Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Sejmowy spór o Tuska

Data publikacji: 09 marca 2017 r. 22:19
Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2017 r. 16:41
Sejmowy spór o Tuska
 

Do gorącej debaty doszło w Sejmie w związku z wyborem Donalda Tuska na szefa RE. PO domagała się, aby Sejm pogratulował Tuskowi. "To wielki dzień dla Polski" - zwracał się Grzegorz Schetyna (PO) do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Ten odparł: "Gratuluję Panu. Pan wygrał, ale Polska przegrała".

Posłowie opozycji po tym gdy Sejm miał przystąpić do wieczornych głosowań domagali się przerwy obradach. Nowoczesna apelowała, by zaczekać na powrót z Brukseli premier Beaty Szydło, PO - aby Sejm pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru na szefa Rady Europejskiej. Wniosek przeciwny zgłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru złożył wniosek o przerwę w obradach do czasu powrotu do Polski z Brukseli premier Beaty Szydło i "złożenia przez rząd honorowej dymisji". "Zostaliście bez sojuszy" - mówił Petru do polityków PiS. 

Nawiązując do wyboru Tuska na szefa Rady Europejskiej zauważył, że nawet "najbliższy sojusznik" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego premier Węgier Viktor Orban zostawił go samego. "Jedyny kraj, który jest zadowolony z tego, co Polska zrobiła to Rosja Putina" - oświadczył Petru. 

Kaczyński zgłosił sprzeciw wobec wniosku Petru. Kiedy wchodził na sejmową mównicę część posłów wstała, zaczęła klaskać i skandować: "Donald Tusk"; część skandowała: "Jarosław!". "Polska, Polska" - odpowiedział prezes PiS. 

"Swego czasu, już dość dawno temu, ale moje pokolenie świetnie to pamięta, prezydent de Gaulle używał takiego określenia: +partia zewnętrzna+. Mówił to o ludziach, którzy byli otumanieni szaleńczą i zbrodniczą ideą, ale w coś wierzyli. A wy nie wierzycie w nic, poza waszymi interesami i interesikami. Wy jesteście dzisiaj partią zewnętrzną, wy kompromitujecie Polskę, jesteście przeciw Polsce. Jesteście i byliście zawsze" - powiedział Kaczyński zwracając się do posłów PO. 

Wystąpieniu Kaczyńskiego towarzyszyły okrzyki: "Donald Tusk!". Po zejściu z mównicy posłowie PiS wstali z miejsc i zaczęli skandować: "Polska!" 

Jacek Protasiewicz (UED) chciał przerwy i zwołania Konwentu Seniorów, by przygotować gratulacje dla Tuska. Sam - jak powiedział - w imieniu milionów Polaków i także połowy Sejmu składa "gratulacje dla wybitnego polskiego polityka, wybitnego Europejczyka Donalda Tuska w związku z dzisiejszą historyczną decyzją 27 państw, członków UE". 

Także wobec tego wniosku sprzeciw zgłosił prezes PiS. "Wszystko da się powiedzieć o Donaldzie Tusku, tylko nie to, że jest reprezentantem Polski" - argumentował Kaczyński. 

Również szef klubu PO Sławomir Neumann wyszedł z propozycją, by cały Sejm pogratulował Donaldowi Tuskowi ponownego wyboru na szefa Rady Europejskiej i podziękował państwom UE, które go poparły. Neumann przypomniał, że w 2014 roku, kiedy Tusk został po raz pierwszy wybrany na szefa Rady Europejskiej cały Sejm, łącznie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, gratulował ówczesnemu polskiemu premierowi "objęcia najważniejszej funkcji w Europie". 

"Chciałbym, żeby dzisiaj Sejm, razem wszyscy, w imieniu całej Polski, mogli pogratulować Polakowi objęcia tej zaszczytnej funkcji - Polakowi, który ma prawo nosić biało-czerwoną flagę tak, jak pan, panie prezesie" - zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego. Nawiązał do jego wcześniejszych słów z konferencji prasowej, że "Donald Tusk nie będzie już w tej chwili mógł funkcjonować z biało-czerwoną flagą". Neumann podkreślił, że Tusk jako szef Rady Europejskiej bronił interesów Polski i naszego regionu. 

Szef klubu PiS wicemarszałek Ryszard Terlecki przypomniał, że 2,5 roku temu w Sejmie oklaskiwano wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jako kandydata Polski. Ale, jak podkreślił, "przez te 2,5 roku mieliśmy do czynienia z wieloma działaniami, które były sprzeczne z interesem Polski". Zaznaczył, że Tusk "od dziś nie jest przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej". 

Głos w sporze zabrał lider PO Grzegorz Schetyna. "To jest wielki dzień dla Polski. Wygraliśmy, panie prezesie Kaczyński. Polska wygrała, więc nie kompromitujcie się, bo to jest wstyd" - powiedział Schetyna zwracając się do ław polityków PiS. "Polska dzisiaj wygrała. Wy przegraliście. Przegrał PiS. Musicie z tym żyć" - oświadczył Schetyna. Jego wystąpienie zostało przyjęte okrzykiem posłów PO: "Polska". 

Odpowiedział mu Jarosław Kaczyński. "Panie prezesie, panie marszałku, gratuluję Panu. Pan wygrał, ale Polska przegrała" - mówił zwracając się do Schetyny. 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeprowadził łączne głosowanie nad wnioskami o przerwę: za było 164 posłów, 257 było przeciw, 7 - wstrzymało się od głosu. 

Przywódcy państw UE ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzja zapadła w głosowaniu na szczycie UE w Brukseli. Według unijnych źródeł przeciwko Tuskowi wypowiedział się tylko polski rząd. (PAP)

Fot. PAP/Rafał Guz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2017-03-14 16:04:11
Sromotnik-twoja rodzina jest w Szczecinie "od dziada - pradziada"? Znalazł się autochton...chyba, że jesteś Niemcem albo folksdojczem?! Tak Sromotnik-komunę pamiętasz i z Bierutem w jednej ławce siedziałeś. Masz myślenie dwubiegunowe (typowe dla cepa). Jeżeli nie lubię PO - to muszę lubić PiS. I tak nie zrozumiesz. Nie wymądrzaj się i nie mów my to, my tamto...bo ty nic nie zrobiłeś pożytecznego w życiu. A wyganiać to ty możesz dzieci w piaskownicy.
Pod rozwage na przyszlosc...
2017-03-13 11:20:40
A najlepiej chyba bylo by, bysmy wobec geograficznego polozenia Polski byli - NEUTRALNI...
Do komentarza... GB,
2017-03-12 22:41:54
Nastroje, nastrojami... sa tylko chwilowe i przejsciowe, a RACJA Angli i po Naszej stronie - i tak w koncu bedzie ! Reasumujac: wezmy przyklad z przeszlosci... i trzymajmy lepiej z Anglia - jak z Niemcami, pomimo ze znajdujemy sie pomiedzy 2-ma Mocarstwami !!
O j j j... ? ? ?
2017-03-12 22:26:59
Czyzby nawet i PO-nizszy Sromotnik Bezwstydny, zaczal "PO-woli" zmieniac PO-lityczne PO-glady...??? Nie do Wiary - Amen !!
SromotnikBezwstydny
2017-03-12 16:39:39
@Jarun wyzywa Szczecinia od szabrowników i metów społecznych. A któż ten Szczecin odbudował?Czyzby tacy krzykacze jak ty? Mitteleuropa nie? Trzeba było zostać za Bugiem, tam skąd przyjechali twoi rodziciele. Wiekszość Polaków opowiedziała się za West Europą! Dość mieliśmy stania w kolejkach po 3 rolki papieru toaletowego i ręcznika na kartki! To właśnie Szczecin wsparł Stoczniowców Gdańska i wspólnie wywalczyliśmy ustępstwa Osteuropa!Jeśli teraz tacy jak ty i kaczyzm, chcecie nas znów wypędzić z Europy na rogatki cywilizowanego świata, to pamiętaj, że w nas już nie ma strachu przed kazamatami ubecji.Zaczniecie inaczej śpiewać, gdy UE zakręci kurek z eurofunduszami!Wasi wyborcy będą was wywozić na taczkach(lub kopach) jak dyrektorów w 1956r.!!!
Jarun
2017-03-11 17:56:52
Wy szczecińscy potomkowie szabrowników i męt społecznych nie czepiajcie się Kaszubów. Może Pana Jezusa zaczniecie się czepiać, że był Żydem (obrzezanym)? A Ryży robi to, co mu dziadek nakazał -mitteleuropę.
GB
2017-03-11 08:27:19
Polska i Anglia razem przeciw Europie to dopiero SUPER PERSPEKTYWA -wystarczy :patrz aktualne nastroje antypolskie w Anglii
Do FAMY...
2017-03-10 23:19:07
Alibo Europa bez Polski, czyli Polska wraz z Anglia poprzez Polexit...! Kto wie, czas PO-kaze...?
Dla wszystkich... Polakow,
2017-03-10 23:12:44
WSZYSTKIM dokladnie wszystkim, proponuje UWAZNE wysluchanie piosenki Czeslawa Niemena p.t. DZIWNY JEST TEN SWIAT....
KZG
2017-03-10 15:12:34
NIC DO GADANIA W MOSKWIE , NIC W UE... opamiętajcie sie Polacy -komu służymy -sobie ? Przestańmy pluć na siebie !!!
FAMA
2017-03-10 13:11:54
PiS nie chce Europy i patrzy perspektywicznie, to ciekawa uwaga"sierpien 1980-1989" ha! ha! Poczekamy zobaczymy ....Polska bez Europy....
Sierpien 1980 ...1989,
2017-03-10 12:51:03
Smieje sie Ten, kto smieje sie OSTATNI...! BRAWO Pani Beato i tak trzymac, gdyz w latach 1980-1989 owczesna Opozycja Polski tez byla sama i CO...! W koncu i PO-stkomunistyczno-Socjalistyczna Unia UPADNIE, gdzie Anglicy dali juz poprzez swoj Brexit 1-szy przyklad ! Reasumujac: nie patrzmy na krotko - patrzmy przyszlosciowo...!!
SUPER
2017-03-10 12:27:47
PiS z PUTINEM to SUPER a byli wrogami .Nacjonalizm to chyba nie dla Polski w 21 wieku. PiS gdzie jestes ?
@PO-merdana
2017-03-10 12:16:32
PO - ile renty dają "na główkę" ?
Popieram
2017-03-10 08:29:15
Beata Szydło powinna się podać do dymisji, w końcu na szczycie działała na szkodę Polski.
OB
2017-03-10 05:26:57
BEZ AMBICJI I HONORU KASZUB JEDEN TYLKO KASA SIE LICZY POmudl sie do schetyny on pomoze ha ..ha
ob
2017-03-10 05:22:10
mysli tylko o kasie kaszub jeden bez ambicji i honoru
No prosze...
2017-03-09 23:37:16
No to Panie Neumann, PO-wymieniaj Pan PO kolei...... jakich Interesow R.P. jako Kraju, bronil i wybronil D. Tusk - przez te byle 2,5 roku na Unijnym Stanowisku ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA