Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Nieprawidłowości w agencji ochrony „Tajfun”

Data publikacji: 2019-01-21 20:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-29 12:08
Nieprawidłowości w agencji ochrony „Tajfun”
 

W poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji  Joachim Brudziński podjął decyzję o rozpoczęciu procedury cofnięcia koncesji Agencji Ochrony „Tajfun”. W toku ubiegłotygodniowej kontroli MSWiA w agencji stwierdzono wiele nieprawidłowości. Przedsiębiorca w rażący sposób naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej.

MSWiA wszczęło kontrolę agencji po zabójstwie prezydenta Gdańska. To właśnie Agencja Ochrony „Tajfun” zabezpieczała koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, podczas którego doszło do ataku.

Kontrolerzy z Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA sprawdzali warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. Podczas kontroli stwierdzono wiele nieprawidłowości.

Przedsiębiorca w rażący sposób naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej. Między innymi nie weryfikował karalności pracowników ochrony oraz nie sprawował nadzoru nad wykonywaniem zadań ochrony przez pracowników. Ponadto przedsiębiorca dopuścił do wykonywania zadań kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej osobę niewpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

W agencji dochodziło do zatrudniania w charakterze pracownika ochrony osób, które w dacie podpisania umowy nie miały ukończonego 18. roku życia. Kontrolerzy stwierdzili też dopuszczanie do wykorzystywania przez pracowników ochrony prywatnych urządzeń - środków przymusu bezpośredniego.

Agencja Ochrony „Tajfun” nie prowadziła dokumentacji wymaganej przepisami ustawy o ochronie osób i mienia m.in. w zakresie wykazu pracowników ochrony, rejestru zawartych umów oraz ksiąg realizacji umów. Nie wystawiano też i nie wydawano legitymacji zatrudnionym pracownikom ochrony.

W świetle tych ustaleń i po zapoznaniu się z wynikami kontroli, szef MSWiA rozpoczął procedurę cofnięcia koncesji Agencji Ochrony „Tajfun”.

Cały raport pokontrolny MSWiA zostanie przekazany prokuraturze. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi dwa postępowania dotyczące śmierci prezydenta Pawła Adamowicza – jedno dotyczy okoliczności zabójstwa, a drugie prawidłowości zabezpieczenia imprezy.

W 2018 r. MSWiA przeprowadziło 111 kontroli agencji ochrony w całym kraju. W przypadku 27 agencji, po kontroli ministerstwa, wszczęto postępowania o cofnięciu koncesji.

MSWiA nadal będzie prowadziło – zgodnie z przyjętym harmonogramem - kontrole wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. W tym roku przewidziano ich blisko 120.

(g)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Na zdjęciu: Szef ochrony imprezy WOŚP w Gdańsku Dariusz S. został doprowadzony 21 stycznia do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej poinformowała, że mężczyzna usłyszy dwa zarzuty składania fałszywych zeznań oraz kolejny – podżegania innych do składania fałszywych zeznań. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czapski
2019-01-22 08:15:09
Kiedy kamień adamowicza na błoniach?
taka prawda
2019-01-22 07:26:12
To nie jakiś tam Tajfun jest winny śmierci Prezydenta Adamowicza tylko TVP, która szczuła nienawiścią na lewo i prawo
wert
2019-01-22 07:17:54
A gdzie była policja, która miała osłaniać imprezę?
hm
2019-01-22 06:52:52
A kto wynajął agencję: WOŚP, czy miasto?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ