-29 19:01:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie