wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Minister Szyszko zostaje

Minister Szyszko zostaje

Minister Szyszko zostaje
Data publikacji: 2017-03-23 21:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-24 20:11
Wywietleń: 1298 225994

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Przeciw wotum nieufności głosowały kluby PiS oraz Kukiz'15. Z kolei za odwołaniem ministra opowiedziały się kluby: PO, Nowoczesnej i PSL.

Za wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odwołanie ministra Szyszki głosowało 173 posłów, 262 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosami. 

W czwartek po południu podczas debaty nad wnioskiem politycy opozycji zarzucali ministrowi Szyszce m.in. "hekatombę drzew w Polsce" wywołaną obowiązującymi od nowego roku liberalnymi przepisami dot. wycinki drzew na prywatnych gruntach. Dowodzili, że minister działa na szkodę obywateli i polskiego środowiska, które powinien chronić. 

Szacuje się, że z powodu obowiązującej od początku roku ustawy liberalizującej wycinkę drzew, budżet państwa i budżety gmin straciły ponad 1 mld zł - przekonywał Stanisław Gawłowski (PO). 

Broniące ministra PiS odpowiadało, że wniosek jest kuriozalny i hucpiarski. Szefowa rządu Beata Szydło, zwracając się do opozycji, mówiła: Dziś kłamliwie alarmujecie, że lasy są zagrożone, a tak naprawdę wiecie, że nowe przepisy dotyczą tylko prywatnych działek i prawa Polaków do decydowania o tym, co dzieje się w ich ogródkach; to "fake news". 

Politycy PO negatywnie oceniali też m.in. politykę kadrową ministerstwa w podległych mu instytucjach, np. usuwanie z nich naukowców niepodzielających zdania ministra, a także ugodę sądową, na podstawie której fundacja Lux Veritatis otrzymała 27 mln na geotermię toruńską. 

Odnosząc się do odszkodowania, jakie zostało przyznane fundacji Lux Veritatis, PiS przekonywało, że umowa została zawarta w 2008 roku, a następnie w "bezprzykładny sposób" rozwiązana. "Gdyby nie ugoda sądowa, to byłoby 40 mln zł, a nie 26 mln zł" - stwierdziła Anna Paluch (PiS). 

Sam Szyszko na zakończenie debaty zaproponował opozycji rozmowy. "Powtarzam prośbę i proponuję, żeby o Puszczy Białowieskiej mówić w Puszczy Białowieskiej w towarzystwie ludzi, którzy tam mieszkają i na bazie danych, które zostały zebrane. (...) Bardzo proszę, żebyście państwo skorzystali, żebyśmy mogli spotkać się w Puszczy Białowieskiej i zobaczyć, w jaki sposób wyglądają siedliska Natury 2000, i w jaki sposób musimy chronić te siedliska zgodnie z prawem Unii Europejskiej" - powiedział. (pap)

Na zdj.: Minister Jan Szyszko (trzeci z prawej) przyjmuje gratulacje od posłanki Anny Sobeckiej. Sejm odrzucił, wieczorem wniosek o wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Za wnioskiem PO o odwołanie Szyszki głosowało 173 posłów, przeciw 262, wstrzymało się 4.

Fot. PAP/Leszek Szymański 

Komentarze

bolo
do @ smutne. ...Smutne jest to; http://www.tvn24.pl/pomorze,42/protestowal-przeciw-lex-szyszko-sam-z-niego-skorzystal,726121.html..........Radny najpierw skorzystał z "lex Szyszko", potem sadził drzewa w proteście. "Z naddatkiem oddam".......Jednym z nich był Jan Posłuszny, radny Szczecina. Sadził w proteście dąb, nazwany Janem (na "cześć" ministra Jana Szyszki - red.). Zanim jednak radny w ten sposób skrytykował ustawę, która - jak mówi - pozwala na "niekontrolowaną wycinkę drzew", sam z niej skorzystał. Wyciął drzewa na swojej działce pod Puszczą Wkrzańską...............poczytaj.
2017-03-24 20:04:33
smutne
Minister zostaje, lasy nie.
2017-03-24 11:26:44
szsz
Jak to, zostaje, a gdzie się niby miał wybierać?
2017-03-24 07:10:27
Dlugo PiS...
Kolejna postkomunistyczna porazka i tak trzymac...!!!
2017-03-24 00:57:38
Minister
Brawo dla Ministra Szyszko. wspaniały polityk i profesjonalista. Ceniony w środowisku leśników jako specjalista. Tak trzymać. Brawo. Cieszę się niezmiernie. Lasy mamy w dobrych rękach.
2017-03-23 23:23:14
Ustawa jest dobra, nie grzebać przy niej!
I bardzo dobrze! Gratulacje dla pana ministra! A liberałowi(?!) Gawłowskiemu odpowiem, że cieszę się, że 1 mld zł został w kieszeniach obywateli, a nie poszedł na urzędnicze przemielenie. Właśnie takiego wolnościowego podejścia potrzeba Polakom.
2017-03-23 22:04:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy