czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Kraj > Służba Graniczna zatrzymała dwóch Afgańczyków, którzy przyjechali do Polski w transporcie soi

Służba Graniczna zatrzymała dwóch Afgańczyków, którzy przyjechali do Polski w transporcie soi

Służba Graniczna zatrzymała dwóch Afgańczyków, którzy przyjechali do Polski w transporcie soi
Data publikacji: 2019-02-05 11:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-07 21:13
Wywietleń: 1236 374528

Zatrzymano dwóch młodych Afgańczyków, którzy do Polski przyjechali nielegalnie w transporcie soi z Serbii. Ich celem były kraje Europy, gdzie chcieli się osiedlić. Decyzją sądu trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

O nielegalnych imigrantach powiadomił policję ze Strzyżowa serbski kierowca ciężarówki.

- W trakcie postoju na parkingu w Wyżnem (pow. strzyżowski) mężczyzna usłyszał dochodzące ze stojącej obok naczepy niepokojące dźwięki. Na miejsce skierowano patrol. Po otwarciu zabezpieczonej naczepy stwierdzono, że w środku było dwóch mężczyzn. Leżeli na paletach z opakowaniami soi, tuż pod dachem naczepy – poinformowała rzeczniczka KWP w Rzeszowie nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Wezwano również Straż Graniczną. Funkcjonariusze SG ustalili, że obaj mężczyźni w wieku 18 i 19 lat to obywatele Afganistanu.

- Imigranci przyznali, że swoją kilkudniową podróż rozpoczęli w Serbii. Następnie trasa wiodła przez Węgry, Słowację do Polski. Przez ponad 3 dni nie opuszczali naczepy. Na podróż zabrali po dwie czekolady. Byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza, który nie stwierdził uszczerbku na zdrowiu – przekazała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że mężczyźni powiedzieli, że chcieli dotrzeć do jakiegokolwiek kraju w Europie, gdzie zamierzali się osiedlić. Natomiast organizatorom przerzutu za udostępnienie skrytki w naczepie zapłacili łącznie 3 tys. euro.

Cudzoziemcom postawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy, do czego się przyznali. Dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie obaj zostali umieszczani na trzy miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.

W tym roku jest to już drugi przypadek przekroczenia w ukryciu tzw. wewnętrznej granicy UE. W ubiegłym roku Straż Graniczna na Podkarpaciu wraz z innymi służbami ujawniła siedem takich przypadków.

(PAP)

Fot. Bieszczadzki Oddział SG

Na zdjęciu: Samochód ciężarowy zatrzymał się na parkingu w Wyżnem.

Służba Graniczna zatrzymała dwóch Afgańczyków, którzy przyjechali do Polski w transporcie soi

Komentarze

A po wyjściu z aresztu,
wystąpią o azyl...
2019-02-07 21:03:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie