poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm

Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm

Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm
Data publikacji: 2017-11-27 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-11 10:12
Wywietleń: 1128 302896

W Polsce rośnie islamofobia i rasizm. Atak na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej był na tle rasistowskim - powiedział w poniedziałek (27 listopada) przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci.

Stołeczna policja poinformowała, że poszukuje sprawcy lub sprawców, którzy w nocy z niedzieli na poniedziałek powybijali szyby w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Na jego terenie znajduje się meczet. Policja zapewniła, że nikomu nic się nie stało.

O komentarz w sprawie ataku był pytany szef MSWiA. Zwrócił uwagę, że "ten obiekt jest objęty monitoringiem, jest chroniony przez firmę. Policja zadziałała wtedy, kiedy została powiadomiona. Wyraził nadzieję, iż "sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci". Podkreślił, że żadne zgłoszenie nie jest ignorowane i "wszyscy są traktowani tak samo przez polską policję".

Ze wstępnych informacji zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że pracownik Ośrodka słyszał hałasy około godziny 1 w nocy. Informacja ta została przekazana do policji dopiero kilka godzin później. W tym czasie sprawca lub sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze będą analizować m.in. system monitoringu oraz przesłuchiwać świadków.

Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid jest przekonany, że akt wandalizmu w Ośrodku nastąpił na tle rasistowskim.

- Islamofobia i rasizm bardzo mocno rosną w Polsce. Musimy zrozumieć (...) że to jest atak na tle rasistowskim, jestem pewny na 100 procent - powiedział Chadid na zorganizowanej w Ośrodku konferencji prasowej. Dodał, że wyznawcy islamu są atakowani na ulicach. Jego zdaniem cały czas, mimo starań, by pokazać prawdziwy islam oraz to, że jest religią pokoju, w Polsce "dominuje atmosfera, która jest nieprzyjemna" i prowadzi w niektórych przypadkach do tego, że muzułmanie są zmuszani do opuszczania kraju. Podkreślił również, że wspólnota muzułmańska jest bardzo zintegrowana i wykształcona, a dzieci muzułmańskie, które urodziły się i żyją w Polsce, mówią wyłącznie po polsku. Zdaniem Chadida to brak wiedzy i manipulacja ze strony mediów i polityków doprowadza do nienawiści wobec muzułmanów.

- Apelowaliśmy wielokrotnie do pani premier, pisaliśmy w tej sprawie do rządu i do prezydenta, napisaliśmy też do kancelarii Sejmu. Ale jest taki odzew, że przesadzamy, że nie jesteśmy w ogóle atakowani, albo że to nie jest poważny problem. Tak ja to odebrałem od władzy. Nie chcę krytykować żadnej władzy, media itd., ale jeżeli jesteśmy cywilizowanymi ludźmi, musimy nawzajem szanować siebie i musimy nawzajem postarać się, żeby respektować drugą osobę - powiedział Chadid. Zaapelował do rządu, by ten interweniował i mówił o zagrożeniach, jakie spotykają muzułmanów w Polsce. - Jeżeli rząd nie reaguje i nie wypowiada się w tej kwestii, myślę, że nie będzie takiej Polski, o której cały czas marzyłem, którą znam. To jest kraj gościnny, tolerancyjny i czego dowodem jest, że muzułmanie żyli tutaj 600 lat, że żyją też tutaj przedstawiciele innych wyznań, respektują siebie nawzajem. Jeżeli ta atmosfera będzie jeszcze dalej rosnąć, to ja myślę, że to jest porażka rządu.

(pap)

Fot. PAP/Rafał Guz

Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm

Komentarze

Kennen
Tylko się tak nie złość, bo z tej złości wybuchniesz. Nikt ich nie ocenia za to jak wyglądają, czy skąd pochodzą, a za to, jak się zachowują i co robią. Jeżeli próbują temu przypisać łatkę "rasizmu" (islam to nie rasa) i robią z siebie niewiniątka, to reakcja może być tylko jedna - zaostrzenie stosunków.
2018-02-11 07:09:27
Pikuś
@ otóż przedstawiciele MZR w RP zgłaszali obawy, gdy podpalono meczet w Białymstoku, mieście znanym z nacjonalistycznych i ksenofobicznych ekscesów. Nie nazywaj budynków szkaradziejstwem tylko dlatego, że należą do tzw. Innych (w twoim mniemaniu). Z taką narracją jesteś modelowym przykładem polskiej nietolerancji i prymitywnego zaścianka. Szukając źródeł finansowania, policz ile milonów publicznych pieniędzy PIS przekazuje Rydzykowi. A gdy Antifę i tzw. lewactwo nazywasz nazistami lub porównujesz z nimi, to pozostaje tobie już tylko wrócić do szkoły, najlepiej podstawowej. I zapamiętaj, że nie byłoby Antify, gdyby nie było faszyzmu. Co było pierwsze? Sam sobie odpowiedz, jeżeli potrafisz.
2017-11-29 23:34:47
@Pilkuś
Dużo jeździsz po świecie ale o stosunkach w Polsce niewielką masz wiedzę. Proponuję na początek przyswoić sobie dwie nazwy: Liga Muzułmańska i Muzułmański Związek Religijny w RP. Może wtedy cię oświeci (choć znając uczoność twoich postów osobiście mam obawy) skąd się wziął pan muzułmanin protestujący, jakie wartości wyznaje, czego chce w Polsce dokonać i skąd się wzięły pieniądze na wybudowanie tego szkaradztwa w Warszawie. Zadaj sobie też pytanie dlaczego przedstawiciele MZR w RP nie zgłaszają tego typu obaw? I na koniec. Nie zapominaj o zakrytych mordach wojowników antify. Przyjeżdżają na zaproszenie lewactwa nawet z Niemiec. To chyba naziści, co?
2017-11-29 18:04:18
abc
Muzułmańscy radykałowie doskonale by odnaleźli wspólny język z polskim elektoratem dobro zmianowym (oraz ciastkiem i "krulem"). Obie grupy cechuje olbrzymia, ale powierzchowna religijność, niechęć do nowoczesności, dmeokracji i wartości zachodu, obie grupy uważają kobiety za gorszy gatunek, które w przerwie pomiędzy zaspokojaniem seksualnych potrzeb samca powinny gotować i wychowywac dzieci.
2017-11-29 10:55:38
;-(
@mix: w reżymowych mediach kabaretów od roku nie ma ,zreszta ta "instytucja" sama się kompromituje od lat swoim zakłamaniem i hipokryzją ,no ale cóż ktoś to musi sponsorować co tydzien ;-(.Polska dla Polaków,Anglia dla Polaków i... Anglików !
2017-11-29 10:11:51
Do Pikusia... z "rzekoma" wiedza juz o swicie ?
No to wyprowadz sie do Mohammedow... jak Ci tak z Nimi dobrze ! Polska ma ponad 1051 letnia Tradycje Chrzescijanska i przeciwnicy Chrzescijanstwa - nie byli i nie sa Nam w Polsce - do jeszcze wiekszego Nieszczescia "Potrzebni" !! A gdzie jest juz 100% pewnosc, ze tych szyb... Prowokacyjnie Nie PO-wybijalo Lewactwo ??
2017-11-29 00:42:40
Pilkuś
Ala, - ale ty to jesteś nieuk. zapamiętaj, że muzułmanie żyją w Polsce od wieków i nie musieli tutaj przyjeżdżać. To właśnie oni przede wszystkim korzystają z meczetów. To, że nie jeździsz do krajów muzułmańskich, to twój problem, ale wielu Polaków jeździ i nie ma z tym problemu. Ty nawet jak gdzieś pojedziesz, to i tak się niczego nie nauczysz. Ale w jednym masz rację, że osoby z zakrytymi twarzami to chyba przestępcy, w tym kibiole oraz nawiedzeni nacjonaliści z marszu 11.11. Ty po prostu boisz się inności, a to jest cecha osób z niską wiedzą o świecie.
2017-11-28 21:56:47
o
przysługuje nam w 100% prawo wzajemności i w ramach tego otworzymy Ośrodek Kultury Katolickiej w Rijadzie gdzie postawimy katedrę i rozdawać będziemy Biblię oraz europejskie prawo retorsji za ataki terrorystyczne w postaci 10 bombowców za każdego terrorystę
2017-11-28 14:03:45
cwaniaczki
Ośrodek Kultury Muzułmańskiej = Meczet
2017-11-28 10:16:17
Ala
Nie podoba się Muzułmanom w naszym kraju to niech wracają do siebie. Ja do nich nie jeżdżę. A jak nazwać niechęć Muzułmanów do innych religii w tym katolicyzmu - czy to przypadkiem nie jest rasizm? W Polsce mamy swoje obyczaje swoja kulturę i przyjezdny, który chce tu mieszkać ma po prostu przestrzegać naszego prawa, naszych zwyczajów. Skoro w Polsce z zakrytą tarzą chodzą tylko przestępcy to niestety jak mam traktować osobę, którą widzę na ulicy z zakrytą twarzą...? No jak...? Koło mnie może mieszkać i Muzułmanin i Jehowy i wyznawca kamyczków i obojętnie czego tam, byleby stosował prawo panujące w moim kraju i tyle. Rasistami i chrześcijanofobami to są ale właśnie Muzułmanie. Czy słyszał ktoś aby w krajach muzułmańskich budowano kościoły katolickie?
2017-11-28 09:14:10
]
Należy mieć nadzieję, że skoro są sygnały, że jakiś kraj bardzo nie chce mieć u siebie wyznawców islamu, to nie spotka go los Szwecji, Niemiec, Francji itp.
2017-11-28 06:35:23
Krótko!
Wbij sobie do łba. Im szybciej, tym lepiej: Nie damy wam zrobić z naszej Polski, to co zrobiliście z Europą Zachodnią!
2017-11-28 00:58:46
Jozef zawsze dziewica
@mix slaby cos ten kosciol skoro boi sie kabaretu
2017-11-27 23:58:28
hm
Kto dał zgodę na powstanie tego ośrodka?
2017-11-27 23:46:06
to jest problem
W Polsce narasta antypolonizm - Polacy we własnym kraju są poniżani i wyszydzani przez polskojęzyczne, głównie niemieckie media, totalną opozycję i ich lewackich zachodnich sponsorów!
2017-11-27 23:40:22
mix
A jak nazwać rasistowskie ataki na kościół katolicki przez kabareciarzy,lewicę i UE ?To też porażka rządu?
2017-11-27 22:53:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy