poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Najbardziej zakorkowane miasto w Europie

Najbardziej zakorkowane miasto w Europie

Najbardziej zakorkowane miasto w Europie
Data publikacji: 2016-03-29 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-29 18:41
Wywietleń: 1411 126173

Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Europie - wskazuje raport TomTom Traffic Index 2016. Kierowcy spędzają tam w podróży dodatkowe 200 godzin w roku. W Warszawie i Lublinie zatłoczenie dróg się zmniejszyło. Jednak za całym świecie zakorkowanie miast wzrosło.

Zmotoryzowani w Łodzi mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 54 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 98 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Do najbardziej zatłoczonych aglomeracji w Polsce należą także Warszawa, Lublin, Wrocław i Kraków, w których to czas podróży może wydłużyć się od 35 do 38 proc.

– Najważniejszym problemem związanym z korkami jest stres, czyli przeciążenie, wywołujące liczne, w tym negatywne emocje. Irytacja wynikająca z jazdy w korku powoduje, że zaczynamy zachowywać się nieracjonalnie. Przykładem jest trąbienie na innych. Nie sprawi ono przecież, że samochody będą poruszały się szybciej – mówi Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego. – Rozładowywanie złych emocji w sposób atawistyczny, prymitywny, przez agresję słowną, a nawet fizyczną, nie zmienia sytuacji na drodze, a jedynie przyczynia się do naszego złego samopoczucia. Jeśli będziemy dla siebie uprzejmi, to zapewnimy sobie większą wygodę psychiczną

Mniejsze korki, w stosunku do zestawienia z 2015 r., odnotowano w ośmiu aglomeracjach (Łódź, Warszawa, Lublin, Poznań, Szczecin, Białystok, Bielsko-Biała, Katowice). W dwóch sytuacja nie uległa zmianie (Wrocław i Bydgoszcz). Większe zatłoczenie zarejestrowano w Trójmieście oraz w Krakowie.

W czołówce światowego rankingu znalazło się tym razem Mexico City. Kierowcy w stolicy Meksyku mogą oczekiwać wydłużenia czasu podróży średnio o 59 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o ponad 103 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów.

Zarówno z najnowszego, jak i poprzednich, raportów TomTom wynika, że poziom zakorkowania wzrósł o 13 proc. w skali globalnej od 2008 roku. (pap)

 

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

MM
Niedługo podskoczymy w tym rankingu,jak nasze "cudowne" władze zlikwidują dwupasmową Wojska Polskiego.
2016-03-29 18:09:01
Korki
Korki to tylko medialny miernik kongestii danego miasta. Liczy się przede wszystkim płynność ruchu, czas włączania się z ulic podporządkowanych, czy miejsc parkingowych oraz wpływ stłuczek na danej trasie na czas przejazdu.
2016-03-29 15:31:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy