Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Emerytura w wysokości 30 groszy

Data publikacji: 2019-03-27 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-28 09:59
Emerytura w wysokości 30 groszy
 

30 groszy miesięcznie dostaje z ZUS mieszkanka Wrocławia, która przepracowała w swoim życiu tylko cztery miesiące. To najniższa wypłacana przez ZUS emerytura w tym regionie. Największe zaś świadczenie emerytalne – 13 tys. zł – otrzymuje mieszkaniec Wałbrzycha, który przepracował 53 lata.

Kobieta, która otrzymuje najniższą emeryturę na Dolnym Śląsku, uzbierał tylko 80 zł składek. W swoim życiu była zatrudniona jedynie przez cztery miesiące – poinformowała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis. Z kolei mężczyzna, który otrzymuje najwyższe świadczenie, zakończył prace w wieku 72 lat i łącznie przepracował 53 lata. 

– Gdy spojrzymy na przebieg ubezpieczenia osób, które dostają wysokie emerytury, to bardzo jasno widzimy, że są to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno po przepracowaniu wielu dziesiątków lat – powiedziała Kowalska-Matis. Rzeczniczka dodała, że na wysokość emerytury wpływ ma również wysokość zarobków. – Przede wszystkim jednak liczy się staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i niespieszenie się z przejściem na emeryturę.

Najwyższe uposażenia emerytalne – jak podała – otrzymują pracownicy naukowi, lekarze i osoby zajmujące kierownicze stanowiska w różnych branżach. Na przykład w Legnicy najwyższą emeryturę – ponad 12600 zł otrzymuje lekarz, który zakończył pracę zawodową w wieku 80 lat i przepracował 57 lat. Stosunkowo niskie emerytury otrzymują natomiast przedsiębiorcy.

– To jest efekt tego, że w czasie prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzali do ZUS składki najniższe z możliwych – wyjaśniła Kowalska-Matis.

(pap)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do PO_niższego debila
2019-03-28 09:18:19
- nawet prowadzenie "mędrca Europy" i przynoszenie mu "kuponów Totolotka" trwało dłużej niż cztery miesiące więc moja emerytura musi być większa!
A, A, A...
2019-03-27 23:58:57
Jakie Emerytury maja Ci co przepracowali w UB, MO-czyli Ministerstwie Oswiaty, SB itp... gdzie o tych ze WSI juz nie ws-PO-mne ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA