Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Odkryto skarb

Data publikacji: 17 marca 2016 r. 23:37
Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2016 r. 21:56
Odkryto skarb
Stanisław Sinkowski z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, prezentuje koło z wózka rytualnego. Fot. PAP/Lech Muszyński  

Na peryferiach jednego z lubuskich miast odkryto skarb przedmiotów z brązu. Prawdopodobnie są związane z kulturą łużycką i okresem epoki brązu - poinformował w czwartek szef gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Błażej Skaziński.

Zespół artefaktów, jak się wstępnie ocenia pochodzących z IV-V okresu epoki brązu przypadającego na lata 1100-700 p.n.e., liczy kilkadziesiąt przedmiotów, m.in. związanych z wierzeniami i rytuałami religijnymi społeczności, która je wytworzyła. Na zbiór składa się: 5 naczyń brązowych, 6 kół i 6 innych elementów wózka kultowego, a także 24 guzów. Ponadto znalezisku towarzyszyły fragmenty ceramiki pochodzące z naczynia, w którym umieszczono depozyt.

- O szczególnej randze znaleziska decyduje obecność w zespole elementów wózka kultowego. Tego typu zabytki stanowią dużą rzadkość. Przedmioty zostały prawdopodobnie ukryte w sytuacji nagłego zagrożenia, a złożony depozyt nie został podjęty do czasów nam współczesnych. Przedmioty nie były związane z pochówkiem - powiedział Skaziński.

Skarb został znaleziony na skraju pola. Na przedmioty natknęła się rodzina na spacerze. Znalazcy zgłosili i przekazali znalezisko Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Krótko potem archeolog dokładnie sprawdził wskazane miejsce odkrycia obiektów. Zgodnie z prawem zabytki stanowią własność Skarbu Państwa i zostały zdeponowane w gorzowskim muzeum, gdzie wkrótce zostaną poddane specjalistycznym badaniom i zabiegom konserwatorskim. Odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że kilka tysięcy lat temu Środkowe Nadodrze zamieszkiwały społeczności o bogatej kulturze, wierzeniach i wysokim poziomie rzemiosła. (pap)

 

Na zdjęciu: Stanisław Sinkowski z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, prezentuje koło z wózka rytualnego.
Fot. PAP/Lech Muszyński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Może by tak dzielny
2016-03-18 21:50:18
Skarb Państwa, zdobył się wreszcie na odwagę i "złoty pociąg" odkopał?...
TO BARDZO CIEKAWE
2016-03-18 09:43:01
Czy i w tamtych czasach była taka partia oszustów jak "PO" ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA