Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP (akt. 1)

Data publikacji: 02 sierpnia 2016 r. 15:45
Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia 2016 r. 12:03
Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Uchwała RMN o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa TVP, ale nie później niż 15 października - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Druga uchwała, którą podjęła RMN, dotyczy ogłoszenia konkursu na prezesa TVP, który ma być rozstrzygnięty nie później niż do 15 października - poinformował Czabański.

- Mamy nadzieję, że prezes Kurski - zachęcamy jego oraz inne osoby do wzięcia udziału w konkursie, i myślę, że (...) jak każdy uczestnik konkursu ma szansę go wygrać - dodał Czabański.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że pierwotnie uchwała o odwołaniu Kurskiego miała wejść w życie w trybie natychmiastowym odpowiedział: "Nie, to nieprawda".

Członek RMN, Juliusz Braun powiedział dziennikarzom, że według niego RMN głosowała naruszając prawo. "Dlatego w sprawie ponownej uchwały dotyczącej odwołania prezesa Kurskiego nie brałem udziału, co więcej złożyłem oświadczenie, że uważam, że jest to uchwała podjęta a naruszeniem prawa" - tłumaczył.

- Przed południem RMN uchwaliła, że odwołuje prezesa Jacka Kurskiego. Z taką informacją wyszedł przewodniczący, co więcej wyszedł z informacją, że popołudniu Rada wybierze osobę, która obejmie funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Potem była bardzo długa przerwa i zgłoszona została propozycja, aby w trybie uzupełnienia tej uchwały napisać, że co prawda odwołujemy, ale dopiero w połowie października - powiedział Braun. Jak zaznaczył, według niego taki zapis "to nie poprawka, uzupełnienie, tylko całkowicie nowa uchwała".

Jak mówił, po przerwie Lichocka, Czabański i Kruk przyszli na posiedzenie Rady z informacją, że chcą, aby Rada "podjęła uchwałę nieco inną".

We wtorek po godz. 15-tej, podczas przerwy w posiedzeniu RMN, jej przewodniczący Krzysztof Czabański poinformował dziennikarzy, że Rada odwołała Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Jak dodał, konkurs na nowego szefa TVP powinien zostać rozstrzygnięty do połowy października. Dodał, że po przerwie, Rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu.

Czabański zapowiadał, że decyzja miała zapaść w ciągu najbliższych 2-3 godzin, zostały złożone dwie propozycje kandydatów.

Braun tłumaczył, że prezesa TVP odwołano na wniosek Joanny Lichockiej, która negatywnie ocenia jego działania. Dodał, że nastąpiło to po wysłuchaniu informacji Jacka Kurskiego o sytuacji w TVP.

We wtorek, na swoim drugim posiedzeniu, Rada Mediów Narodowych spotkała się z przedstawicielami władz trzech mediów publicznych: Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i TVP, którzy przedstawiali Radzie informacje o finansowym, programowym i kadrowym stanie spółek.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie tzw. małej noweli medialnej. Krzysztof Czabański - wówczas pełnomocnik rządu ds. reformy mediów - podkreślał wtedy "wysokie kompetencje Kurskiego: menedżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie".

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Rada ukonstytuowała się w poniedziałek, kiedy też na jej przewodniczącego wybrano Krzysztofa Czabańskiego.

Głównym zadaniem pięcioosobowej Rady jest powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, a także Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r. (PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

eee, ona za mała...
2016-08-04 11:56:57
Znaczy zbyt lokalna. Taki JoJo zanim marszałkiem został musiał kilka lat łgać na ogólnopolskich antenach. Ale sądzę, że dobra zmiana ją dotknie i dostanie jakąś lokalną synekurę.
do „a konkretnie”
2016-08-03 20:59:07
O Jacynie, bo panią to trzeba być
brawo Lichocka
2016-08-03 09:32:03
Po prostu za dobrze szło. Szczyt NATO, ŚDM - same sukcesy. Trzeba było coś szybko spieprzyć i przykryć te sukcesy !!
I już po sprawie
2016-08-02 21:44:23
Kur.ski wrócił do roboty. Ponoć interwencja z odgórna (z wysokości 167 cm) była.
Bardzo dobra zmiana - cd
2016-08-02 20:58:54
Ludzie, ale jaja; nadpremier (nadprezydent) nie zgodził sie na odwołanie "ciemnego luda" ze stanowiska Prezesa TVP. To są wyższe zasady demokracji zgodnie z filozofią Kargula-Pawlaka; "sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie". W tej sytuacji gdyby Kurski był bulterierem to honorowo podałby się do dymisji ale to zwykły kundel i będzie preziowi...nie powiem co robił.
Bardzo dobra zmiana
2016-08-02 19:43:31
Dobra zmiana dokonała jeszcze lepszej zmiany. Przygłup nie rozumie, że "ciemny lud" wazeliny już nie kupuje. Nadpremier zapewne, zaproteguje pannę Pawłowicz. Koń by się uśmiał!
a konkretnie?
2016-08-02 19:09:02
myślisz o p. Jacynie?
Jarun
2016-08-02 19:07:58
PO, PiS to kopia rządzenia PZPR. Nadanie stanowiska z ramienia partii. I sekretarz zwany teraz prezesem lub przewodniczącym nadaje-rozdaje stanowiska tylko "swoim".
Jak to kto?
2016-08-02 18:42:04
Mamy w Szczecinie nawiedzoną Pisówę. Więc kto, jak ni ona!! cały dzień będzie program o Jarku!!!
dobra zmiana :)
2016-08-02 17:56:05
Ciekawe, kto będzie kolejnym zaklinaczem oglądalności :D

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA