niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Odsłonili pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Odsłonili pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Odsłonili pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie
Data publikacji: 2018-11-10 20:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-11 09:21
Wywietleń: 772 360510

Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto w sobotę pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik odsłonili wspólnie prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska - córka Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział także m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, Wojska Polskiego i instytucji państwowych, a także mieszkańcy stolicy.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego znajduje się w sąsiedztwie m.in. pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedstawia całą sylwetkę prezydenta, którego prawa ręka spoczywa na klatce piersiowej. Postument został ustawiony na cokole i zamontowany w środę. Jego autorami są rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz oraz architekt Jan Raniszewski.

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedził Marsz Pamięci, który po mszy św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przeszedł przez Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście. Wcześniej, w sobotę rano, odbyła się również msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z nim zginęła jego małżonka Maria oraz pozostałe 94 osoby, m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

(pap)

Fot. MON

Komentarze

Jarun
Szurnięty braciszek w ten sposób chce "wynagrodzić" zmarłemu bratu. To jest chore, ale manekiny przy korycie boją się o tym powiedzieć swemu dobrodziejowi. Nieleczona trauma pogłębia się i prezes coraz bardzie brnie w absurd kultu Lecha. Teraz czas na muzeum, a potem może mauzoleum. Śp. Lech Kaczyński nie zasłużył ani na obelgi, ani na wywyższanie. To przez szurniętego braciszka jest ponad 150 pomników Lecha i ciągle mu mało.
2018-11-11 08:58:28
Pikuś
@zak PiS-dyletancie, wyrzuty sumienia to powinien mieć tylko twój PIS. A Lech Kaczyński byli najsłabszym prezydentem Wolnej Polski. Taka jest prawda, ty żyjesz pseudomitami i tkwisz po uszy w pisowskim szambie kłamstw i przeinaczania historii, ale to się wam nie uda, zapamiętaj! A ty będziesz jeszcze się czerwienił ze wstydu za takie egzaltowane posty.
2018-11-11 02:05:14
Jarun
Pomniki były, w sumie 150 i ciągle mało. Nowy Mao. Teraz muzeum, potem mauzoleum i świątynia-zbawcy Polski.
2018-11-10 23:59:51
@zak
To słowa księży wypowiedziane na mszy świętej, słowa kłamliwe, obraźliwe i ubliżające ludziom. Słowa bardzo dalekie od chrześcijaństwa.
2018-11-10 23:20:49
Hmm
A najlepszy Interes... to chyba teraz robia wiazankowe Kwiaciarnie i firmy w Wiencami zwiazane !!
2018-11-10 23:18:43
A...
Nie lepiej bylo by, by ta prawa reke S/P Lech Kaczynski trzymal na Sercu... ktore juz od Sierpnia 1980 roku oddal i dla NSZZ Solidarnosc !!
2018-11-10 22:12:52
zak
Umysłów niepoczciwych ta śmierć wybitnych Polaków pod Smoleńskiem, z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, niczego nie nauczyła, a samo wspomnienie tego dramatu ich irytuje. Może to zagłuszanie wyrzutów sumienia, o ile jeszcze są? Irytują je również biało-czerwone kolory, flagi noszone na patriotycznych wydarzeniach, wspominanie Żołnierzy Niezłomnych a nawet rozwój gospodarczy (...) To godna pożałowania ślepota
2018-11-10 20:34:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie