poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Od niedzieli tymczasowo przywrócona kontrola graniczna

Od niedzieli tymczasowo przywrócona kontrola graniczna

Od niedzieli tymczasowo przywrócona kontrola graniczna
Data publikacji: 2019-02-09 23:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-11 11:47
Wywietleń: 1479 375171

Od 10 do 16 lutego na granicy wewnętrznej zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Powodem jest odbywające się w przyszłym tygodniu w Warszawie „Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”. Podróżni powinni w tym czasie pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów - paszportu lub dowodu osobistego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Będzie ich w sumie aż 287, w tym 264 na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 142, ze Słowacją – 62, z Niemcami – 48, z Litwą – 12.

Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, przez patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego, mobilnego sprzętu.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują.

Obywatele UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. 

Kontrola na granicy wewnętrznej była tymczasowo przywracana już czterokrotnie - podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku oraz na przełomie listopada i grudnia 2018 z powodu po raz kolejny odbywającego się w Polsce szczytu klimatycznego. Doświadczenie pokazuje, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej nie wpływają w sposób istotny na utrudnienia w ruchu na drogach przecinających granicę państwową.

- Przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 złotych - przypomina kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Decyzję o karze będzie podejmował funkcjonariusz podczas kontroli, każdy przypadek traktując indywidualnie i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia.

(g)

Fot. MOSG

Komentarze

zaczeło się
PIS rozpoczął POLEXIT
2019-02-11 11:24:29
Jesteśmy w Unii?
Kontrola graniczna!Śmiechu warte!
2019-02-10 10:31:20
Rosowek
Kilometr od kolbaskowa na przejsciu granicznym rosowek pusto i po co ta pokazówka I udostępnijcie w końcu lewy pas jak wjeżdża się do polski po kontrolach nie chce wam się posprzątać słupków niemcy jak robią zwężenie to później zbierają swoje zabawki a u nas który rok już jest zablokowany lewy pas
2019-02-10 10:20:30
żydowska prowokacja na koszt Polski
Wstydzę się za mój ukochany kraj, że zechciał zostać twarzą amerykańsko-żydowskiej anty - perskiej prowokacji. Czy to Persowie mordowali okrutnie polskich Patriotów i witali niemiecko/rosyjskich okupantów bramami powitalnymi? No z całą powiewnością nie! Czy to Persowie chcą udowodnić polski "współudział" w zbrodniach niemieckiej III Rzeszy? Z całą pewnością nie! Czy to Persowie chcą zakłamać swoją rolę w Holokauście II Wojny Światowej? Z całą pewnością nie! Czy to Persowie chcą chcą wyłudzić 300mld $ od Polski? Z całą pewnością nie! Jestem z braćmi Persami, a nie z fałszywymi przyjaciółmi Polski!
2019-02-10 01:44:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie