Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

Morawiecki: „Emerytura plus” to nie jest prezent, to jest znak wdzięczności

Data publikacji: 2019-04-04 19:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-08 07:47
Morawiecki: „Emerytura plus” to nie jest prezent, to jest znak wdzięczności
Posłowie na sali obrad podczas posiedzenia Sejmu Fot. PAP/Tomasz Gzell  

To nie jest żaden prezent, to jest po prostu ogromny znak wdzięczności, docenienia działań naszych rodaków, seniorów, emerytów - mówił premier Mateusz Morawiecki w Jasieńcu k. Grójca (mazowieckie), odnosząc się do uchwalonej w czwartek ustawy w sprawie świadczenia "Emerytura plus".

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Przewiduje ona, że emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). Świadczenie będzie przysługiwało w sumie ponad 9,8 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Tego samego dnia szef rządu wraz z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim spotkali się z seniorami w Jasieńcu k. Grójca.

- Chcemy jako PiS oddać trochę tej sprawiedliwości dziejowej, historycznej naszym seniorom, mamom, ojcom, dziadkom, babciom. To wy budowaliście Polskę po II wojnie światowej, potem staliście w tych długich kolejkach za masłem, chlebem (...), za podstawowymi artykułami spożywczymi. A potem w czasach III Rzeczypospolitej ta ojczyzna trochę zapomniała o was wówczas i chcemy poprzez nasze rządy dać wyraz naszej wdzięczności - mówił Morawiecki. Zaznaczył jednocześnie, że to świadczenie to „nie jest żaden prezent”. - To jest po prostu ogromny znak wdzięczności, docenienia działań naszych rodaków, seniorów, emerytów.

Morawiecki nawiązywał też do słów ks. Piotra Skargi, który mówił, że ojczyzna to wielka łódź: „Bo rzeczywiście na tej łodzi płyną wszystkie pokolenia, jesteśmy razem jedną wielką rodziną stąd nasz program, nasza piątka PiS”.

- My dzisiaj rzeczywiście dokonaliśmy tego budżetowego wysiłku i mamy zagwarantowane już te środki w budżecie, żeby „Emeryturę plus” – podkreślił Morawiecki. Zapewnił jednocześnie, że wszystkie wydatki rządu są dobrze skalkulowane. Apelował jednocześnie do opozycji, aby „wspierała dobre projekty”.

Zdaniem marszałka Kuchcińskiego ta ustawa wychodzi naprzeciw „tym wielkim zaległościom, które od wielu, wielu pokoleń widzieliśmy - te nierówności, ludzie starsi mieszkający w różnych miejscach Polski nie mieli wsparcia ze strony państwa, jakie było potrzebne". Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski stwierdził, że przyjęcie tej ustawy to „kolejny etap wzmacniania emerytów, wzmacniania osób w podeszłym wieku".

- Polskie społeczeństwo się starzeje i to naszym obowiązkiem, obowiązkiem rządzących jest wspieranie tych środowisk, wspieranie tej grupy Polaków. Dziś w rozmowach z emerytami, rencistami, seniorami, słyszeliśmy, że czekali na to rozwiązanie i że są bardzo wdzięczni, że ta ustawa tak szybko została przeprowadzona - mówił.

(pap)

Na zdjęciu: Posłowie na sali obrad podczas posiedzenia Sejmu
Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

endi z Reska
2019-04-08 00:53:15
Paranoi ciąg dalszy, 500+ na już pierwszą krowę i stówaka na świniaka.
Oj, Ojj...
2019-04-07 01:19:25
Ale Cie PO-nosi... i do tego jeszcze sie Obs.ryvasz... Fuuj !!
Obs.ryver
2019-04-06 15:33:04
Przecież Polskę dopiero PiSdzielcy odbudowali!!! Trzy lata temu zastali RUINĘ, a teraz jest już piękna, bogata i wiernopoddańcza watykańskim kacykom... 888 PLN czyli 222 Euro... to dopiero kasiora... A takie dziecioroby dostają po +500 na każde...bez podatku...co miesiąc A my raz na 75 lat...z podatkiem.... Doprawdy"godne to i sprawiedliwe..." :-(((
Myśl
2019-04-05 08:21:41
Czy ci panowie - premier i marszałkowie, słuchają tego, co mówią? Obłuda aż się wylewa, jak u towarzyszy komunistów. Pan Morawiecki 'dokonał budżetowego wysiłku', czyli zabrał z funduszu pracy. PIS 'oddał trochę sprawiedliwości dziejowej' z naszych pieniędzy i chce kupić starszych wyborców. Dostaną zarówno 'klepiący biedę' jak i ci z pięciocyfrowymi emeryturami.
Hmm...
2019-04-05 01:41:31
A ta Tabĺica z GLosowania nr 1 - to z ktorego roku .... i jakiej Sytuacji... ??
Odp... do Lewactwa
2019-04-05 01:32:29
Bo owczesna i dzisiejsza Wiekszosc tych Emerytow i Rencistow - to ta owczesna i dzisiejsza Polske odbudowywala i dalej budowalo !! A Wy tylko "rozkradaliscie, wyprzedawaliscie za grosze i mchlojkowaliscie" ile sie dalo i jak sie dalo... nabijajac tylko Wlasne Konta Bankowe i za granica...!!!
i dasz
2019-04-04 23:54:28
- przekupstwem było "dam po sto milionów dla każdego", od tego się zaczęło.
Masz
2019-04-04 20:53:20
To n ie prezent, to przekupstwo

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA