wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Lekarz, który „nie przyjmuje pacjentów z PiS” – zwolniony

Lekarz, który „nie przyjmuje pacjentów z PiS” – zwolniony

Lekarz, który „nie przyjmuje pacjentów z PiS” – zwolniony
Data publikacji: 2018-01-17 20:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-01 15:16
Wywietleń: 1467 310078

Lekarz, który na drzwiach swego gabinetu miał wywiesić informację, że "nie obsługuje pacjentów z PiS", już nie współpracuje z przychodnią Panaceum w Rumi (Pomorskie). Sprawą zajmuje się Komisja Etyki Lekarskiej Wojskowej Izby Lekarskiej, do której należy lekarz.

Portal Niezalezna.pl podał we wtorek, że lekarz na drzwiach swego gabinetu powiesił kartkę z napisem: "W tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji funduszy WOŚP". PAP nie udało się skontaktować z lekarzem. Należy on do Wojskowej Izby Lekarskiej, ma status aktywnego zawodowo i zarejestrowaną praktykę w gabinecie w Gdyni. Według informacji portalu, lekarz miał wywiesić informacje na drzwiach gabinetu w przychodni Panaceum w Rumi mającej umowę z NFZ.

Zarówno przychodnia, jak i NFZ poinformowały, że sytuacja nie miała miejsca w przychodni, tylko prawdopodobnie w prywatnym gabinecie lekarza w Gdyni. Do wtorku według informacji na stronie NZOZ Panaceum w Rumi, dr Wojciech Wieczorek, specjalista I stopnia, przyjmował dzieci od lat 5 i dorosłych.

W związku z zaistniałą sytuacją Przychodnia Panaceum we wtorek zakończyła współpracę z dr. Wojciechem Wieczorkiem – poinformowała przychodnia na swojej stronie.

Prezes Wojskowej Izby Lekarskiej (WIL) w Warszawie dr Jan Sapieżko podał, że "sprawa została skierowana do Komisji Etyki Zawodowej". Izbę o sprawie poinformował inny lekarz, też należący do WIL.

– Komisja sprawę rozważy i najwyżej skieruje do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wyjaśnił Sapieżko. Jak ocenił, "za coś takiego raczej nie grozi mu pozbawienie prawa wykonywania zawodu".

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej WIL prof. Jan Błaszczyk powiedział, że za takie zachowanie grozi kara, począwszy od upomnienia i nagany, przez karę pieniężną, aż po częściowe zawieszenie prawa wykonywania zawodu.

Rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies poinformował, że "sprzęt przekazany przez WOŚP nie może być wykorzystywany komercyjnie, ponadto Fundacja nie przekazuje sprzętu medycznego prywatnym gabinetom".

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie "w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza" złożyła posłanka PiS Anna Sobecka - poinformowała asystentka posłanki. Posłanka zwróciła uwagę, że "lekarz, działając jako funkcjonariusz publiczny, który nie dopełniając obowiązków wynikających z Kodeksu Etyki Lekarskiej, działa na szkodę interesu publicznego, a także prywatnego interesu chcących korzystać z opieki lekarskiej pacjentów".

– Szkoda ta polega na ograniczeniu możliwości równego dostępu do usług medycznych gwarantowanego konstytucyjnie czytamy zawiadomieniu.

Biuro prasowe Naczelnej Izby Lekarskiej poinformowało, że prezes NRL Maciej Hamankiewicz uznał, iż "postępowanie lekarza może stanowić naruszenie zasad etyki lekarskiej" i przekazał sprawę do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Wskazany przez rzecznika przepis Kodeksu Etyki Lekarskiej stanowi, że "lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania".

(pap)

Fot. Facebook

Komentarze

Kioskarz...
Ja, dla PiSdzielców nie sprzedaję kondomów!
2018-01-25 14:43:01
Ale "jaja"
A na niezaleznej.pl pisza... ze Facet "szukajac teraz ratunku" tlumaczy sie - ze rzekomo nawet glosowal na PiS, PO-mimo ze Pacjentow z PiS-u nie chce ! Czyli teraz w PO powinni "wciagnac Go na Czlonka" ??
2018-01-19 00:52:23
Nazwa
Warto zwrócić uwagę, że to nie portal niezależna.pl wykrył aferę, tylko sam lekarz zrobił fotkę i wrzucił do internetu. Prowokacja się udała. Czyli: sam się wykrył. Niezależna.pl jedynie od myślenia jest chyba niezależna. To właśnie oni swego czasu uznali amerykańskich więźniów za więźniów Auschwitz i nakręcili aferę.
2018-01-18 01:35:30
Ale PO-ziom...
PO 1-sze: czyzby drzwi w Przychodni mialy taki brazowy kolor i wyglad ? I PO 2-gie: a skad ten "rzekomy" Lekarz, mial tak pewnosc... ze wszystkie datki PO-chodzily TYLKO od PO-wcow i reszty Lewactwa ??
2018-01-18 00:28:04
Krytyka
solidaruchów to świętokradztwo.
2018-01-17 23:30:12
Gaga
Po prostu ten lekarz zastosował partyjną klauzulę sumnienia.
2018-01-17 22:12:13
@poprzednicy
Przecież w art. jest napisane , co mu grozi i jaka jest ocena takiej postawy. A nawiasem - PISOWCY , też dają na tę WOŚP , więc ten likorz może jest inteligentny , ale mądry/?/ , to już wątpliwe !
2018-01-17 22:02:59
Polon
Skoro Sobecka twierdzi, źe wszyscy mają równy dostęp do usług medycznych, to dlaczego popiera stosowanie przez lekarzy klauzuli sumienia, która sprawia, że właśnie nie wszyscy mają równy dostęp do usług medycznych. Ale to już Sobeckiej nie przeszkadza. Typowa pisowska hipokryzja.
2018-01-17 21:55:51
-
A gdzie dożywotnie odebranie prawa wykonywania zawodu lekarza? Nieważne, czy PiS, PO, PSL, N, SLD itp., lekarz przysięga leczyć, a nie rozmawiać o polityce. Upublicznić dane, aby przypadkiem nie iść do takiego w jego prywatnym gabinecie, skoro nie życzy sobie konkretnych ugrupowań politycznych.
2018-01-17 21:05:39
Polska właśnie
Dobrze, że nie rozstrzelony
2018-01-17 20:19:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”